רבי משה מרדכי חדש

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב משה מרדכי חדש

רבי משה מרדכי חדש (י"ד בכסלו ה'תש"א, 14 בדצמבר 1940 - כ"ח בתמוז ה'תשע"ו, 3 באוגוסט 2016) היה ראש ישיבת אור אלחנן בירושלים.

ביוגרפיה

נולד בירושלים לרבי מאיר חדש, המשגיח של ישיבת חברון, ולצביה לבית הוטנר, בת אחותו של רבי משה מרדכי אפשטיין (ועל שמו נקרא). למד בישיבת חברון. נישא לשרה, בתו של רבי יהושע דב לפין (לופיאנסקי), חתנו של רבי חזקיהו יוסף מישקובסקי.

רבי משה מרדכי חדש פתח את ישיבתו בשנת תשל"ו (1976) בשם "מאור ירושלים", בשכונת מטרסדורף ובכנסת יהודה בשכונת סנהדריה, בתחילה ככולל אברכים ובהמשך כישיבה לקיבוץ, כשנתיים לאחר מכן עלה לישראל רבי אלעזר שמחה וסרמן, בנו של רבי אלחנן וסרמן, שעמד בראשות ישיבת אור אלחנן בלוס אנג'לס, וביקש לייסד ישיבה מקבילה בישראל. וראה ברבי משה מרדכי חדש כמתאים לכהן כראש הישיבה, והוא איחד את רצונו ביחד עם ישיבתו של הרב חדש ושמה של הישיבה שונתה לשם "אור אלחנן". בשנים הראשונות שכנה הישיבה בשכונת עזרת תורה בירושלים. בשנת תשנ"ג (1993) עברה הישיבה למבנה מפואר בשכונת רוממה. במבנה פועלים כולל אברכים וכן מכון להוצאת ספרים, העוסק בעיקר בהוצאת ספריו של הרב אלחנן וסרמן. הרב חדש התגורר בבניין הישיבה.

הרב חדש ייסד בנשיאותו כמה ישיבות קטנות - בשכונת גבעת שאול בירושלים, בטבריה, בראשון לציון ובמודיעין עילית. צוות הר"מים מורכב ברובו מתלמידיו.

נפטר ממחלת הסרטן בכ"ח בתמוז תשע"ו בבית החולים הדסה עין כרם[1]. נקבר בחלקת הרבנים בהר המנוחות בירושלים. במהלך הלווייתו מונו בנו הרב חיים אריה חדש וחתנו הרב צבי וינפלד למלא את מקומו בראשות הישיבה.

משפחתו

אחיו הרב אהרון חדש הוא משגיח בישיבת מיר. אחיו הרב נפתלי חדש משגיח בישיבה הגדולה אור אלחנן, גיסו הוא הרב ברוך מרדכי אזרחי. גיסיו מצד אשתו הם ד"ר נחום אריאלי והרב יצחק אברמוביץ רבה של רמת יצחק.

בנו הרב חיים אריה נישא לבתו של הרב ישראל מאיר וייס, ראש ישיבת נחלת הלוויים בחיפה וחתנו של הרב חיים שמואלביץ. חתנו צבי פסח כהן הוא בנו של הרב דוד כהן, ראש ישיבת חברון.

אילן יוחסין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבי נפתלי מנחם הוטנר
 
 
 
קריינה הוטנר
 
רבי משה מרדכי אפשטיין
ראש ישיבת חברון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבי דוד חדש
ר"מ בישיבת היישוב
 
רבי מאיר חדש
משגיח ישיבת חברון
 
 
 
צביה חדש
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבי אהרן חדש
משגיח ישיבת מיר
 
רבי משה מרדכי חדש
ראש ישיבת אור אלחנן
 
הרב נפתלי חדש
משגיח ישיבת אור אלחנן
 
הרב יוסף חדש
 
שולמית אזרחי
 
הרב ברוך מרדכי אזרחי
ראש ישיבת עטרת ישראל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרב אפרים חדש
משגיח בישיבת מיר
 
הרב חיים אריה חדש
ראש ישיבת אור אלחנן


לקריאה נוספת

  • אלחנן חדש, גדלות ואדם, ירושלים תשפ"ב.

קישורים חיצוניים

שיעוריו ומאמריו

הערות שוליים