מרדכי בן-דוד

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרדכי בן-דוד
250PX
מרדכי בן דוד
לידה 16 באפריל 1951 (גיל: 71)
ניו יורק ארצות הבריתארצות הברית
תקופת הפעילות 1972–הווה (כ־51 שנים)
עיסוק זמר
סוגה מוזיקה חסידית
חברת תקליטים מונה רוזנבלום

מרדכי ורדיגר (Mordechai Werdyger; הידוע כמרדכי בן דוד, ובראשי תיבות מ.ב.ד; MBD; נולד בי' בניסן תשי"א, 16 באפריל 1951) הוא מלחין וזמר חסידי-אמריקאי, מגדולי הזמרים החסידיים ומפורצי הדרך למוזיקה החסידית החדשה.

ביוגרפיה

ורדיגר נולד בניו יורק. אביו היה החזן דוד ורדיגר. האב פתח את הקריירה המוזיקלית המשפחתית, ושימש כזמר חסידי בחסידות גור. הבן מרדכי אימץ לעצמו סגנון חדשני יותר.

בן דוד הוא מן הראשונים שפיתחו את סגנון המוזיקה החסידי החדש, והוא מכונה "ענק הזמר החסידי". בראשית דרכו הושפע מסגנון הרוק העולמי, והחל משלהי שנות ה-90 התקרב יותר לסגנון החסידי המסורתי, בין השאר בהשפעת רבו האדמו"ר מריבניץ ולאחריו האדמו"ר רבי שמעון נתן נטע בידרמן מלעלוב.

כיום הוא נחשב לאחד מתלמידיו של המקובל הרב יצחק מאיר מורגנשטרן (שהוא חסיד ברסלב), הדבר מתבטא בין השאר בכמה שירים עם מילים שמקורם בחסידות ברסלב (אפשר לתקן, בעניין השמחה, צעקה ועוד),החל מ-2019 החל להתקרב אף להרב שאול אלתר, מנהיג קהילת פני מנחם.


עד ל-2018 התגורר בסי גייט שבברוקלין, ניו יורק.

בשנת 2012 נפגע ביתו, ובו אולפן ההקלטות הפרטי שלו, בסופת ההוריקן סנדי[1].

ב-2018 סיפר כי עשה עלייה לארץ ישראל ומתגורר בירושלים[2], הוא שוהה בישראל בעיקר בחגים ובהופעות אך במרבית השנה ממשיך להתגורר בסי גייט שבארצות הברית.

החל מתמוז תש"פ הוא מגיש תוכנית שבועית ברדיו קול חי מדי יום שישי ב14:00, התוכנית כוללת שירים סיפורים ראיונות והערות סביב פרשת השבוע.

סגנון מוזיקלי

מרדכי בן דוד עשוי להחשב לפורץ הדרך למוזיקה החסידית החדשה, עד אליו המוזיקה היהודית היתה מבוססת על חזנות בלבד עם מעט מאוד אמני סולו. למעט שני אמנים מפורסמים שהקדימו אותו: שלמה קרליבך ובן ציון שנקר. מרדכי בן דוד ביסס את הקרירה שלו על אביו דוד ורדיגר ובחר לו את שם הבמה "מרדכי בן דוד". אך בניגוד לאביו שהקליט ניגונים (שירים) חסידיים קלאסיים עם שירה חזנית וכלי נגינה קלאסיים, בן דוד שילב שירה חסידית מסורתית עם טכניקות מוזיקה מודרניות ופופולריות. הוא הוכר כחדשן מוזיקלי וזכה לתמיכה ועידוד מהאדמו"ר ריבניץ'[3], מצידו בן דוד הקדיש לו את השיר "אוי רבי" באלבומו "אין עוד מלבדו" ואף שר שיר שכתבה הרבנית מריבניץ, "מי כעמך ישראל".

המוזיקה של בן דוד היא מוזיקה חסידית המתפרסת על מנעד רחב של סגנונות: החל משירי רגש לירים מאוד, ניגונים מהירים, בלדות וגם יצירות. רוב שיריו מבוססים על פסוקים ומאמרי חז"ל אבל ברוב אלבומיו הוא נהג לשלב לפחות שיר אחד ביידיש[4]. ולעיתים גם שיר בעברית. רוב שיריו עוסקים בנושאים יהודיים כמו קדושת שבת והצפיה למשיח. מבחינת סוגה מוזיקלית הוא כולל פולק ג'אז פופ ומעט רוק.

לאורך כל הקרירה שלו עבד בן דוד עם מלחינים ומעבדים רבים: במשך שנות השמונים והתשעים עבד בעיקר עם מונה רוזנבלום שהלחין בשיתוף עם בן דוד חלקים משמעותיים משיריו וגם עיבד את רוב האלבומים. אך גם עם משה לאופר ברוך צייט ואייבי רוטנברג, בשנות האלפיים את רוב שיריו מעבדים הצמד אלי קליין ואיצי ברי.

בסגנון המוזיקלי שפרץ בן דוד שרים אמנים חסידיים מפורסמים רבים, בין היתר אברהם פריד יעקב שוואקי ליפא שמלצר וגם כוכבים צעירים כמו שמחה ליינר ובני פרידמן.

קריירה מוזיקלית

בתחילת דרכו, בטרם התפרסם, קרא לעצמו על שם אביו "בן דוד". שירו הראשון שהופץ הוא "ממקומך", בתקליט שהוציא אביו בשנות ה-70 בשם "מעליצער עונג שבת - דוד ומרדכי בן דוד ורדיגר". בן דוד הופיע בקביעות בהופעות של ארגון "האסק" האמריקאי, מספר פעמים יחד עם הזמר אברהם פריד.

אחדים משיריו ידועים אף במגזר הכללי, ובהם "משיח משיח" ו"אנחנו מאמינים בני מאמינים". בראיונות הוא מספר שבעיניו השיר הנחשב ביותר שלו הוא "אודך" (1978).

בן דוד הוציא עשרים ושמונה אלבומי מקור. ותשעה אלבומי אוסף ואלבומי הופעה. את עשרים ושלושה האלבומים הראשונים הפיצה חברת גל פז.

החל משנת 2004 עבר להפיץ את אלבומיו באמצעות משה-מונה רוזנבלום, הוא גם עיבד את רוב אלבומיו המוקדמים. באלבומו "צעקה" את רוב השירים עיבדו הצמד אלי קליין ואצי ברי. באלבומים והסינגלים האחרונים המפיק ומי שאחראי בעיקר על בחירת השירים הוא בנו הזמר יידל ורדיגר[5].

שירים שונים של מרדכי בן דוד המועלים ליוטיוב זוכים למיליוני צפיות אף על פי שחלק מקהל היעד שלו אינו מחובר לרשת האינטרנט. ערוץ היוטיוב של בן דוד מונה למעלה מ-33 מיליון צפיות (נכון לניסן תשפ"א) ומעל 75 אלף עוקבים. בן דוד לא מפיק קליפים בכלל, ומלבד אלבום ההופעה קומזיץ שכולל את צילום המופע, שיריו שמועלים ליוטיוב כוללים את עטיפת האלבום בלבד. יוצא מן הכלל הוא השיר שבת אין מעז'בוז' שהופק לו קליפ[6].

בחודש ניסן תשפ"א (2021), עם חגיגת יובל שנות יצירה למרדכי בן דוד, הפיקה תחנת הרדיו המוזיקלית החרדית "קול חי מיוזיק" משדר "בוחרים מ.ב.ד." (השם באוירת יום הבחירות לכנסת ה24 שהתקיים באותו יום) במהלך כל אותו היום הושמעו בתחנה שירי מרדכי בן דוד בלבד. בסיום אותו יום התרחש מצעד בו נבחר האלבום משיח כאלבום הטוב ביותר של מרדכי בן דוד בכל הקרירה. כחודש מאוחר יותר ערכה תחנת הרדיו קול ברמה סקר בו דורג אותו אלבום כאלבום הטוב ביותר במוזיקה החסידית בכל הזמנים.

במצעד שנערך על ידי קול פליי ואתר המחדש דורג שני במצעד "גדול הזמר החסידי בכל הזמנים" אחרי אברהם פריד[7].

פרויקטים עתידיים

בניסן ה'תשפ"א פרסם בן דוד את "בני חורין" הסינגל הראשון מתוך אלבום שלם מלחניו של חזקיה וייס שישיר בן דוד עצמו, האלבום מתעתד לצאת בסוף תשפ"א-תחילת תשפ"ב כשאחריו מתכנן בן דוד להוציא את אלבום האלפן הפרטי שלו[8].

חייו האישיים

בן דוד נשוי לאסתר, ולהם 2 ילדים: בתו נשואה לאיש העסקים החרדי מאיר גורביץ', ובנו הוא הזמר יידל ורדיגר.

אחיו הוא הזמר מנדי ורדיגר ואחיינו הוא הזמר ישראל ורדיגר.

הופעות ופוליטיקה

הופעות

מרדכי בן דוד בהופעה בכרמיאל, חנוכה תשע"ז

בראשית דרכו היה מרבה להופיע בהופעות. הופיע כשני עשורים בהופעות המאורגנות על ידי הארגונים האסק ואהל, הופיע גם בהופעות בישראל, הפופולריות הגוברת של שיריו והופעותיו כמו גם הופעות של אמנים נוספים, גרמה לגדולי הרבנים החרדיים לצאת בקול קורא מיוחד, האוסר הופעות מעורבות כליל. גם אם לא רוקדים בהופעות אלו אלא הישיבה מעורבת. בשלהי שנות ה-90 הפחית את הופעותיו ובראשית שנות האלפיים פסק להופיע אף בהאסק[9] בתשע"ג שב להופיע בהאסק לאחר שסיכם עם המארגנים על הפרדה במופע.

בישראל מיעט להופיע בשל איסור רבנים על "ערבי שירה" החל מ-2015 החל להופיע בהופעות לגברים בלבד במסגרת קומזיצים לבני ישיבות, בהשפעת אחד המפיקים שלו, שלום וגשל, זכו ההופעות הללו להסכמה של יו"ר "משמרת הקודש והחינוך" מרדכי בלוי[10].

בינואר 2017 התייחס בביקורתיות לנשיא ארצות הברית היוצא ברק אובמה בהופעה בירושלים וכינה אותו "כושי". דבריו עוררו הדים ודווחו בעיתונים מרכזיים בארצות הברית[11].

שירים הנושאים מסרים פוליטיים

יש משיריו של בן דוד הנושאים מסרים פוליטיים. ב-1984 הוציא אלבום הנקרא בעברית ”סימן טוב“ אך באנגלית פורסם בשם "Hold on" (החזק מעמד) על שם שיר הנושא, שנכתב על אסיר ציון נתן שרנסקי.

ב-1985 הוציא אלבום הנקרא בעברית "אני מאמין" אך באנגלית פורסם בשם "Let My People Go" (שלח את עמי) על שם שיר הנושא, שנכתב על אסירי ציון נתן שרנסקי ואידה נודל.

ב-1986 בלט השיר "ירושלים אינה למכירה" (Yerushalaim Is Not For Sale) נגד סניף האוניברסיטה המורמונית שנבנתה בירושלים בהר הצופים.

ב-1994 הוציא את השיר "חברון מאז ולתמיד" במחאה על וויתורים ישראליים בהסכם אוסלו.

ב-1999 הוציא את השיר "עד מתי" (נכתב על ידי חיים ולדר) המוחה נגד הסתה המכוונת לדעתו נגד הציבור החרדי, הגורמת לשנאת אחים. הוא שילב שמות של פוליטיקאים כטומי לפיד ויוסי שריד, בתוך השיר "לפיד של אש קוצף ורועש, שורף ומבעיר את העיר, לא מותיר שריד, תקווה ואחווה, להפריד בכל מחיר, מלחמת אחים, רק להשמיד ת'עבר גם העתיד כשאח נגד אח, המנצח תמיד מפסיד"

ב-2012 הוציא את השיר למען שחרור האסיר שלום רובשקין: אחדות למען הצדק בהשתתפות הרבה זמרים חסידים ידועים.

עיבודים לשירים אחרים

חלק משיריו של בן דוד הם עיבוד מחודש לשירים של אמנים אחרים, יהודים ולא יהודיים:

בנוסף, "וכל מאמינים" שיר הנושא של אלבום באותו שם, הוא עיבוד מחודש ל"טוב להודות" של שלמה קרליבך.

דיסקוגרפיה

סינגלים

 • סימן טוב וכיצד (1989)
 • חברון לתמיד (1996)
 • עורה (2005)
 • ענווים ענווים (2008)
 • עורה (2008)
 • לבדו - משפחה (2008)
 • עומדות היו (2012)
 • יחד שבטי ישראל (2012)
 • אפפוני (2013)
 • נקום (2015)
 • בשיר וקול תודה (2015)
 • ובמקהלות (2015)
 • בואי בשלום (2017)
 • בעניין השמחה (2018)
 • כדאי רבי שמעון (2019)
 • די (2020)
 • השתא הכא (2021)


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ צפו בוידאו: מרדכי בן דוד: "קיבלתי מכה קשה", כיכר השבת, 12. 11. 5
 2. ^ אליעזר חסיד, בן דוד חשף בהופעה: "למה אני עם חליפה", באתר בחדרי חרדים, 3 באוקטובר 2018
 3. ^ Rosengarten, Gittel Chany (17 ביולי 2013). "לחיות עם הכוכב" . משפחה משפחה ראשונה . עמ '14–20 . אוחזר ב- 16 באוקטובר 2013
 4. ^ כל השירים הללו נאספו באלבום "האוסף האידישאי"
 5. ^ נתנאל לייפר, ‏מרדכי בן דוד - "צעקה": ביקורת אלבום, באתר כיכר השבת, 6 ביוני 2017
 6. ^ YouTube play button icon (2013–2017).svg שבת אין מעזבוז' בביצוע מרדכי בן דוד, סרטון באתר יוטיוב
 7. ^ הצבעתם והשפעתם // אברהם פריד הוא גדול הזמר החסידי, באתר המחדש
 8. ^ מגזין קול פליי 12 עמוד 60
 9. ^ לאיפה נעלם מרדכי בן דוד ?'
 10. ^ נתנאל לייפר, ‏מרדכי בן דוד: פעם הרב בלוי היה נלחם בנו, היום הוא עוזר, באתר כיכר השבת, 21 באוגוסט 2017
 11. ^ ישראל כהן, ‏מרדכי בן דוד העליב את ברק אובמה - "הכושי יילך הביתה", באתר כיכר השבת, 5 בינואר 2017Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0