קו נייעס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף קווי תוכן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קו נַייעס (נהגה "נַיֶיס"; יידיש: חדשות) הוא קו מידע קולי טלפוני, המבוסס על מערכת מענה קולי, המשמש כערוץ חדשות במגזר החרדי.

קווי נייעס החלו להופיע בתחילת המאה ה-21 [1]. הם נועדו לציבור החרדי שאינו צורך ברובו טלוויזיה ואינטרנט, ובחלק מהמגזר גם לא רדיו, ומאפשרים למאזינים לקבל מידע עדכני שאינו כפוף לתקשורת החרדית הממוסדת (בעיקר עיתונות כתובה כמו "יתד נאמן" או "המודיע", שעליה ישנה שליטה וצנזורה מצד מנהיגי המגזר החרדי ועסקניו). כמו כן, הקווים מביאים את חדשות היום לקהילות החרדיות בערי הפריפריה, בהן אין קליטה לערוצי הרדיו החרדי. קווים אלה מתעדכנים בתדירות גבוהה לאורך היום, בין השעות 7 בבוקר ל-12 בלילה, וכוללים מבזקי חדשות קצרים, ראיונות אקטואליים עם אישי ציבור ופרשנים ומהדורת חדשות מרכזית המשודרת בחצות לילה. הקווים זוכים לרייטינג גבוה בקרב הציבור החרדי, בעיקר בקרב מאזינים צעירים.

היסטוריה

הקו נייעס הראשון שהוקם במגזר הוא 'הקול החרדי' של האחים יעקב ויום טוב ביכלר[1]. הקו הוקם בראשית שנות ה-2000, כתוצאה מסגירת שידורי הרדיו הפיראטיים. ביכלר שעבד בערוץ 7 שנסגר, חיפש למצוא דרך להביא חדשות לציבור והגה את הרעיון של קו חדשות בטלפון. הקו התחיל כקו מידע על אירועים ושמחות בחצרות הרבנים, לצד דיווחים על אירועים טראגים והלוויות. עלות האזנה לקו עמדה על כחצי שקל לדקת שיחה, מה שהביא לפתיחת קוי נייעס מתחרים, בהם עלות האזנה לדקת שיחה הייתה זולה יותר. הקו המתחרה הבולט הוא 'קול הציבור' שהוקם על ידי אנשי העסקים אבי קניג, דודי ברנשטיין ויענקי קצבורג. בהמשך התפצלו חלק מאנשי הקו ופתחו את 'מוקד הציבור'.

עם תחילת תקופת דמי הקישוריות לדקות שיחה, נפתחו קווי ניעס רבים, בשל פוטנציאל הרווח הגלום בקו, לצד העלויות התפעול הזולות של מערכת החדשות הטלפונית, שאינה דורשת מצבת כוח אדם רחבה. בקווים: הקו החרדי, מקור החדשות, הקו החדש, הנייעס החרדי, הסקופ החרדי, חדשות 24, הכל בקול, שהיה בבעלותו של העיתונאי יעקב אייכלר ועוד.

התנגדות הרבנים

טלפון כשר ממכשיר כזה אין גישה לרוב קווי הנייעס.

הרבנים לא רואים בעין יפה את פעילות קווי הנייעס, משום שחלק מהתכנים שבהם אינם הולמים. וגם רבים מתמכרים להם וכך נגרם ביטול תורה. כתוצאה מכך, פרסמו מועצות גדולי התורה מכתב האוסר להאזין ולסייע לקווים אלו[2]. במהלך השנים פורסמו מכתבים דומים מרבנים נוספים[3]

בעקבות כך, מתנהל מאבק בין ועדת הרבנים לענייני תקשורת לבין מפעילי קווי הנייעס. בכל פעם שנציגי ועדת הרבנים מאתרים מספר חדש של קו נייעס, הם מורים לחברות התקשורת לחסום את האפשרות להתקשר למספרי הטלפון של קווים אלו מטלפונים כשרים, בהם משתמש חלק ניכר מהציבור החרדי. בתגובה, מחליפים המפעילים את מספרי הגישה לקווי המידע למספרים שטרם נחסמו על ידי ועדת הרבנים. בתגובה, מפעילה ועדת הרבנים לענייני תקשורת קו "מלשינון" שבו אפשר לדווח על מספרי תוכן הראויים לחסימה, ואילו המפעילים מצאו דרך לפרסם את המספרים על ידי "צינתוק" למאזינים הקבועים, וכך יכולים להחליף את המספר כמעט מדי יום, כמו כן מפעילים קווים רבים אפשרות של 'מספר אישי' בה מקבל כל מתקשר מספר גישה המוקצה לכל כמה מאזינים בנפרד, כך שרק הם יוכלו להתקשר דרך מספר זה, (המתקשרים דרך זיהוי אחר או חסוי למספר ישמעו 'המספר איננו מחובר' וכדומה.) בכך נמנעת האפשרות לגלות את מספרי הגישה בדרכים המקובלות. עסקני הציבור החרדי פתחו גם קו חדשות, שמוצג כ"כשר" ובאישור הרבנים, במטרה להיות תחליף לקווים אלו, ובו הם משמיעים את כותרות העיתונים הממסדיים בכל בוקר ומבזקי חדשות בסיסיים.

מלבד הליקויים הרוחניים, רבנים ואישי ציבור במגזר יצאו נגד תופעת הצינתוקים, במסגרתה מחייגים קווי הנייעס בצורה אוטומטית לאלפי מספרי טלפונים ומנתקים, כך שמקבלי השיחה חוזרים לשיחה שלא נענתה וכך הם מרוויחים דקות האזנה. ח"כ אורי מקלב אף יזם הצעת חוק האוסרת לצנתק ללא אישור מפורש של הלקוח. "אלה שרלטנים אשר מבקשים לנצל את מצוקת האזרח, אנחנו מבקשים לעצור את התופעה הזו", נימק מקלב את הצעת החוק[4].

למרות המאבק, חלק מאנשי חצרות הרבנים משתפים פעולה עם קווי הנייעס, ומעדכנים את כתבי הקווים באירועים מחצרות הקודש ויש אף שמפעילים קווים משלהם. כמו כן, קו 'מידע לכל' נחשב לקו כשר שעבר את אישורה של ועדת הרבנים לענייני התקשורת.

מודל כלכלי

קווי הנייעס הראשונים פעלו בקידומת 1900, כשעלות דקת שיחה לקווים אלו יקרה משמעותית. בהמשך התפתח הדור חדש של קווי נייעס שפעל עד לשנת 2015 במתכונת של מספרי טלפון ניידים, שתעריף הגישה אליהם הוא תעריף רגיל לדקת שיחה. בעלי הקווים הרוויחו מדמי הקישורית. בגין כל שיחה נכנסת לכל קו טלפון שאינו באותה רשת תקשורת משלם המפעיל ממנו יוצאת השיחה למפעיל היעד דמי קישור גומלין (קש"ג), בגין השימוש ברשת התקשורת של מפעיל היעד. מפעילי הקווים חתומים בהסכמי חלוקת הכנסות עם רשתות התקשורת השונות לחלוקת ההכנסות המגיעות לחברות בגין דמי קישור הגומלין. מכיון שתפוצת הקווים גבוהה, מספיקה חלוקת הכנסות אלה לתפעול הסדיר של הקווים[5].

בשנת 2015, ביצע משרד התקשורת שינויים ברישיונות מפעילי הרט"ן כך שמתאריך 01/08/15 הוחל איסור על הפעלת מערכות תוכן (IVR) במספרים ניידים. קווי הנייעס ניסו להילחם בתופעה וחלקם אף פתחו במאבק נגד משרד התקשורת, תחת הכותרת 'משרד התקשורת נגד התורה והחרדים'. במסגרת המאבק אף הוגשה עתירה לבג"ץ, אך היא נמשכה לבסוף[6].

בעקבות המדיניות החדשה, שצמצמה את פוטנציאל הרווח הגלום בהפעלת הקווים, נסגרו מרבית הקווים. חלקם עברו חזרה לקידומת 1900, וחלקם המשיכו לפעול כמעט במתכונת הקודמת במספרים נייחים.

מהדורת חצות

השעות הפופולריות ביותר בהאזנה לקווי הנייעס הם בשעות הערב, כאשר שיאי האזנה נרשמים בין השעות 22:00 בלילה ל-02:00 לפנות בוקר[דרוש מקור]. הסיבה: בחורי הישיבות והאברכים מסיימים את לימודיהם בישיבות ובכוללים ומתפנים להאזין לחדשות היום שהיה. בשל כך, משדרים הקווים 'מהדורת חצות', הנחשבת למהדורה המרכזית של קווי הנייעס. במסגרת המהדורה משודרים ראיונות עם אישי ונבחרי ציבור ופינות פרשנות של עיתונאים בולטים במגזר, בהתאם להתרחשויות האקטואליות. הראיונות מוקלטים מראש בשעות הערב המוקדמות ומשודרים כאמור בשעה 24:00.

קווים מפלגתיים

המפלגות החרדיות מחזיקות קווי נייעס משלהם, בהם מובאים אייטמים מפלגתיים וראיונות עם חברי המפלגה. דגל התורה מפעילה את קו 'מניפי הדגל' וקו דגלנו. ש"ס מחזיקה את קו 'קול סיני', קו 'נאמני מרן' וקו 'דרך המלך'. מפלגת בני תורה (עץ) מתפעלת את קו 'במערכה', ותנועת יחד (בראשות אלי ישי) מתפעלת את קו 'מורשת מרן'. בנוסף, קיימים קווים המזוהים עם רבנים ספציפיים, כאשר האייטמים המשודרים בקו מאדירים את אותם רבנים ומעלים את פועלם על נס. כך קו 'מרכז החדשות' מדגיש את הנהגתו של הרב חיים קניבסקי, ומנגד, 'הקו החרדי' מבליט את פעילותו של הרב גרשון אדלשטיין. באופן דומה, המתיחות הפנימית ב'עדה החרדית' הביאה להקמתם של שני קווים ביידיש - "קול חברי העדה החרדית" המייצג את נאמני הגאב"ד הרב יצחק טוביה וייס ו"נאמני העדה" של אנשי הראב"ד הרב משה שטרנבוך[7].

קווי מידע וקהילות

לצד קווי החדשות קיימים מאות קווי מידע קהילתיים של חצרות רבנים או חסידויות, וכן קווים המיועדים לנושא מסוים, כדוגמת "קו ההגנה" העוסק בהתנגדות ל'גזירת הגיוס', ו"קו ברסלב" העוסק במאבק נגד אליעזר ברלנד. בנוסף, פועלים קווים תורניים רבים, בהם מועברים שיעורי תורה, של רבנים מסוימים או שיעורים מישיבות, כוללים ומוסדות. קווי טלפון המיועדים להאזנה לתכנים. המצויים בציבור החרדי שאינם משתמשים באינטרנט. קווי מידע או קוים פוליטיים.

קווים בולטים

שם הקו מאפייני הקו מספר הקו מאושר
קול מבשר נייעס בשפת היידיש. 0722373869 ?
חדשות הסקופים קו חדשות 036006060
קו ההגנה למלחמה בגזירת הגיוס. מזוהה עם האגף הניצי ב'בני תורה' 0799222222
במערכה מופעל על ידי אנשים המזהים עם מפלגת 'בני תורה'. הקו מיועד למלחמה בגזירת הגיוס וכן בנושאי החרמתה ורדיפתה של מפלגת 'בני תורה'
קול זעקה למלחמה בגזירת הגיוס בשפת האידיש 0723709999 - 0747962199
הקו החרדי חדשות על בסיס השקפתו של חצר הרב גרשון אדלשטיין ב'דגל התורה' 033722876
קול חברי העדה החרדית עדכונים על קהילות העדה החרדית ועל המערכות המזוהות עמה, על בסיס נאמני הגאב"ד רבי יצחק טוביה ווייס. 0772609222 - 0772220000
קול נאמני העדה החרדית עדכונים על קהילות העדה החרדית ועל המערכות המזוהות עמה, על בסיס נאמני הראב"ד רבי משה שטרנבוך
מורשת מרן קו המידע של תנועת יחד בראשות אלי ישי 03-30-777-31
חמדת שעשועים קו חידושי תורה
יזכרם קו חרדי שבו ניתן לשמוע שיעורים בנושא השואה על טהרת הקודש. בקו קיים סיפור מרכזי על השתלשלות המלחמה, וסיפורים רבים נוספים המתחדשים מדי שבוע. 0722729999
כינור המזרח קו הפיוטים המזרחי העולמי הכולל פיוטים, שירים, שיעורי חזנות ועוד 037293841
מי-זה פון קו תוכן המאפשר למשתמשים חרדיים אשר אין ברשותם אינטרנט, לברר למי שייך מספר טלפון מסוים. בחודש אב תשע"ט הקו אושר על ידי וועדת הרבנים לענייני תקשורת. 0799-300-400
קל קו תחליף כשר לאפליקציה של משרד התחבורה, לעדכונים בזמן אמת על הגעת אוטובוסים לתחנות. 1700-707-050
קו המידע בזמן אמת לתחבורה הציבורית כנ"ל 077-2222222
טל בוס כנ"ל 0733733733
דרך אמונה דיווחים מביתו של הרב חיים קניבסקי 0799211666
קו ברסלב קו מאבק נגד אליעזר ברלנד 0723724433
קול האמונה קו מאבק נגד חילולי קברים, המזוהה עם אתרא קדישא 023722191
קול בחצרות הקודש קו חדשות באידיש המעדכן על המתרחש בציבור החסידי בעולם 033077076
מערכת 'איתור-עסקים' קו מידע המאפשר לחפש כל עסק, תוך שניות. אומרים את שם העסק, ומקבלים את המספר בצנתוק. 0799-3000-10
נחייג ונשמע קו הרצאות, שיעורים, כנסים ועוד לחסידי חב"ד 08-9493-770
ימות המשיח קו לפתיחת מערכות טלפוניות, קווי ווטצאפון ועוד 077-313-7770
איי קול אפליקציות חכמות לטלפון הכשר 033077980
קו המכלול קו המעלה שידורי ותוכניות רדיו "קול חי" ו"קול ברמה", קו מוזיקה, קו סקרים, קו "מדברים בחירות" ועוד 079-6565-447
נתב כל קו ניתוב למאות קווי תוכן לציבור החרדי 035-343-316 ?
זירת החדשות קו חדשות שוטפים וראיונות 0774235198

שדרנים בולטים

איש התקשורת מני גירא-שוורץ, היה אחד השדרנים הבולטים בשוק קווי הנייעס, לצד יועץ התקשורת יענקי ביכלר וותיקי השדרנים נתן משי ויענקי קצבורג. בנוסף, עיתונאים ואנשי תקשורת חרדים רבים במגזר החרדי החלו את דרכם בקווי הנייעס או לקחו חלק משמעותי בתופעה. בעיתונאים: מנדי גרוזמן, יקי אדמקר, משה ויסברג, ישראל אהרון קלצקין, איציק אוחנה, ישראל כהן, עקיבא ווייס, אבי רבינא, איציק דבידוביץ, ידידיה חסון, חיים גרידיינגר, צביקה גרוניך, רפי פרלשטיין, נחמן טובול, ישי כהן, ציקי פרנקל, יום טוב ביכלר, דב אייכלר, שמעון ליברטי, אהרון קליגר, שמחה ברנשטיין, דודי ברנשטיין, בני מחלב, ישכר זלמנוביץ, אהרון נוראני, אבי גדלוביץ, חיים פרידלנדר, חיים ווייס ועוד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0