רבי נתן שולמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף נתן צבי שולמן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי נתן צבי שולמן
רבי נתן שולמן.JPG
לידה 10 ביוני 1930
י"ד בסיוון ה'תר"ץ
קובנה
פטירה 19 בנובמבר 2016 (בגיל 86)
י"ח בחשוון ה'תשע"ז
בני ברק
מקום קבורה הר המנוחות
מקום פעילות בני ברק, ירושלים שטרסבורג
השתייכות חוג חזון איש
רבותיו רבי אברהם ישעיהו קרליץ

הרב נתן צבי שולמן (י"ד בסיוון ה'תר"ץ, 10 ביוני 1930 - י"ח בחשוון ה'תשע"ז, 19 בנובמבר 2016) היה ראש ישיבת סלובודקה בבני ברק.

ביוגרפיה

נולד בקובנה שבליטא לרב מרדכי שולמן, שהיה ר"מ בישיבת כנסת ישראל (סלובודקה) ולרבנית חיה מרים שהייתה בתו של ראש ישיבת סלבודקה הרב יצחק אייזיק שר.

בפרוץ מלחמת העולם השנייה אביו שהה בארצות הברית למטרת גיוס כספים לישיבה. אמו הייתה בגטו קובנה לבדה, אתו ועם שתי אחיותיו. במהלך שהותה בגטו נרצח אחיה הרב יוסף שר, ובתו עדינה (לימים הרבנית עדינה לנדו אשתו של הרב דב לנדו) נוספה למשמרתה. היא החביאה את ארבעת הילדים במקומות שונים בגטו ובסופו של דבר מסרה את שתי הילדות הגדולות למנזר מקומי בו שהו עד סיום המלחמה ואת הילד נתן צבי עזרו לה להסתיר מקומיים ופרטיזנים. בסיום המלחמה בו בעת שהרבנית עסקה בפעולות הצלה לנשארים בגטו ביקשה מהרב מרדכי פוגרמנסקי ומהרב מרדכי צוקרמן שילמדו עם הנער משניות וגמרא כדי להשלים במעט את הפער שנוצר אצלו בשנות המלחמה.

בחשון תש"ו 1946 התאחדה המשפחה ועלתה לארץ ישראל. לאחר עלייתם, נכנס ללמוד בישיבת כנסת ישראל בחברון. בשנת תש"ז, כשהקימו אביו וסבו את ישיבת סלובודקה בבני ברק, עבר ללמוד בה ונמנה עם ששת תלמידיה הראשונים. היה ממקורבי החזון איש, ואף למד עמו בחברותא.

בחשוון תשי"ד נשא לאשה את לאה, בתו של הרב יחיאל מיכל שלזינגר, ראש ישיבת קול תורה. לאחר נישואיו התגורר בירושלים ולמד בכולל שבישיבת מיר.

בראשית שנות ה-60 התמנה לר"מ בישיבת סלובודקה, והתווה את דרכה בהתאם לדרכו של רבו החזון איש אשר מתאפיינת: א - בלימוד "סוגיות", (כלומר הלימוד הוא לפי נושאים נבחרים במסכת ולא לפי סדר הדפים), המקרבים את הלימוד הישיבתי לפסיקה בסוגיה. ב - בדקדוק הלכה לעשות כמו ה"לכתחילה" שבהלכה ולא רק את ה"בדיעבד". התוויה זו נשארה עד היום בישיבה, ומאפיינת את רוב בוגריה.

לאחר פטירת אביו בה'תשמ"ב, התמנה לעמוד בראשות ישיבת סלובודקה לצד גיסיו: הרב עמרם יצחק זקס והרב משה הלל הירש.

באמצע שנות ה-80 פרש מן הישיבה. הסיבה לפרישתו לא התפרסמה, היו שתלו זאת ברצונו למנוע חילוקי דעות עם גיסיו ראשי הישיבה האחרים והיו שתלו זאת בסיבות אישיות או בריאותיות. תחילה פתח ישיבה בבית וגן לתלמידיו הקרובים (ישיבת טיקטין, עירו של אביו הרב מרדכי שולמן שהיה יליד טיקטין) ולאחר זמן קצר ירד מהארץ והתיישב בשטרסבורג שבמזרח צרפת, בקהילתו של הרב אליהו אביטבול. בשנת תשע"ה שב לבני ברק להיות לצד ילדיו בעת זיקנותו[1]. לרב שולמן חמישה בנים וארבע בנות, בנו הרב חיים יצחק משמש כראש כולל סלבודקה.

נפטר בי"ח בחשוון ה'תשע"ז, 19 בנובמבר 2016.

ספריו

  • ברכת נתן - שבת א, פרק יום הכפורים, מזוזה, בני ברק תשע"ח.

לקריאה נוספת

  • הרב נחום גוטנטג, הספד על הגאון רבי נתן צבי שולמן, בני ברק תשע"ח.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ משה ויסברג, בחדרי חרדים, אחרי 30 שנה: הר"מ האובד ישוב לישראל, באתר בחדרי חרדים, 2 ביוני 2014