רבי אברהם המלאך

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי אברהם המלאך
לידה ה'תק"א
פטירה י"ב בתשרי ה'תקל"ז (בגיל 35 בערך)
מקום פעילות מזריטש, פסטוב
השתייכות תנועת החסידות
רבותיו אביו, המגיד ממזריטש
חיבוריו חסד לאברהם
אב המגיד ממזריטש
צאצאים רבי שלום שכנא מפראהביטש
רבי ישראל חיים מלודמיר

רבי אברהם המלאך (מכונה גם "הקדוש"[1]; ה'תק"א - י"ב בתשרי ה'תקל"ז; 17411776) היה בנו ותלמידו של המגיד ממזריטש. נכדו היה רבי ישראל פרידמן מרוז'ין אבי שושלת רוז'ין.

קורות חייו

רבי אברהם נישא והתאלמן בצעירותו ולאחר מכן נישא בשנית לגיטל בתו של רבי משולם פייבוש הורוביץ מקרמניץ (-כ' בכסלו תקל"ה) מחבר הספר 'משנת חכמים' על המשניות.

נקרא "המלאך" עקב קדושתו ופרישותו מהעולם במשך שנים בהן התבודד בעיירה פאסטוב הסמוכה לקייב, וחי שם בבדידות מבלי לראות פני איש. בעקבות בדידותו אף סירב למלא את מקום אביו. רבי שניאור זלמן מלאדי כינה רבו-חברו זה בתואר "הקדוש"[2], "כי היה קדוש מרחם", וכך מקובל לקרוא את רבי אברהם בחסידות חב"ד[3].

כאשר למד רבי שניאור זלמן מלאדי אצל המגיד, היה, במצוות המגיד חברותא של רבי אברהם המלאך, הוא לימד את רבי אברהם "נגלה", ורבי אברהם לימד אותו "חסידות" ויש שראו ברבי שניאור זלמן תלמיד חבר של רבי אברהם המלאך.

בספרו "חסד לאברהם" (צ'רנוביץ שנת ה'תרי"א) ניתן למצוא הרבה אזכורים[דרושה הבהרה] לענין שהצדיק הוא הצינור להורדת השפע למקושרים אליו ולהעלאת תפילותיהם ובקשותיהם, וכסמכות מוסרית ומדריך רוחני. כאשר הוא קורא להמוני העם להתקשר אל הצדיק כאמצעי לביאת המשיח.

ניגוניו

במסורת החסידית שמורים מספר ניגונים שהלחין, כולם ניגוני דביקות[4].

צאצאיו

ציטוטים

  • "הכלל הוא שכל האדם צריך מקודם לשמוע בלבו, כמאמר, הלב שומע, ואחר כך ללמוד מה ששמע בלבו, וזהו "שְׁמַע יִשְׂרָאֵל" ". [מובא בקול הנבואה של הרב הנזיר, עמ' קל, הערה קסח].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ חיים מאיר היילמן, "בית רבי" עמוד ס"ב
  2. ^ "וכן שמעתי מהקדוש רבי אברהם בן הרב המגיד זכרונו לברכה". "תורה אור" פרשת בראשית דף ו עמוד א'.
  3. ^ "המפורסם בפולין בשם המלאך ובמדינתינו בשם הקדוש כי היה קדוש מרחם"- חיים מאיר היילמן, "בית רבי" עמוד ס"ב. "רבינו הגדול היה לומד עם הקדוש"- רבי שלום דובער שניאורסון "תורת שלום" עמוד 82. יוער, כי בדור הנוכחי, יש בחב"ד גם מי שמשתמשים בכינוי "המלאך".
  4. ^ YouTube full-color icon (2017).svg ניגון המלאך, סרטון באתר יוטיוב, ניגון לרבי אברהם המלאך
  5. ^ לרשימת צאצאיו ראה בערכו


תקופת חייו של רבי אברהם המלאך על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0