רבי חיים זנוויל אברמוביץ'

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי חיים זנוויל אברמוביץ'
הריבניצער עם המשב"ק ר' משה ברקוביץ
האדמו"ר מריבניץ עם המשמש ר' משה ברקוביץ
לידה 1898 או 1902
ה'תרנ"ח או ה'תרס"ב
בוטושאן, בוקובינה
פטירה 1995
ה'תשנ"ו
השתייכות חסידות רוז'ין
קובץ:הרבי מריבניץ.gif
תמונתו המפורסמת של הרבי מריבניץ (צולם באלול 1990)
חתימתו של הרבי מריבניץ

רבי חיים זנוויל אברמוביץ' ("הריבניצער", לעיתים "הרימניצער", תרנ"ח[1], 1898 או תרס"ב, 1902[2] - כ"ד בתשרי תשנ"ו, 18 באוקטובר 1995) היה אדמו"ר חסידי שהתגורר בריבניץ (טרנסניסטריה, מולדובה) ובהמשך במונסי ניו יורק. התפרסם כצדיק וכבעל מופת.

תולדותיו

נולד לרבי משה ויוטא צפורה בבוטושאן שבבוקובינה הרומנית. בגיל שנתיים וחצי נתייתם מאביו[3]. למד אצל רבי יהודה לייב צירלסון שהסמיכו להוראה[1]. בצעירותו היה חסיד של רבי יהודה אריה לייבוש פרנקל מבוטושאן ורבי אברהם מתתיהו פרידמן משטפנשט שנתגדל בביתו כבן[4]. מסופר שהרבי משטפנשט, שלא היו לו ילדים, אמר עליו: "אתה החידוש שלי"[1]. העיד על עצמו שבגיל 18 ידע את כל הש"ס עם פירוש רש"י[1]. לאחר חתונתו התגורר במספר ערים בבסרביה, בהן קישינב. לאחר מלחמת העולם השנייה ברחו רוב הרבנים שחיו תחת שלטון ברית המועצות לארצות הברית ולישראל, והוא החל לשמש באדמו"רות בריבניצה[5]. מסופר כי נהג לטבול בקרח[6], צם רבות, עטוף בטלית ותפילין עד הלילה ואמר תיקון חצות שעות ארוכות עד הבוקר. היה מל ושוחט למרות איסור השלטונות. חסידיו מספרים כי פעם נעצר והועמד למשפט אך שוחרר לאחר שאמר לשופט שאם ישחררו אשתו תתרפא[7]. פעם אחרת ברח ממעצר והשוטרים מצאו אותו טובל בנהר ועזבו אותו כי חשבו שהוא משוגע[8]. בתשעה באב היה מתעטף בשק וקורע קריעה בברכה[דרוש מקור]. היה מתפלל מאוחר מאוד ולעיתים היה מתפלל שחרית באמצע הלילה.

היה נשוי לרבנית שרה, שנפטרה בכ"ה באלול תשל"ט (1979) ונקברה בהר הזיתים. הרב אברמוביץ עלה לישראל והתגורר בקריית באבוב בבת ים, אחר כך בבני ברק ולאחר מכן בירושלים. בשנת תשל"ד היגר לארצות הברית. הוא התחתן בשנית עם הרבנית פרידא מלכה שהייתה צעירה ממנו בהרבה שנים בתקווה שממנה הוא יוליד ילדים, והתגורר במיאמי, בקראון הייטס, בסי גייט (ברוקלין) ולבסוף במונסי, שם נפטר ונקבר. הרבנית פרידא מלכה נפטרה בתשע"ה (2015).

קברו בבית העלמין במונסי הוא מוקד עלייה לרגל ומקום נודע לישועות ובפרט ביום ההילולא שמגיעים לשם רבבות יהודים במשך כי שעות היום והלילה.

אחד מחסידיו המפורסמים הוא מרדכי בן-דוד, שהקדיש לו את השיר "אוי רבי" באלבומו "אין עוד מלבדו". בן דוד שר גם שיר שכתבה הרבנית מריבניץ, "מי כעמך ישראל" (לחן: מונה רוזנבלום) באלבומו "תמיד בשמחה". משמשיו בארצות הברית היו ; הרב משה ברקוביץ, רבי יואל (יואלי'ש) קרויס[9].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 בן־ימיני, יצחק. "דער ריבניצער רבי זצוק״ל". אידישע ווארט. נבדק ב-31 במאי 2012. {{cite web}}: (עזרה)
  2. ^ "ЕВРЕЙСКИЕ ТЕОЛОГИ МОЛДОВЫ". lechaim.ru (ברוסית).
  3. ^ "כתבה על הרבי". שעה טובה. נבדק ב-31 במאי 2012. {{cite web}}: (עזרה)
  4. ^ מתוך נוסח המציבה: תלמיד מובהק להרה"ק רבי אברהם מתתיהו משטיפינעשט עלינו יגן זכותו, אצלו נתגדל כבן חביב בביתו, ודרכו היה אור לנתיבתו.
  5. ^ בדומה לו, גם חברו רבי אליעזר זוסיא פורטוגל החל לכהן באדמו"רות.
  6. ^ אביגדור ליברמן, ‏במקום להשכין שלום, העסקנות החרדית מפלגת את העם, באתר מעריב אונליין, 26 באפריל 2019
  7. ^ S.F. "Stories". Ribnitz.org. אורכב מ-המקור ב-2012-05-11. נבדק ב-31 במאי 2012. {{cite web}}: (עזרה)
  8. ^ M.B. "Stories". Ribnitz.org. אורכב מ-המקור ב-2012-05-11. נבדק ב-31 במאי 2012. {{cite web}}: (עזרה)
  9. ^ רבי יואל זוסמן קרויס בן רבי שלמה אריה קרויס, עלה לא"י והתגורר בירושלים עד לפטירתו בטבת תשס"ז, תולדותיו בספר מעשה אבות סימן לבנים ב' חלקים (יצא לאור ע"י בנו רבי שמואל קרויס, ירושלים ה'תשס"ח)
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0