פרחי מיאמי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
פרחי מיאמי
מוקד פעילות מיאמי, ברוקלין
תקופת הפעילות 1977–הווה (כ־46 שנים)
סוגה מוזיקה חסידית, מוזיקת נשמה, פופ, רוק
שיתופי פעולה בולטים דדי גראוכר, ברוך חייט, יעקב שוואקי, ישראל ויליגר, ארי גולדוואג, שלמה דסקל, ברוך לוין, פרחי טורונטו
חברים
ישראל לאם, משה לאופר, מונה רוזנבלום, יואלי דיקמן (ניצוח מוזיקלי)

פרחי מיאמי (אנגלית: Miami Boys Choir) היא מקהלת ילדים מסוגת המוזיקה החסידית שהוקמה ב-1977 במיאמי, פלורידה על ידי המוזיקאי, המלחין והמנצח ירחמיאל ביגון. כיום המקהלה פועלת בברוקלין שבניו יורק. נחשבת לאחת ממקהלות הילדים הגדולות והפופולריות בעולם החסידי[1].

היסטוריה של המקהלה

רקע

ירחמיאל ביגון נולד בניו יורק בשנת 1957, וכבר מגיל צעיר בלט בכישרונו המוזיקלי. בשנת 1973 כשהיה כבן 16 פורסם לחנו הראשון באלבום של להקת 'שמחה טון'. שנתיים לאחר מכן, במהלך לימודיו בישיבת נר ישראל בטורונטו שבקנדה, הקים יחד עם הארווי ארליך את מקהלת פרחי טורונטו. באותה שנה 1975 יצא אלבומה הראשון של המקהלה 'ואמר ביום ההוא', אלבום שנחשב עד להצלחה גדולה. את רוב שירי האלבום הלחין ירחמיאל, וחלקם זכו בהמשך לקאברים על ידי מקהלת פרחי מיאמי ואמנים אחרים.

שנה לאחר מכן יצא אלבומה השני של המקהלה 'ברוך הבא', כשגם אלבום זה הולחן ברובו על ידי ירחמיאל. באותה שנה שיתף פעולה עם ר' ברוך חייט והלחין מספר שירים לאלבום קול סלוניקה 3.

הקמה

ב-1977 עקב דלקת ריאות והמלצה מרופא לעבור לאזור בעל אקלים חם יותר, עבר ביגון לצפון מיאמי ביץ'. בהמלצת רב הקהילה המקומית הרב דוד לרפילד הקים גם שם מקהלה, שקיבלה את השם 'פרחי מיאמי'. באותה שנה הוציא את אלבומה הראשון שנקרא "Victory Entebbe", על רקע מבצע אנטבה שאירע שנה קודם לכן. ירחמיאל הלחין את כל השירים, כשעל העיבודים הופקד ישראל לאם שכבר עיבד לירחמיאל את האלבומים בפרחי טורונטו. בין השירים שהפכו ללהיטים ניתן למצוא את 'משה אמת' ו'במרום'.

בשנת 1979 יצא אלבומה השני של המקהלה, "Miami Meets Toronto" אלבום משותף לפרחי מיאמי ופרחי טורונטו, שנוהלה בידי העשי נוסבאום. אלבום זה מכיל בין היתר את השיר 'מיסטר קרטר' שיר מחאה לנשיא ארצות הברית דאז ג'ימי קרטר, ואת הלהיטים 'אמר רבי אלעזר' ו'הוריני'. באותה שנה יצא אלבומה השלישי של המקהלה, Miami Live/ברוך ה' האלבום הוקלט בקונספט של הופעה, כשבין השירים ניתן לשמוע מערכוני קישור וקטעי הסבר. אלבום זה זכה להצלחה רבה עם הלהיטים 'ברוך השם', 'השיבה' ו'ברוך הגבר'.

בניו יורק

בשנת 1980 עבר ביגון לניו יורק, ושם הקים מקהלה חדשה עם ילדי ברוקלין והסביבה. המקהלה במיאמי נחלה הצלחה כה גדולה והפכה למותג, שהשם "פרחי מיאמי" נשאר עד, היום אף שהמקהלה מבוססת בניו יורק.

בשנת 1984 יצא האלבום הרביעי "בסיעתא דשמיא". אלבום זה שעובד על ידי משה לאופר נחשב לאחת ההצלחות הגדולות של המקהלה, כשרוב שירי האלבום הפכו ללהיטים: 'קל הכבוד', 'למרנן', 'אחת שאלתי', 'בסיעתא דשמיא', 'מלך הכבוד', 'אנא בכח', 'את צמח', 'כל ישראל' ו'ניגון ירחמיאל'. שיר הנושא מבוצע על ידי הסולן ג'ונתן פאליי[2], הכוכב הראשון מבין סולני המקהלה. בהופעות בהן נאלץ להיעדר - החליף אותו הילד מנדי וולד ממקהלת צליל וזמר.
החל מאלבום זה, תבנית האלבומים הייתה פחות או יותר קבועה: כעשרה שירים, כאשר שיר הנושא של האלבום, באנגלית, חובר על פי רוב בידי אשתו של ירחמיאל ביגון - שושנה.

האלבום הבא שיצא בשנת 1987, נקרא "כלל ישראל together" ועובד גם הוא על ידי משה לאופר. בין שירי האלבום ניתן למצוא את השיר 'מנוחה ושמחה' בלחן עממי עתיק, שיר שירחמיאל אהב במיוחד והחליט להכניסו לאלבום של המקהלה. זהו השיר היחיד מכל שירי המקהלה שלא הולחן על ידי ירחמיאל ביגון. שיר נוסף באלבום 'די גדולי הדור' נכתב עם מילים ביידיש, ומבוצע על ידי הילד ישראל ויליגר שלא היה חבר רשמי במקהלה.
החידוש הגדול של האלבום היה השיר 'מהרה', שלראשונה קיבל לחן שקט, ופתח ז'אנר חדש ופופולרי במוזיקה היהודית - שירי חופה שקטים.
שירים נוספים שהצליחו מאלבום זה: 'אשירה', 'אתה סתר' ו'כלל ישראל'. באותה תקופה כיכבו הסולנים אלי לוינשטיין, אברהם ויליג ועופר נט.

בשנת 1988 יצא האלבום "שבת ירושלים", על רקע מסע ההופעות של המקהלה ברחבי העולם, שהסתיים בירושלים. שיר הנושא מדבר על האווירה המיוחדת בירושלים ועל הצורך לשמור על קדושתה. הלהיט השני, באנגלית, היה השיר We Need You, שמדבר על תופעת הדיבורים בבית הכנסת בשעת התפילה. להיטים נוספים מתוך האלבום: 'אשר ברא', 'דווי הסר' ו'רפאנו'. את האלבום עיבד ישראל לאם, ומככבים בו הסולנים אברהם ויליג וסטואי ביננשטוק.

בשנת 1990 יצא האלבום "תורה היום", שעובד על ידי משה לאופר ומככבים בו הסולנים נחום סטארק, יונתן מורגנשטרן ואברהם סלומון. אלבום זה הצליח במיוחד, ורוב שיריו הפכו ללהיטים: 'כיצד מרקדין', 'אור חדש', 'בשרו', 'ברוך הבא', 'פתח ליבי', 'תורה תהי', ו'תורה היום'.
בין ילדי המקהלה שהשתתפו באלבום זה (אך לא קיבלו אף סולו) ניתן למצוא את הזמר יעקב שוואקי ואת המפיק דני פינקלמן.

שנות השיא

בראשית שנות ה-90 החלה תקופת 'תור הזהב' של המקהלה, בסדרת הופעות "אקספריאנסים" (Experience - חוויה). זו סדרה של מופעי ענק, שהתקיימו מדי שנה בחול המועד פסח בדרך כלל בברוקלין קולג' בניצוחו של ישראל לאם. כל מופע כלל מחזמר עם שירים חדשים, אמנים אורחים והפקה ברמה החדשנית ביותר באותם ימים. כמו כן, לראשונה, יצאו למקהלה אלבומים לצפייה מתוך הופעות אלו.

המופע הראשון נערך בחול המועד פסח תשנ"א ונקרא 'קרוב השם'. המופע יצא כאלבום בגרסת אודיו ובגרסת וידאו, כשלכל אחת מהגרסאות נכנסו גם קטעים שהושמטו בגרסה השנייה.

המופע השני נערך בפסח תשנ"ב, ונקרא "על הדרך לירושלים" (On The Road To Yerushalaim). לכבוד המופע נכתבו שירים חדשים, ביניהם השיר 'עומדות', 'Be A Mentsh', ו'לחיות חיי תורה'. ללהיט הנוסטלגי 'השיבה' נוסף בית חדש באנגלית. בחלק המרכזי של המופע הוצג מחזמר על ילד אמריקאי (נחום סטארק) שנוסע לארץ הקודש ושם מבין את הערך של לימוד התורה. במחזמר השתתפו הזמרים משה יס ושרוורד גופין. במופע מככבים הסולנים נחום סטארק, ארי גולדוואג ואליעזר רבינוביץ.

בשנת 1993 יצא האלבום "It's מן השמיים". אלבום זה נחשב לפורץ דרך במוזיקה החסידית מבחינת העיבודים החדשניים של ישראל לאם. כמה מהשירים באלבום נחשבים למזוהים ביותר עם המקהלה: 'לא ישא גוי', 'אני מאמין' ו'קומט שוין', לצד להיטים נוספים. השיר 'ישראל בטח בהשם' נכתב לרגל מלחמת המפרץ. באלבום זה כיכבו נחום סטארק, ארי גולדוואג ונחמן סלצר.

באותה שנה התקיים המופע השלישי בסדרת 'Miami Experience', ונקרא "כשיבוא משיח". המופע מתמקד בקשיי הגלות ובציפייה לביאת המשיח. חלק נוסף במופע הוקדש לשירי פרחי טורונטו ולימיה הראשונים של המקהלה עוד בעת שהותה במיאמי. בנוסף לארי גולדוואג שקולו כבר היה בשלבי התחלפות, כיכבו הסולנים עודד קריטי, איצי ספינר ומרדכי ליבוביץ.

המופע הרביעי התקיים בפסח תשנ"ד, ונקרא "שירו לו". במופע בוצע לראשונה השיר המוכר ביותר של המקהלה: 'נקדש', ויחד איתו בוצע גם שיר הנושא 'שירו לו' ויצירות נוספות מתוך הגדה של פסח. המפע כלל מיצג של מסע ברחבי העולם כשילדי המקהלה מחופשים בתלבושות מסורתיות של שלל מדינות. במופע זה התארח שלמה קרליבך ושר יחד עם המקהלה את שירו 'אדיר הוא'. באותה תקופה מנתה המקהלה את מספר הילדים הגבוה בכל תולדותיה - 48 ילדים, מתוכם בלטו במיוחד הסולנים עודד קריטי ואיצי ספינר.

בשנת 1995 יצא האלבום "One By One", אלבום זה הצליח במיוחד ורוב שיריו הפכו ללהיטים: 'ביום ההוא', 'ברכת הבית', 'חסדי השם' שנכתב בעקבות מקרה של ילדה חרדית שאבדה ביער, ונמצאה בריאה ושלמה כנגד כל הסיכויים, 'זעקתי', 'Sunshine', 'אלוקה', 'One by one' ו'כל מי'. על העיבודים הופקד שוב ישראל לאם, ועל הסולואים עודד קריטי, איצי ספינר, אריק שטרן ורוברט לוי.

באותה שנה בחול המועד פסח נערכה ההופעה הגדולה ביותר של המקהלה, באצטדיון "נסאו קולוסיאום" בניו יורק, בהשתתפות 15,000 צופים. באותו יום התרחשה בארצות הברית מתקפת טרור, דבר שכמעט הוביל לביטול האירוע. מופע זה "חתם" את סדרת ה"אקספריאנסים". באותה תקופה המקהלה התארחה באלבום 'הקול של הדור הבא' של ישראל ויליגר, כשהיא מבצעת את השירים 'קל אדון' ו'קל עליון'.

סוף שנות ה-90

בשנת 1997 יצא האלבום "שיר השמחה". באלבום זה הצליח במיוחד השיר 'אדון עולם', לצד השירים 'כי בשמחה' ו'תהילת השם'. את האלבום עיבד ישראל לאם ומככבים בו הסולנים אריק שטרן, דניאל גובר וזייבל פרלמן.

בסוף אותה שנה יצא אלבום נוסף לכבוד חנוכה שנקרא "האירו את הלילות". באלבום 4 שירים חדשים - ביניהם הלהיט 'יעלה ויבוא', מחרוזת שירי חנוכה וגרסה אינסטרומנטלית של כל השירים. גם אלבום זה עובד על ידי ישראל לאם, ומככבים בו הסולנים דניאל גובר, זייבל פרלמן, אריק שטרן ומענדי לוין. באותו חנוכה התקיים אירוע גדול כשהמקהלה הופיעה במרכז האולם על במה מסתובבת. מופע זה לא יצא לאור, ורק בשנת 2012 פורסמו ממנו כמה קטעי וידאו.

האלבום הבא יצא בשנת 1999 ונקרא "Stand up". באלבום זה הצליח במיוחד השיר 'הנה מה טוב', לצד השירים 'ויבטחו בך', 'מצווה גדולה' ו'שמע קולנו'. השיר האחרון באלבום 'נרות השבת' מושר כולו על ידי ירחמיאל ביגון, ומדבר על באג 2000. גם אלבום זה עובד על ידי ישראל לאם. מככבים: דוד שפירא וזייבל פרלמן.

שנות האלפיים

בשנת 2000 הגיעה המקהלה להופעה בישראל. הם הופיעו בגוש קטיף ובחיפה, והצטלמו במקומות שונים בירושלים. בעקבות הופעה זו יצא האלבום לצפייה "מיאמי בירושלים". בסוף 2001 יצא האלבום "בדרך התורה We Will Prevail". בשנת 2002 התקיים בניו יורק מופע מיוחד לרגל 25 שנה למקהלה. השתתפו בו בוגרי המקהלה כזמרים, כמו יעקב שוואקי, שלומי דאקס, עופי נט ונחום סטארק. בשנת 2003 נוצר שיתוף פעולה אומנותי בין המקהלה לבין הזמר הישראלי דדי גראוכר. הזמר והמקהלה הופיעו יחד במופע שנקרא "כל ישראל ערבים זה לזה", ובו שיר בעברית ובאנגלית המסמל את האחדות בין היהודים בישראל ובתפוצות.

בשנת 2005 יצא "רווח", האלבום המצליח ביותר של המקהלה. מרבית שירי האלבום היו ללהיטים וכ-15,000 עותקים נמכרו תוך שלושה שבועות - הישג חסר תקדים בעולם המוזיקה החסידית. האלבום היה פרי עבודתם של ישראל לאם, משה מונה רוזנבלום ומשה לאופר. המוזיקה ומקהלת הגברים הוקלטו בישראל, באולפנים של קן ברג'ס ובהשתתפות הגיטריסט אבי סינגולדה. באותה שנה, כמדי שנה, נערך מופע בפסח בניו יורק.

בשנת 2006 הגיעו ביגון ושמונה מילדי המקהלה להופעה בישראל, אחרי 5 שנים שלא עזבה המקהלה את ארצות הברית עקב פיגועי 11 בספטמבר והמצב הביטחוני בישראל. הם הופיעו בעצרת של חב"ד, בהיכל הספורט יד אליהו בהשתתפות כ-10,000 צופים. שיר שהולחן על ידי ביגון, במיוחד לערב זה, "משיח", היה ללהיט ויצא כאלבום, שנה לאחר מכן. שבועות ספורים לאחר המופע יצא האלבום "רווח" לצפייה, והוא כלל את המופע של שנת 2005/תשס"ה ואת המופע בישראל, וכמו כן, לראשונה, את המסע של המקהלה ל"עיר הולדתה", מיאמי, וההופעה שם.

בשנת 2007 יצאו שני אלבומים חדשים. הראשון - "משיח", ובו 4 שירים חדשים ושאר השירים היו ביצועים מחודשים לשירים ותיקים. האלבום כלל גם שירים ששרו במופעים זמרים אחרים - אוהד מושקוביץ, מיכאל שניצלר ודוד גבאי. האלבום השני - "מיאמי מסביב למדורה" (Around The Campfire) הוא אלבום א-קפלה ראשון של המקהלה, שבו נוספו לשירה גם אפקטים קוליים שונים מהמדורה.

בקיץ 2007 הגיעה המקהלה לישראל, גם הפעם בהרכב מצומצם. ביקור זה לווה בדיון ער במגזר החרדי למופעים "מעורבים" (הימצאות של גברים ונשים בנפרד, אך באותו אולם, כפי שנהוג בארצות הברית).[דרוש מקור] ההופעות התקיימו, בבנייני האומה בירושלים, ובהיכל התרבות בתל אביב, בהשתתפות כ-3000 איש בכל מופע. הזמר מרדכי בן-דוד שהיה אמור להופיע עם המקהלה ביטל את הופעתו. לקראת חנוכה 2009 יצא האלבום 'יבוא' (באותה שנה יצא גם DVD של מופע שנערך בברוקלין קולג' בסוכות אותה שנה). ב-2010 יצא אלבומם "התעוררות" (The Miami Solo Album) שבאופן חריג לא כלל טקסטים מקוריים אלא גרסאות של שירים ידועים, בביצוע סולנים מהלהקה.

אלבומם הבא, "מי לה' אלי", יצא בקיץ 2011.

בקיץ 2012 לרגל 'סיום הש"ס' העולמי; הופק קליפ מיוחד למקהלה שנקרא "when the siyum calls" -"כשהסיום קורא". הקליפ צבר מאות אלפי צפיות ביוטיוב[3]. בנוסף, יצא לאור דיסק שכלל שירים נוסטלגיים באנגלית של מיאמי שקשורים לתורה, שיר הנושא ושיר סולו "מודים" שהושר על ידי דוד פרלמן.

בקיץ 2014 ערכה המקהלה סיבוב הופעות באירופה ובישראל ביחד עם הזמר בני פרידמן לרגל 36 שנה לפרחי מיאמי ולרגל צאת האלבום החדש UT UT. ההופעות נחלו הצלחה רבה, אך בעקבות מבצע 'צוק איתן' בוטלו שתי הופעות. ההופעה בירושלים התקיימה.

בחנוכה 2016, יצא לאור DVD חדש "מיאמי בשמחה רבה" שכלל הופעות של המקהלה, מקהלת האלומני, מיאמי 5, קליפ מיוחד של 'מקהלת האחדות' ועוד שיר שהם ביצעו. בנוסף, פורסמו קטעי סרט באורך 40 דקות של מאחורי הקלעים של סבב ההופעות של המקהלה באנטוורפן, לונדון, פריז, ישראל ומקסיקו בשנת תשע"ד.

בפסח 2016, התקיים קונצרט בניו יורק ב "ברוקלין קולג'", בו הופיעו 100 ילדים ממקהלת "the choir of unity" (מקהלת האחדות) מקהלת פרחי מיאמי. הלהקות התאחדו בשיר הסיום 'UT UT'.

בקיץ 2018 יצא האלבום 'לעולם ועד', שבו לראשונה משולבת מוזיקה אלקטרונית. זמן קצר לאחר מכן פורסמה גרסת 'קליפ' ללהיט של האלבום 'אשמח'.

ביולי 2022 חנניה ביגון, הבן של ירחמיאל, פתח חשבון טיקטוק עבור הלהקה, ואחד הסרטונים נהיה ויראלי מאוד. בעקבות זה הלהקה קיבלה חשיפה רחבה מאוד, גם בקרב צופים לא יהודיים[4][5]

דיסקוגרפיה

 • (1977) Victory Entebbe
 • Miami Meets Toronto (1978)
 • Miami Live (1979)/ברוך ה'
 • בסייעתא דשמיא (1984)
 • כלל ישראל (1986)
 • שבת ירושלים (1989)
 • תורה היום (1990)
 • DVD מיאמי אקספיריאנס 1 + תקליטור שמע (1991)
 • DVD מיאמי אקספיריאנס 2 + תקליטור שמע (1992)
 • It's מן השמיים (1993)
 • DVD מיאמי אקספיריאנס 3 + תקליטור שמע (1993)
 • מיאמי אקספיריאנס 4 + תקליטור שמע (1994)
 • (One By One (1995
 • מיאמי אקספיריאנס 5 + תקליטור שמע (1995)
 • חנוכה - האירו את הלילות (1996)
 • שיר השמחה (1997)
 • התייצב (1999)
 • מיאמי בירושלים (2001)
 • DVD מיאמי בירושלים (2001)
 • We Will Prevail/בדרך התורה (2002)
 • DVD מיאמי 25 (2003)
 • DVD מיאמי 26 (2002)
 • רווח (2005)
 • DVD רווח (2006)
 • מיאמי מסביב למדורה (2006)
 • משיח (2007)
 • יבא (2009)
 • DVD יבא (2010)
 • Light up the nights (2010) DVD
 • התעוררות The Miami Solo Album (2010
 • מי לה' אלי (2011)
 • DVD מיאמי בקונצרט(ים) (2012)
 • UT UT/אט אט (2015)
 • DVD מיאמי בשמחה רבה (2016)
 • לעולם ועד (2018)
 • יבא א-קפלה (2020)
 • DVD מיאמי 36 (ובונוס Save The Day משנת 2020) + אלבום שמע (2020)

בוגרי המקהלה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ פרחי מיאמי: 20 שנה של להיטי ענק, באתר כיכר השבת
 2. ^ כיום, עוסק בכירורגיה דנטלית ואורתודונטיה, ועדיין עוסק בשירה מקצועית וחזנות. ראו כאן
 3. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg The Miami Boys Choir - When The Siyum Calls, סרטון בערוץ Yerachmiel Begun באתר יוטיוב (אורך: 04:59)
 4. ^ Jackie Hajdenberg, How the Miami Boys Choir turned ‘Orthodox pop’ into a TikTok sensation, באתר Jewish Telegraphic Agency, ‏4 באוגוסט 2022
 5. ^ יהונתן גוטליב, מיליוני צפיות בזמן קצר: כשהעולם גילה את הטיקטוק של פרחי מיאמי, באתר ערוץ 7, 28 בספטמבר 2022
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0