רבי יחזקאל ברטלר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יחזקאל ברטלר
לידה ט"ו בסיוון ה'תרצ"ד
פטירה י"ח באדר א' תשע"ט (בגיל 84)
בני ברק
כינוי רֶבּ חַצְקְל
מקום פעילות בני ברק
השתייכות חוג חזון איש
רבותיו רבי אברהם ישעיהו קרליץ

הרב רפאל אביגדור יחזקאל ברטלר (כונה: רֶבּ חַצְקְל; ט"ו בסיוון ה'תרצ"ד, מאי 1934י"ח באדר א' תשע"ט, 23 בפברואר 2019) היה תלמיד חכם ליטאי בני ברקי, תלמיד מובהק של החזון איש ומרבני חוג חזון איש.

ביוגרפיה

נולד בלמברג שבאוקראינה, לעזריאל ברטלר, חסיד ויז'ניץ, ומינדל בת הרב יצחק פרנקל מצאצאי הנודע ביהודה[1]. במהלך מלחמת העולם השנייה התחבא בבונקר יחד עם אמו ואחיו היחיד יוסף. לבסוף חולץ עם אמו ואחיו מגטו בוכניה בידי העסקן אליעזר לנדא שהציל מגטו זה אלפי יהודים[2], אל החבלים המזרחיים של פולין שנתפסו על ידי הצבא האדום ב-19 בספטמבר 1939 בהתאם להסכם ריבנטרופ–מולוטוב. אביו לא שב מן המלחמה ואמו קיבלה היתר עגונה מהרבנות הראשית, אולם לא נישאה בשל חוות דעתו של החזון איש שסבר שבמקרה שלה אסור לה להתחתן.

בקיץ של שנת תש"ד עלה עם אמו, סבו ובן דודו לארץ ישראל ונכנס לבתי אבות של פוניבז'. ולאחר מכן למד בישיבת פוניבז' הרב מפוניבז' שעמד על כישרונותיו הביאו בחודש אלול תשי"א אל הרב אברהם ישעיהו קרליץ החזון איש, שהכניסו לביתו, פרס עליו את חסותו, ועל אף גילו הצעיר למד עמו בחברותא רבות. היה האדם היחיד ששהה לצד החזון איש בעת פטירתו[3].

לאחר פטירת החזון איש למד תקופה קצרה בישיבת מיר אולם רוב חייו, החל מנישואיו בשנת תשי"ז, למד באופן אישי בביתו. כן למד עם חברותות שונות, בהן הרב משה יהושע לנדא, הרב חיים גריינמן, הרב נתן צבי שולמן, והעיקרי שבהם גיסו הרב אברהם רייסנר. תקופות קצרות למד בכולל חזון איש ובבית הכנסת הליגמן בבני ברק.

רבים נהגו להתייעץ עמו בנושאים הלכתיים מורכבים, דוגמת ריבית, מקוואות, עירובין, מצוות התלויות בארץ, טומאת כהנים, קביעת מקום המזוזה במבנים מורכבים, דיני ממונות, קידוש החודש, וכן בנושאים למדניים ישיבתיים. לעיתים נדירות עסק בסיוע לנציגים חרדיים בכנסת, דוגמת ניסוח ההסכם הקואליציוני בממשלת בגין הראשונה[4], וייעוץ בתחומי ניתוחי מתים ושירות נשים בצה"ל.

הרב ברטלר לא כתב את דברי תורתו,[5] חלק מהם כתב אחיינו ותלמידו הרב מתתיהו רייסנר וכללם בסדרת ספריו "מבא שערים" וספרים נוספים. בשער כל ספר כיתוב המייחס את רוב הדברים בספר לדודו של המחבר, הרב ברטלר.

היה ידוע בחומרות הלכתיות רבות בהן נהג. לא החזיק בחשבון בנק עקב חששו מאיסורי ריבית, בשל חששו זה אף הקנה את כל כספו לאשתו.

מחודש תשרי תשע"ו חלה במחלה קשה והיה שרוי בתרדמת עד פטירתו, באותה תקופה נוסף לו השם "רפאל".

נפטר בי"ח באדר א' תשע"ט ונטמן בבית הקברות שומרי שבת.

משפחתו

הרב ברטלר היה נשוי לדבורה, בתו של יעקב שכטר שהיה יהלומן וסוחר עורות תל אביבי. גיסיו הם הרב אברהם רייסנר, הרב משה שטרנבוך והרב אריה שכטר.

חתניו:

קישורים חיצוניים

מדברי תורתו

לקריאה נוספת

הספדו של חכם, דברי הספד על הגאון רבי יחזקאל ברטלר, בני ברק תשע"ט

הערות שוליים

  1. ^ מאיר וונדר, אנציקלופדיה לחכמי גליציה, חלק ו, עמ' 1043.
  2. ^ קלמן לנדא, מנת חלקי, ירושלים תשס"ד, בהקדמה, עמ' 8, באתר אוצר החכמה.
  3. ^ שלמה כהן, פאר הדור, חלק ה', עמוד ק"כ
  4. ^ נוסח ההסכם הקואליציוני באתר הכנסת.
  5. ^ תלמידיו מציינים שתי סיבות לכך: ראשית, העובדה שבשנות ילדותו שהה שנים ארוכות במרתף, מנעה ממנו לימוד כתיבה באופן מסודר. שנית, בשל חשיבתו המהירה, התקשה "לארגן" את מחשבותיו בקצב כתיבה.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0