פרי הארץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פרי הארץ הוא ספר דרשות חסידיות שנכתב על ידי רבי מנחם מנדל מוויטבסק (ה'ת"צא' באייר ה'תקמ"ח; 17301788), רב ומנהיג חסידי ומגדולי תלמידי המגיד ממזריטש. רבי מנחם מנדל עלה מוויטבסק שבבלרוס לארץ ישראל ב-1777 (ה'תקל"ז) יחד עם כ-300 חסידים, בה חי עד לפטירתו ב-1788. את הספר הוא חיבר בזמן ישיבתו בארץ ישראל ומכאן שמו- פרי הארץ. הספר מכיל בתוכו קבלה, חסידות והנהגות לעבודת ה' והדרשות בו מסודרות, בדומה למרבית ספרי החסידות, על סדר פרשות השבוע.

תלמידו רבי שלמה זלמן הכהן וולינר מתאר את דרשותיו השבועיות[1]:

מגלה רזין ומסתורין בכל שבת ושבת, ילאה הפה לדבר והלב לחשוב, גם באין מבין כי הדברים עתיקים, ומדבר על העצים והדומם צומח חי ומדבר, ומראה פנים לכל דבר, ומפשיטן הפשט אחר הפשט עד לעילא לעילא מכל אתוון ונקודין עד א״ס ב״ה כ״י

בחלק ממהדורות הספר, בפרשות הראשונות (עליהן אין דרשות של רבי מנחם-מנדל מוויטבסק) מובאים דרשות וקטע על כוונת המקווה מאת רבי אברהם המלאך. כמו כן, בסוף הספר מצויים מכתבים של רבי מנחם מנדל ושל רבי אברהם מקליסק לרוסיה, הכוללים הנחיות בעבודת ה', דרישה לחסידים לא ללכת לצדיקים אחרים (מלבד רש"ז ועוד כמה[2]) ובקשות לסיוע כספי[3].

במהדורות החדשות של הספר משולב בו גם מתוכנו של הספר פרי עץ, ספר נוסף של המחבר.

היחס לספר

יש אדמ"ורים חסידיים שהחשיבו במיוחד את הספר, כגון רבי ישראל מרוז'ין שהספר היה רגיל על שולחנו[4], וה"אהלי יעקב" שאמר שכל אחד מתלמידי המגיד האיר גוון מסוים בתורתו, ומי שרוצה ללמוד "תורת המגיד ממש" שילמד את תורתו של רבי מנחם מנדל מוויטבסק.

אף על פי שאין מחלוקת על תוכני הספר בקרב החסידים, הלימוד בו אינו נפוץ כיום בקרב החסידים עקב השפה הגבוהה שבה נכתב, וקשיים טכניים נוספים בהבנתו.

ראו גם

לקריאה נוספת

  • ר' מנחם מנדל מוויטבסק, פרי הארץ

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אגרות בעל התניא ובני דורו, הילמן, דוד צבי (באתר היברובוקס)
  2. "היתר" זה מופיע לכאורה רק בתקופה מאוחרת יותר
  3. בחלק ממהדורות הספר הדפיסו רק מכתבים מסוג מסוים, לדוגמה - רק המכתבים העוסקים בעבודת ה'
  4. מופיע ב"עירין קדישין"
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0