פורטל:החי והצומח בארץ ישראל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


P Israel Fauna.png

ארץ ישראל היא אחד האזורים העשירים ביותר בעולם מבחינת מספר המינים ליחידת שטח. מבחינה בוטנית נובע עושר זה מהיותה צומת פיטוגאוגרפית בה נפגשים ארבעה אזורים פיטוגאוגרפיים עולמיים – האירנו-טורני, הים-תיכוני, הסהרו-ערבי והסודני – מתוך ששה אזורים סה"כ על-פני כדור הארץ. המגוון הבוטני מלווה בעושר זואולוגי: בשל המפגש הנ"ל, מהווה הארץ גבול תפוצה צפוני למינים אפריקניים, גבול דרומי לאירופיים ומערבי לאסיתיים. כמו כן יש לארץ מעמד יוצא דופן בהיותה על נתיב נדידת העופות העיקרי של עופות אירופה.

פורטל זה נועד להקל על ההתמצאות במכלול בנושאים הקשורים לחי ולצומח בארץ ישראל. בנוסף לצמחים ולחיות בארץ, תמצאו בו גם התייחסות לנושאים נוספים, ביניהם:


החי בארץ ישראל: לערך המלא

הצומח בארץ ישראל: לערך המלא


European Robin aka.jpg

אדום-החזה (שם מדעי: Erithacus rubecula) הוא ציפור שיר קטנה שמאפייניה הבולטים הם פנים, גרון וחזה בגוון אדום-חלודה המופיע כאשר הפרט בוגר. בעבר סווג אדום-החזה למשפחת הקיכליים (Turdidae), אך כיום הוא משויך למשפחת החטפיתיים (Muscicapidae).

המין נקרא בלועזית European) Robin). בכתביו של שייקספיר מוזכר בשמות Red-breast או Ruddock. בערבית נקרא אבו אלחינאא'. משמעות השם הלטיני "Erithacus rubecula" הוא "הבודדת האדומה הקטנה", בשל התנהגותו הטריטוריאלית של המין.

תמונות של חי וצומח ביחד, או של ממלכות אחרות, כגון הפטריות.

Omphalotus olearius2.JPG
טבורית הזית, פטרייה רעילה


כלנית מצויה
חמציץ נטוי
תורמוס ההרים

בארץ ישראל יש שפע של צמחי בר ולחלקם הגדול פרחים צבעוניים ויפים. בעת שאנו מטיילים ומשוטטים בשבילי הארץ, אנחנו נהנים מהפריחה ומצלמים, אבל גם רוצים פעמים רבות לדעת מהו שמו של הפרח שראינו. הדרך הקלה לאפשר זיהוי והגדרה מהירים של פרח היא לפי הצבע שלו. כאן ניתנת גלריה של צמחי ארץ ישראל ממוינת לפי צבע הפרח. ייתכנו פרחים שישויכו למספר קטגוריות כגון כלנית מצויה שמופיעה בצבעי אדום, לבן, סגול, כחול וורוד, או פרחים שהגדרת צבעם יכולה להיות משויכת ליותר מקבוצה אחת כמו למשל תורמוס ארצישראלי שאפשר להגדירו כשייך לקבוצת הפרחים הלבנים וגם הורודים. פרחים רבים הם בעלי גוונים שנעים בין כחול דרך כחול כהה לסגול ובין סגול בהיר לוורוד כך שמומלץ לחפש פרחים בצבעים אלו בכל שלוש הקטגוריות (כחול, סגול וורוד). שימו לב שפרחים כמו נרקיס מצוי וקחוון משויכים לפרחים בצבע לבן-צהוב. כל גלריה מסודרת לפי סדר האלפבית.

הנחש – סמל שבט דן, על שער היכל שלמה

בעלי חיים ארסיים היו מוכרים כבר בימי קדם. הנחש מוזכר בסיפור גן עדן, בספר בראשית:

וְהַנָּחָשׁ הָיָה עָרוּם מִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה אֲשֶׁר עָשָׂה ה' אֱ-לֹקים

בראשית ג, א

למרות אופיו השלילי בסיפור זה, הנחש הוא סמל שבט דן, על פי ברכת יעקב לבניו:

יְהִי דָן נָחָשׁ עֲלֵי דֶרֶךְ שְׁפִיפֹן עֲלֵי אֹרַח הַנֹּשֵׁךְ עִקְּבֵי סוּס וַיִּפֹּל רֹכְבוֹ אָחוֹר

בראשית מט, יז

בין המסוכנים בארץ:

גם חלק מצמחי הארץ הם רעילים. מהידועים ביניהם:


פורטל:החי והצומח בארץ ישראל/רשימות ומגדירים


פורטל:החי והצומח בארץ ישראל/פורטלים קרובים


פורטל:החי והצומח בארץ ישראל/קדימה, לעבודה!


מהו פורטל?

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הדף באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0