פורטל:יונקים מימיים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

P Marine Mammals.png
יונקים מימיים היא קבוצה לא-טקסונומית הכוללת בתוכה את הלווייתנים והדולפינים, אריות הים, כלבי ים, התחשים, החיים בים וכן סוגי יונקים נוספים החיים במים מתוקים כמו לוטרות, בונים והיפופוטמים. בעלי החיים בקבוצה זו חיים רוב זמנם במים או משיגים את מזונם מתוכם. היונקים המימיים מובדלים מכל היצורים שחיים במים בריאותיהם, הפועלות במקום זימים, פרווה באזורים שונים של הגוף ושכבת שומן המאפשרת להם לשמור על חום גופם. בנוסף הלווייתנים נולדים שלמים מולדות בעוד רוב יצורי המים נולדים מביצים, והיונקים המימיים, כמו כל היונקים היבשתיים, יונקים חלב מאימהותיהם בתחילת חייהם.
Article1 B.svg
בחרו ערך מומלץ מהרשימה וצפו בתוכן הנטען
לווייתנאיםלווייתן כחולראשתן גדול ראשקטלןבלנייםלוטרת היםדוב קוטבהיפופוטםהיפופוטם ננסי
לווייתן אפור

לווייתנאים הם סדרה של יונקים ימיים, שכמה מהמינים המשתייכים אליה הם מבעלי-החיים הגדולים בעולם. הסדרה כוללת בסביבות 90 מינים המחולקים לשתי תת-סדרות: לווייתני מזיפות ולווייתני שיניים (ובהם גם דולפינים). במרבית המקרים לווייתני המזיפות גדולים באופן משמעותי מלווייתני השיניים, הקטנים והמהירים יותר, וכמה מלווייתני המזיפות הם מבעלי החיים הגדולים ביותר בכדור הארץ. לווייתני השיניים מתאפיינים בשיניים חדות, והם ציידים מהירים שניזונים מדגים ומיצורים ימיים אחרים. לעומתם לווייתני המזיפות הם חסרי שיניים ובמקום זאת יש להם מזיפות ארוכות דמויות מסננת, שבעזרתן הם מסננים פלנקטון מהמים. מאפייניהם של הלווייתנאים הביאו לכך שהם תפסו מקום מרכזי בתרבות האנושית במשך זמן רב. מקומם לא נפקד גם בציד האנושי, ולאור סכנות מודרניות חדשות הם נמצאים בלב מאבק שימור ייחודי.


לוגו הפרויקט

תוכנית היונקים הימיים של חיל הים האמריקני היא תוכנית של הצי האמריקני שבמסגרתה מאולפים יונקים ימיים, בעיקר דולפינים ואריות ים כך שיוכלו לשמש לשירות צבאי, למשימות כגון הגנת נמלים ואוניות, סיור, זיהוי ונטרול מוקשים ימיים, והשבת ציוד.

בסיס הבית של התוכנית נמצא בסן דייגו, קליפורניה, שם בעלי החיים שוהים ושם הם מאולפים אילוף ממושך. צוותים של החיות שאומנו בתוכנית כבר היו בשירות צבאי במלחמת וייטנאם ובמלחמת המפרץ השנייה, שם נחלו הצלחה.


Killerwhales jumping.jpg
נקבת קטלן ובנה קופצים מהמים מזרחית לאיים האלאוטיים, אלסקה


רוצים לדעת עוד? היכנסו לערך המלא!

לווייתן גדול סנפיר

Crystal Clear action 1leftarrow.pngלווייתנאים היא סדרה של יונקים ימיים במחלקת היונקים. הסדרה כוללת כ-90 מינים. בעלי החיים בסדרה זו ובסדרת התחשאים הם היונקים היחידים המסוגלים לחיות במים למשך כל ימי חייהם. כמו כל היונקים הימיים, ללווייתנאים אין זימים ולכן הם מעלים את ראשם לאוויר בשעת מחסור בחמצן. ללווייתנאים יש גם שכבת שומן על גופם שמחממת אותם בימים הקרים שבקטבים.

ישנם שני סוגים עיקריים של לווייתנאים: לווייתני מזיפות- לווייתנים חסרי שיניים הכוללים מעין מסננת הנקראת "מזיפה" שמפרידה בין המים ובין הפלאנקטון ולווייתני שיניים- לווייתנים בעלי שיניים המפרקים את מזונם בעזרת שיניהם.

הליווייתנאים הם בעיל החיים הגדולים ביותר שחיים כיום על כדור הארץ; הלווייתן הכחול הוא המין הגדול ביותר של בעל חיים שחי אי פעם על כדור הארץ, אורכו יכול להגיע ל-30 מטרים, על לשונו יכולים לעמוד 50 בני אדם ופיל, ומשקלו יכול להגיע אף ל-177 טונות. לעומתו, בעל החיים הקטן ביותר בסדרת הלווייתנאים הוא דולפין פרנסיסקנה לה פלטה ואורכו מגיע רק ל-1.7- מטר.

בארץ ישראל נצפו עד כה כ-15 מיני לווייתנים ודולפינים כגון דולפינן, ראשתן גדול-ראש, זיפיוס חלול-חרטום, לווייתן מינקי ולווייתן מצוי.

חלק ממיני הלווייתנאים מבצעים נדידה תקופתית- בחורף הם מתרבים בקו המשווה ולאחר הרבייה נודדים עד הגעתם לקטבים שבהם יבלו בחודשי הקיץ והאביב. הם נודדים דווקא לקטבים בשל הריכוז העשיר של מזונם- הפלנקטון.

Crystal Clear action back.png לערך המלא


תחש המשכן

רוצים לדעת עוד? היכנסו לערך המלא!

Crystal Clear action 1leftarrow.pngתחשאים היא סדרה של יונקים ימיים במחלקת היונקים. לכל בני סדרת התחשאים אין איברים המאפשרים עלייה על הקרקע, בדומה ללווייתנאים ובשונה מהטורפים הימיים וכלבי הים. בשונה מהלווייתנאים, החיים במים עמוקים, התחשאים מעדיפים לחיות במים מתוקים, בחלקם הרדוד. התחשאים ניזונים מצמחים הגדלים במים.

Crystal Clear action back.png לערך המלא


פיל ים דרומי בחופי אנטארקטיקה

רוצים לדעת עוד? היכנסו לערך המלא!

Crystal Clear action 1leftarrow.pngטורפים ימיים (שם מדעי:Pinnipedia), נקראים גם סנפירגליים, הם על-משפחה בסדרת הטורפים.

על-המשפחה הם תת מין של הטורפים היבשתיים, אשר גופם מותאם לפעילות במים, גופם הוא בעל צורה הידרודינמית. רגליהם דמויי סנפיר, צורתם שטוחה וקרום מחבר את אצבעותיהם. לשתי אצבעות ברגליהם האחוריות צורת זנב של דג והן משמשות ליעוד דומה, כלומר לשם התקדמות בתנועתם במים.

רובם נפוצים באזורים קרים וממוזגים. חלקם מתקיים גם במקומות חמים יותר ואפילו טרופיים. למרות שמם, חלקם מצוי גם בנהרות ואגמים של מים מתוקים. הם ניזונים מטרף חי שמקורו במים כמו דגים, סרטנים ודיונונים. הזכרים גדולים יותר מן הנקבות. גופם מכוסה שכבת שומן השומרת על חום גופם ועורם, המכוסה פרווה שמנונית, אטום כליל למים. את רוב זמנם הם מבלים בים, וליבשה מגיעים רק כדי לרבוץ על החוף לצורך מנוחה או השתזפות בשמש לשם חימום גופם, וכן למטרות רבייה, כמו הזדווגות והמלטת גורים. אם כי חלק מהמינים מרבים יותר לשהות על היבשה ולים הם נכנסים לצורך ציד בלבד. תנועתם ביבשה היא איטית למדי אך תנועתם במים קלילה ומהירה. הם גם מסוגלים לשהות זמן רב מתחת לפני המים. טורפיהם הטבעיים הם כרישים וליויתני שיניים, אך אויבם הגדול ביותר הוא האדם שצד אותם בהמוניהם לצורך מזון, ביגוד ושעשועים.


Crystal Clear action back.png לערך המלארוצים לדעת עוד? היכנסו לערך המלא!

Amazonas-Flussdelfin Orinoko6.jpg

Crystal Clear action 1leftarrow.png דולפיני נהרות, על-משפחה שאינה מונופילטית הכוללת ארבעה מיני דולפין שחיים בנהרות מים מתוקים ובשפכי נהרות. דולפיני הנהרות חיים באסיה ובדרום אמריקה. כדולפינים, כל הארבעה שייכים לתת-סדרת לווייתני השיניים. שלושה מתוך ארבעת המינים חיים בנהרות מים מתוקים, והרביעי - דולפין לה פלטה, חי בשפכי נהרות (מים מלוחים) ובסביבה ימית הקרובה לחוף.

צבעם של דולפיני הנהרות משתנה - יש ביניהם לבנים, ורודים, צהובים, חומים, אפורים ושחורים. הגדול שבהם עשוי להגיע לאורך של 2.4 מטרים, אף שרוב הפרטים קטנים יותר. החוטם שלהם ארוך יותר משל מקביליהם הימיים, עיניהם קטנות יותר, וראייתם טובה פחות. הסיבה העיקרית לכך היא שהם חיים במים עכורים, ולכן תפקיד הראייה בחייהם משני. תזונתם מתבססת על דגים, כיתר הדולפינים.


Crystal Clear action back.png לערך המלאCrystal Clear action 1leftarrow.pngמינים רבים מהיונקים הימיים נמצאים בסכנת הכחדה, מינים אלה פגיעים מאד משום שקצב הריבוי שלהם הוא איטי (ולד בודד, בגרות מאוחרת והריון ארוך). פעילות האדם פגעה בגודל אוכלוסיית היונקים הימיים פגיעה אנושה.

פעילות האדם המאיימת על היונקים הימיים:

  • ציד לווייתנים - ציד לווייתנים מסחרי החל במאה ה-19 במהלכו ניצודו מיליוני לווייתנים ממינים שונים. הלווייתנים ניצודו בשל בשרם ובשל שומנם העבה. בשנת 1975 החל ארגון גרינפיס מאבק בציד הלווייתנים וכיום ישנו פיקוח על ציד זה אך עדיין ישנה אוזלת יד מצד ממשלות של מדינות שונות. ציד לווייתנים כיום עדיין מתקיים ביפן, גרינלנד האיים הקריביים ונורווגיה.
  • זיהום ברעלים - במחקרים שונים נמצאו ריכוזי מזהמים גבוהים בדולפינים ולווייתנים. חומרים אלו פוגעים בין היתר, במערכת החיסונית ובמערכת הרבייה. המקור העיקרי לזיהום הים ברעלים אלו הוא הזרמת שפכים של התעשייה הכימית ושימוש בחומרי הדברה. מקור זיהום נוסף הוא ספינות הפולטות שמן ודלק הגורמים לזיהום בתרכובות אורגניות.
  • דיג טונה - אלפי דולפינים נהרגים בשנה במהלך ציד הטונה. דגי הטונה שוחים מתחת ללהקות דולפינים זוכים לשיירי מזון והגנה. הדייגים מאתרים את הדולפינים שעולים לפני המים לנשום, הם מקיפים אותם ברשתות גדולות ומעלים את דגי הטונה.הדולפינים שמסתבכים ברשת, נחנקים למוות.
  • פגיעה בלתי מכוונת - היונקים הימיים מסתבכים וטובעים ו/או נפצעים מסוגים שונים של ציודי דיג הכוללים רשתות דיג עומדות רשתות הקפה, רשתות "פנטום" נודדות שננטשו בים, רשתות מכמורתנים מלכודות לסרטנים למיניהם. כל אותם מתקני דיג הם תוצר אדם אשר לא יועדו ללכידות דולפינים ולוויתנים. אולם אבולוציונית הלוויתנאים עדיין לא התאימו עצמם להישרדות מול אותם ציודי דיג.
  • דיג יתר - דיג בכמויות העולות על תוצרי הרבייה של החי הימי ועל כן גורם לפגיעה בגודל האוכלוסיות. גורם להדלדלות בדגה המהווה את מזונם של היונקים הימיים ולפגיעה במארג המזון הימי.


Crystal Clear action back.png לערך המלא
Llama P icon.png P Elephant.png P Israel Fauna.png P bird.png
פורטל יונקים פורטל בעלי חיים פורטל החי והצומח בארץ ישראל פורטל אורניתולוגיה


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:מהו פורטל?רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים