חסידות ספינקא

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
החקל יצחק (משמאל), האדמו"ר השני בשושלת, עם חסידיו. 1930 לערך.

חסידות ספינקא הוא שמה של שושלת חסידית שמקורה בעיר ספנצה (ספינקא ביידיש) בחבל מרמרוש שבגלילות סיגוטרומניה, בעבר בהונגריה).

הדור הראשון

האדמו"ר הראשון בשושלת היה רבי יוסף מאיר וייס, בנו של רבי שמואל צבי ראב"ד מונקאטש. נחשב כתלמידו הבכיר של רבי יצחק אייזיק מזידיטשוב בעל מחבר ספר "לקוטי מהרי"א". נולד בשנת תקצ"ח, נפטר בו' באייר שנת ה'תרס"ט. בשלהי שנת תשל"ב הועלו עצמותיו לארץ ישראל, ביוזמת נכדו, האדמו"ר רבי יעקב יוסף וייס מספינקא בני-ברק, ונטמן באוהל מיוחד בבית העלמין סגולה בפתח תקווה. חיבר ספרים בשם אמרי יוסף על התורה (ארבעה כרכים), אמרי יוסף על המועדים והקדמה לספר "לקוטי תורה והש"ס" מרבו רבי אייזיק מזידיטשוב.

אחרי מלחמת העולם השנייה התפצלה חסידות ספינקא לכמה ענפים, ולכל ענף שם משפחה שונה שמשמש כשם של אותו ענף. שמות המשפחה הם: וייס, כהנא, הורוביץ.

ענף משפחת וייס

רבי יעקב יוסף וייס מספינקא
בית המדרש של החסידות בשכונת זיכרון משה בירושלים. (2018)

דור שני

רבי יצחק אייזיק וייס המכונה על שם ספרו ה"חקל יצחק", בנו של רבי יוסף מאיר, נולד בשנת תרל"ה. במלחמת העולם השנייה על אף שהיה בידו סרטיפיקט בריטי סירב לנטוש את בני קהילתו. הוא הובל למחנה ההשמדה אושוויץ, כשעל שפתיו הפסוק "אש תמיד תוקד על המזבח לא תכבה" שאותן מילמל ללא הרף ברכבת המוות. פסוק זה הפך ברבות הימים להמנונם של חסידי ספינקא ואף נאמר בהם רמז: 'אש בגימטריה ספינקא' (301). נרצח על קידוש השם בי"ג בסיוון בשנת ה'תש"ד. בנו השני, רבי נפתלי צבי, רב העיר בילקא, נרצח בידי הנאצים.

דור שלישי

בנו הבכור, רבי ישראל חיים וייס, נרצח גם הוא על ידי הנאצים בכ"ט באייר תש"ד. בזיווג ראשון היה חתנו של רבי אלעזר רובין מסאסוב. בזיווג שני נשא את קרובתו בת רבי אברהם יקיר רובינשטיין נכד האמרי יוסף.

דור רביעי

בנו, רבי יעקב יוסף וייס (תרע"ב - י"ט בניסן תשמ"ח) שימש כר"מ בישיבתו של סבו בסעליש. היה חתנו של רבי אלתר מנחם מנדל מבורשה וכיהן גם כרב הצעיר בעיר. אשתו ושלושת ילדיו נרצחו בשואה. אחרי השואה התחתן בשנית עם הרבנית פערל בת דודו רבי אברהם אביש הורביץ מקרולי, והחל לכהן כאדמו"ר מבורשה. בהמלצת רבי חיים מאיר הגר האדמו"ר מוויז'ניץ, החל לכהן כאדמו"ר מספינקא. התגורר בארצות הברית ובישראל לסירוגין. הוא פתח בבני ברק תלמוד תורה ובהמשך ישיבה, אך אלו נסגרו לאחר תקופה קצרה. שלשה מבניו כיהנו כאדמורי"ם, בן נוסף, יצחק אייזיק, נהרג בחייו בתאונת דרכים כשחזר מהלווייתו של הבאבא סאלי בשנת תשמ"ד.

דור חמישי

 • רבי נפתלי צבי, האדמו"ר מספינקא בבורו פארק שבארצות הברית. חתנו של רבי חיים שמחה ישכר בער רובין מטאמאשוב. הקים מוסדות הכוללים ישיבה וכולל אברכים, וכן מחנה שבע רצון בקטסקילס. יש לו גם בית כנסת ברחוב רש"י בבני ברק.
 • רבי ישראל חיים, האדמו"ר מספינקא בבני ברק. מרכז החסידות שלו ברח' דונולו בעיר. חתנו של רבי ירחמיאל מביאלה פשיסחה. נחשב לתלמידו של רבי אשר פריינד. לו בית כנסת גם בירושלים בשכונת נופי אליהו, וחצרו מנתה 230 משפחות ב-2016[1].
 • רבי מאיר אלעזר, האדמו"ר מספינקא בבורו פארק בשדרה ה-18. חתנו של רבי מרדכי דוד רובין מססרגן. ירש את בית המדרש של חסידי ספינקא ברחוב ראשית חכמה בשכונת זיכרון משה בירושלים.

דור שישי

 • רבי אלתר בן ציון מאיר אביש, בנו של הרב יצחק אייזיק וייס, הוא האדמו"ר מספינקא רמת אהרן בבני ברק.
 • רבי אהרן ישראל חיים, בנו של הרב יצחק אייזיק וייס, הוא האדמו"ר מספינקא גני גד בבני ברק.

ענף משפחת הורביץ

מימין: רבי אלעזר יצחק אייזיק הורוביץ, האדמו"ר מספינקא - תולדות צבי. משמאל: אחיו, רבי ישכר דב בעריש הורוביץ, האדמו"ר מספינקה-וויליאמסבורג

דור שלישי

רבי אברהם אביש הורוביץ, חתנו של רבי יצחק אייזיק וייס, היה רב בעיירה קראלי שבטרנסילבניה ולמשך תקופה מילא את מקומו של חמיו ברבנות ספינקה לאחר שבזמן מלחמת העולם הראשונה נמלט רבי אייזיק מספינקא. הוא היה בנו של רבי נפתלי הורוביץ ממעליץ, ונספה בשואה בשנת ה'תש"ד. שלושה מבניו נרצחו בשואה.

דור רביעי

בן נוסף, רבי שמואל צבי הורוביץ (ט' בתמוז ה'תרפ"א- כ"ז באב ה'תשנ"ז) נעשה לאדמו"ר בויליאמסבורג שבניו יורק, ונודע בעיקר בכינוי "ר' הערשעלע ספינקער". מדברי תורתו נדפסו כמה ספרים, הבולטים שבהם ספרי "תפארת צבי". הוא השאיר חמישה בנים, מהם המנהלים חסידות בברוקלין שבארצות הברית.

דור חמישי

דור שישי

בני רבי ישכר דב בעריש הורוביץ:

ענף משפחת כהנא

דור שני ושלישי

רבי נחמן כהנא, חתנו של אבי שושלת ספינקא רבי יוסף מאיר וייס, היה רב ופוסק בספינקא, חיבר ספר בשם "ארחות חיים"[3]. לא כיהן כאדמו"ר.

בנו, רבי צבי הירש כהנא, חתנו של רבי ברוך מבריזדוביץ (מגזע רופשיץ-גלגוב), היה רב ואדמו"ר בעיר ספינקא ונרצח על ידי הנאצים במלחמת העולם השנייה בחודש סיון ה'תש"ד.

דור רביעי

רבי יוסף מאיר כהנא, האדמו"ר מספינקא ירושלים

דור חמישי

בני רבי נחמן כהנא:

בני רבי יוסף מאיר כהנא :

דור שישי

בני רבי משה אליקים בריעה כהנא[7]:

 • רבי יוסף ירחמיאל, האדמו"ר מספינקא - קנדה, חתנו של האדמו"ר רבי רבי משולם פייש לאווי (השני) מטאהש, מכהן כראש הכוללים בקרית טאהש.
 • רבי מנחם יהודה (לייבל) כהנא, האדמו"ר מספינקא בני ברק, ממלא מקום אביו בבית מדרשו ברח' יהושע בבני ברק, חתנו של רבי חנניא יוסף רבינוביץ מפוריסוב
 • רבי מאיר יעקב ישראל וישורון כהנא, האדמו"ר מספינקא סוליצא, חתנו של האדמו"ר מטעמשוואר ירושלים, בית מדרשו ברח' חפץ חיים בבני ברק.
 • רבי יקותיאל כהנא, האדמו"ר מספינקא סאסרעגען, חתנו של רבי יהודה ניישלאס רבה של גבעת ירושלים בבית שמש.

בני רבי מרדכי דוד כהנא:

 • רבי אברהם יצחק כהנא, אדמו"ר מספינקא ירושלים. הוכתר בלווית אביו על ידי דודו הרב יהושע רוזנברגר[8].
 • רבי אליעזר ליפא כהנא, הרב של בית המדרש של אחיו הגדול האדמו"ר מספינקא ירושלים וראש הכולל של כולל חסדי דוד ספינקא
 • רבי חיים יהודה כהנא גר בקרית טאהש קנדה רב של בית המדרש ספינקא בקרית טאהש.
 • רבי אפרים דב, האדמו"ר מספינקא אשדוד. משתייך לחסידות בעלז ומכהן כר"מ בישיבת בעלז בבית חלקיה, ומשפיע לבחורים חסידים באשדוד. חתן רבי שלום יודא מהאלמין.
 • רבי משה מנחם, האדמו"ר מספינקא סערדנא בבני ברק, הוא חתן רבי אלימלך כהנא מספינקא ב"ב.

בני רבי אלטר כהנא :

 • רבי צבי הירש (ט"ז בסיוון תשכ"ה - ט"ו בשבט תשע"ה), מילא מקום אביו בירושלים. חתנו של רבי נפתלי הלברשטאם מטשאקווא.
 • רבי יצחק אייזיק. אדמו"ר מזידיטשוב-ספינקא בבית שמש ורב בית הכנסת "קהל חסידים אנשי ירושלים" בבית שמש.
 • רבי ברוך, הבן הצעיר, מכהן ברבנות בית הכנסת "זידיטשוב" בבית שמש, ובראשות ישיבת "דרכי איש" בביתר עילית.

דור שביעי

רבי יעקב שלמה כהנא (נולד תשמ"ד), בן רבי צבי הירש ב"ר אלטר, ממלא מקום אביו ברחוב תחכמוני בירושלים.

משפחת חתנו הרב פולק

חתנו ובנו חורגו של אבי שושלת ספינקה, רבי יוסף מאיר וייס, היה רבי אביגדור פולק מסיגט. נכדו (בנו של בנו רבי חיים אברהם) היה רבי יוסף מאיר, חסידו של רבי אהרן ראטה וראש חבורת שומר אמונים בברגסז אחר עליית רבי אהרן לישראל. אלמנתו של רבי יוסף מאיר הרבנית חנה התחתנה אחרי השואה עם רבי אהרן רוקח מבעלז.

בנו של רבי יוסף מאיר פולק היה רבי אברהם אלטר פולק, האדמו"ר מבערגסאז בפתח תקווה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא חסידות ספינקא בוויקישיתוף

הערות שוליים

 1. ^ Marcin Wodziński, Historical Atlas of Hasidism, הוצאת אוניברסיטת פרינסטון, 2018. עמ' 199.
 2. ^ וודזינסקי, עמ' 209.
 3. ^ הספר ארחות חיים באתר היברובוקס
 4. ^ יעקב מלמד, ‏אבל בעולם החסידות: זקן האדמורי"ם מספינקא בני ברק הסתלק לבית עולמו, באתר JDN‏, כ"א באייר ה'תשפ"א.
 5. ^ ראו עליו בבלוג 'תולדות'.
 6. ^ בית מדרשו שוכן בשכונת 'קנה בושם' בעיר.
 7. ^ הכירו: אלו ארבעת האדמו"רים החדשים מספינקא באתר כל רגע
 8. ^ מסע האבל • הלווית האדמו"ר מספינקא-ירושלים, באתר בחדרי חרדים.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0