רבי משה מרגלית

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף פני משה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי משה מרגלית
חיבוריו פני משה
פטירה 1781
י"ב בטבת ה'תקמ"א

הרב משה מרגלית (ת"ע/ת"ף, 1710/1720 - י"ב בטבת ה'תקמ"א, 9 בינואר 1781) היה מחבר הפירוש "פני משה" ו"מראה פנים" לתלמוד הירושלמי.

ביוגרפיה

נולד בקיידאן שבליטא לאביו הרב שמעון מרגלית, ובלמדו שם לימד את הגאון מווילנה ששהה בילדותו כשלושה חודשים בעיר[1]. בהמשך נתמנה לרבה של קיידאן[2].

הסתובב בערי אירופה כדי להשיג כתבי יד ולרכוש ידיעות ראליות בשביל כתיבת פירושו, בגיל שבעים נרשם לחוג לבוטניקה של אוניברסיטת פרנקפורט דאודר כדי לשפר את הבנתו בסדר זרעים, וכדי לרכוש את הידע המתאים לפירושו של סדר זה[3].

בעודו באמסטרדם הצליח בעזרת תושבי העיר להדפיס את פירושו לסדר נשים, התכונן לעלות לארץ אומנם לא הספיק לעשות זאת ונפטר בנידודיו בברודי[4].

פירוש לתלמוד הירושלמי

הרב משה מרגלית היה בקיא בשני התלמודים ובכל ענפי הספרות התלמודית והרבנית. הרבה להיעזר בתוספתא, בפירושי הראשונים ובמדרשי ההלכה והאגדה השונים. הוא גם התייחס לבעיות גרסה, לסוגיות קטועות וכפולות ועוד. הפירוש "פני משה" הוא מעין רש"י לירושלמי ו"מראה הפנים" הוא מעין תוספות לירושלמי.

פירושו "פני משה" הוא אחד משני הפירושים המודפסים על הדף בתלמוד הירושלמי, כשהשני הוא "קרבן העדה" לרבי דוד ב"ר נפתלי מדעסויא, שניהם פעלו במאה ה-18 באשכנז.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ בבית רב המקום דאז הרב דוד קצנלבוגן. דב אליאך, "הגאון", ח"א, עמ' 73
  2. ^ באתר בית התפוצות
  3. ^ מרדכי מרגליות, אנציקלופדיה לתולדות גדולי ישראל חלק ד, באתר היברובוקס
  4. ^ משה מרקוביץ כותב שעלה לירושלים ושם נפטר. ראו: לקורות עיר קידאן ורבניה, באתר היברובוקס


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0