צ'אלנג'ר 2

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
צ'אלנג'ר 2
Challenger II.jpg
מידע כללי
סוג טנק מערכה
מדינה מייצרת בריטניהבריטניה  בריטניה
משתמשים עיקריים MinistryofDefence.svg צבא בריטניה
מחיר £4,217,000 (כ-7 מיליון דולר)[1]
שנת ייצור 1998
דגם קודם צ'אלנג'ר 1
דגם עוקב אין
מערכה מרכזית מלחמת עיראק
מידע טכני
אורך 11.55 מטרים (תותח קדימה)
8.32 מטר (תובה)
רוחב 3.52 מטרים
גובה 2.49 מטרים לתקרת הצריח
משקל 62.5 טון ערוך לקרב
מהירות 56 קמ"ש על כביש
טווח פעולה 450 קילומטר
מנוע דיזל, 1,200 כוח סוס.
שריון מסווג, שריון צ'ובהם דור שני.
צוות 4
מערכות נשק
חימוש עיקרי תותח 120 מ"מ
חימוש משני מקלע 7.62 מ"מ
מקלע כבד 12.7 מ"מ בצריח

הצ'אלנג'ר 2 (באנגלית: FV 4034 Challenger 2) הוא טנק המערכה העיקרי של בריטניה. הטנק נכנס לשרות בשנת 1998, ונחשב לאחד הטנקים המתקדמים בעולם, ביחד עם ה-אברהמס M1A2 האמריקני, הלאופרד 2 הגרמני והמרכבה סימן 4מ הישראלי.[דרוש מקור]

רקע

לקראת סוף שנות השמונים החלו הבריטים להבין שיש לבצע שינוי במערך הטנקים שלהם. הצבא הבריטי השתמש עדיין בטנקי הצ'יפטיין המיושנים, וגם טנקי הצ'אלנג'ר 1 החדשים יחסית היו בעלי חסרונות מרובים. הצבא הבריטי ביקש לקבל את ה-M1 אברהמס או את הלאופרד 2 הגרמני, אך שיקולים פוליטיים ואחרים גרמו להחלטת הממשל הבריטי לפתח מחליף מתוצרת בריטניה.

טנקי הצ'אלנג'ר 2 הראשונים נכנסו לשרות הצבא הבריטי ב־1998.

צ'אלנג'ר 2

למרות השם הזהה לקודמו, הטנק היה חדש כמעט לחלוטין. השריון בצ'אלנג'ר 2 הוא שריון צ'ובהם מדור שני. שריון הצ'ובהם מורכב ממתכות שונות, חומרים קרמיים, וחומרים אחרים המורכבים ביחד על מנת להשיג מיגון משופר בהרבה יחסית לפלדה. השימוש בצ'ובהם מדור שני, בעל יכולות הגנה טובות מאוד, בשילוב עם עיצוב הטנק, מצביעים על כך שהצ'אלנג'ר הוא מהטנקים הממוגנים בעולם. גם בתחום החימוש מדובר בטנק מצוין. מערכת בקרת האש שלו נחשבת למצוינת, ויש לו ציוד ראיית לילה תרמי למפקד, לתותחן ולנהג. בקרת האש הייתה החסרון העיקרי של הצ'אלנג'ר 1, ועם פתרון בעיה זו, הצליחה בריטניה לשוב למעמד של יצרנית טנקים מעולים. התותח הוחלף לתותח 120 מילימטר חרוק קנה (היחיד בין הטנקים המתקדמים) מתקדם יותר, היורה את כל סוגי התחמושת המודרנית. התותח מצטיין בטווח ובדיוק, אך נוטה להישחק יותר בחלקי הקנה יחסית לטנקים המקבילים (לדוגמה מרכבה סימן 4). המקלע המקביל הוא בעל מנגנון חשמלי. המנוע דומה למדי לזה של קודמו, אך המזקו"ם משופר בהרבה.

שימוש קרבי

ירי של הטנק בבצרה עיראק ב-2008

הצ'אלנג'ר 2 עבר את טבילת האש שלו במלחמת עיראק. ביצועי הטנק היו טובים, ודווח שהוא עמיד ביותר לנשק נ"ט עיראקי. דווח גם שאחוז הכשירות המבצעית של הטנקים גבוה, מה שמרמז אולי שבעיית האמינות של הטנקים הבריטיים נפתרה. תקרית אש ידידותית שבמהלכה הושמד טנק צ'אלנג'ר 2 בריטי העיבה על הבכורה המוצלחת של הטנק.[2] בנוסף נפגע הטנק מרקטת נ"ט מדגם RPG-29[3] ומטען גחון,[4] שחדרו את שריון הטנק וגרמו פציעות לאנשי הצוות. לעומת זאת, דווח שטנק צ'אלנג'ר 2 שנלחם בבצרה שרד ירי של כ-70 רקטות נ"ט.[5] בעקבות תקריות אלה והלוחמה בשטח בנוי, שודרג השריון של הצ'אלנג'ר 2, בין השאר באמצעות תוספות מיגון שפותחו ויוצרו על ידי החברה הישראלית רפאל - מערכות לחימה מתקדמות.

ייצוא

הצ'אלנג'ר 2 יוצא לעומאן, שם הוא נכנס לשרות בשנת 2001 בכמות של גדוד מוגבר. הבריטים מעוניינים למכור את הטנק לעוד מדינות, בהן ערב הסעודית וקטר, ואף פיתחו דגם ייצוא מיוחד לשם כך.

מפעילות

גרסאות ורק"מ

  • צ'אלנג'ר 2E - גרסת הייצוא, הכוללת בקרת אש ואופטיקה משופרות, בנוסף ליכולת פעולה משופרת בטמפרטורות חמות. גם המנוע חזק יותר ומכל הדלק גדול יותר מבגרסה הבריטית. מדינות היעד העיקריות הן מדינות המזרח התיכון.
  • טנק חילוץ על בסיס צ'אלנג'ר - טנק חילוץ המבוסס על הצ'אלנג'ר 2 ומותאם במיוחד לחלוץ טנק זה.
  • טרוג'ן - טנק-דחפור המצויד במגוב וזרוע חפירה על בסיס תובת הצ'אלנג'ר 2
  • טיטאן - טנק גישור על בסיס תובת הצ'אלנג'ר 2

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ http://www.armedforces.co.uk/army/listings/l0023.html
  2. ^ "UK Ministry of Defence : Army Board of Inquiry Report" (PDF). נבדק ב-2011-01-16.
  3. ^ "Defence chiefs knew 'invincible' tank armour could be breached". Daily Mail. London. 24 באפריל 2007. {{cite news}}: (עזרה)
  4. ^ Foster, Patrick (באפריל 23, 2007). "Improvised bomb hits British tank". The Times. {{cite web}}: (עזרה)
  5. ^ "Tanks and artillery 'face MoD axe'". BBC News. 2003-04-03. נבדק ב-2011-01-16.