רבי ברוך מרדכי אזרחי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי ברוך מרדכי אזרחי
הרב אזרחי תשע"ט, 2018
הרב אזרחי תשע"ט, 2018
לידה 1 בינואר 1929
י"ט בטבת ה'תרפ"ט
ירושלים, פלשתינה (א"י)
פטירה 26 באוקטובר 2023 (בגיל 94)
י"א בחשוון ה'תשפ"ד
מקום קבורה הר הזיתים ירושלים
מקום מגורים ישראל
מקום פעילות ישראל
השתייכות חרדים ליטאים
תחומי עיסוק ראש ישיבה
תפקידים נוספים חבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה
רבותיו רבי מאיר חדש, רבי משולם דוד הלוי סולובייצ'יק
בני דורו רבי חיים קנייבסקי, רבי גרשון אדלשטיין
חיבוריו ברכת מרדכי על התלמוד, על התורה והמועדים
בת זוג שולמית אזרחי
צאצאים הרב בן ציון אזרחי
חותן הרב מאיר חדש
חתנים הרב אריאל וילנסקי, הרב יהושע קנל, הרב ישעיהו הדר גלזמן, הרב אהרן וינר
רבי ברוך מרדכי אזרחי בדרשה
מודעת אבל המודיעה על פטירתו של הרב ברוך מרדכי אזרחי. פורסמה על ידי חלק מתלמידיו.

רבי ברוך מרדכי אזרחי (י"ט בטבת ה'תרפ"ט, 27 במרץ 1929 - י"א בחשוון ה'תשפ"ד, 26 באוקטובר 2023) היה ראש ישיבת עטרת ישראל במודיעין עילית, ממנהיגי הציבור החרדי ליטאי, חבר מועצת גדולי התורה של דגל התורה וחבר נשיאויות ועד הישיבות ומפעל הש"ס.

ביוגרפיה

נולד בבית החולים ביקור חולים בירושלים לרב ישראל אזרחי (בירגר) תלמיד ישיבת סלבודקה ולהינדא בת הרב ברוך שלאָם (קרי: שְלוֹם), בוגר ישיבת "כנסת ישראל" בחברון שכיהן כרב בדרום אפריקה[1]. המשפחה התגוררה בבית צמוד לביתו של רבי יוסף שלום אלישיב[2].

למד בתלמוד תורה יבנה ובישיבת תפארת צבי, ולפני הבר מצווה נכנס ללמוד בישיבת חברון. בתקופה זו היה מקורב לרבי אייזיק שר ולראשי ישיבת חברון רבי אהרן כהן ורבי משה חברוני עמו למד בחברותא. באותה תקופה התקרב גם לרבי יצחק זאב הלוי סולובייצ'יק ולבקשתו למד עם בנו רבי משולם דוד הלוי סולובייצ'יק בסדר קדשים, ואף השתתף בשיעוריו, ושמר עמו על קשר לאורך השנים[3]. היה מקורב מאד גם למשגיח ישיבת חברון רבי מאיר חדש ובגיל 24 נשא את שולמית בתו.

תקופה קצרה לאחר חתונתו החל למסור שיעורים בישיבת חברון, ובמקביל, במשך כשתים-עשרה שנה מסר שיעור שבועי בישיבת כנסת חזקיהו שבכפר חסידים.

בשנת 1964 ייסד את תנועת בני תורה, שמטרתה לקרב תלמידי ישיבות תיכוניות לעולם הישיבות הליטאיות ולצרפם לציבור החרדי. בעשרות שנות פעילותה סחפה התנועה תלמידים רבים שעברו ללמוד בישיבות ליטאיות. התנועה מקיימת מחנות קיץ משותפים לתלמידי ישיבות ליטאיות וישיבות תיכוניות, וכן פעילויות נוספות.

בשנת 1976 פרש ממשרתו בישיבת חברון וייסד את ישיבת עטרת ישראל בשכונת בית וגן בירושלים, הקרויה על שם אביו (שנפטר שבוע קודם לכן). חותנו שימש כמשגיח גם בישיבתו החדשה, ואחיו אורי דוד אזרחי שימש כמנהל הישיבה. בשנת ה'תשע"ט עבר עם הישיבה למודיעין עילית במטרה לחדש את פניה.

בבית וגן נהג הרב אזרחי להעביר מדי שבוע שיעורים בסדר קדשים לבחורי ישיבות. כמו כן מסר "חבורה" בלילות שבת, מעמד שהתפרסם וסחף רבים. בחודש אלול, מלבד החבורה הקבועה היה מוסר (לאחר הפסקה שבה שרו שירי אלול שבחלקם גם הוא היה נוכח) גם שיחה מוסרית קבועה.

בכ"ו באב תשע"ב צורף כחבר למועצת גדולי התורה של דגל התורה עם שמונה חברים נוספים.

גישתו החינוכית הייתה כשיטת גדלות האדם מבית מדרשו של רבי נתן צבי פינקל ("הסבא מסלבודקא").

הוא ניחן בכושר נאום ורטוריקה.

לאחר פטירת רבי גרשון אדלשטיין נחשב לאחד ממנהיגי הציבור הליטאי.[4]

לאחר מספר שנים של בהם מצב בריאותו ידע עליות ומורדות[5], הלך לעולמו בי"א בחשוון ה'תשפ"ד-26 באוקטובר 2023, בגיל 94[6]. הלווייתו התקיימה למחרת, עקב שהות בנו היחיד, הרב בן ציון אזרחי, במקסיקו, בהשתתפות עשרות אלפי אנשים[7]. בשל הנחיות פיקוד העורף בעקבות מלחמת חרבות ברזל, המלווים התכנסו רק באזור משא ההספדים ולא ליוו עד בית הקברות[8].

מתלמידיו

משפחתו

רעייתו, שולמית מחלה אזרחי (נפטרה בג' בטבת התשפ"ג), הייתה בתו של המשגיח של ישיבת חברון, רבי מאיר חדש. הייתה סופרת, ובין השאר כתבה את הספר המשגיח – הגביע שעלה על גדותיו על אביה, את הספר אשירה - ביוגרפיה על חייהם שלה ושל בעלה שיצא לאחר פטירתה[9], ואת הספר זה האיש על החפץ חיים.

לבני הזוג בן וארבע בנות:

 • בנו היחיד הרב בן ציון, ממלא מקומו כראש הישיבה וכנשיא מוסדות "עטרת-ישראל" , היה בעבר ר"מ בישיבה, ולאחר מכן במשך 20 שנה ניהל את מוסדות הישיבה והיה מוסר שיחות מוסר בישיבה.
  • בנו הרב חיים אזרחי, מכהן כראש הקיבוץ בישיבה
 • חתנו הרב אריאל וילנסקי, ראש ישיבת אש התלמוד בשכונת הר נוף.
 • חתנו הרב יהושע קנל משגיח ישיבת עטרת ישראל לצעירים.
 • חתנו הרב ישעיהו הדר גלזמן, ר"מ בישיבה הגדולה.
 • חתנו הרב אהרון וינר, רבה של שכונת קריית היובל, וראש ישיבת חכמת שלמה -בית וגן שנפתחה מחדש בזמן מעבר ישיבת עטרת ישראל למודיעין עילית.

אחיו הרב יצחק אזרחי הוא מראשי ישיבת מיר. אחותו, יוכבד, נישאה לרב שמואל דיקמן, שהיה אב בית דין בחיפה, ואחיו הצעיר הרב אורי אזרחי ניהל בעבר את הישיבה.

ספריו

ספריו על התורה נקראים ברכת מרדכי - מוסר ומונים חמשה כרכים, כרך אחד לכל חומש, הספרים מכילים את מאמריו ודרשותיו של הרב ברוך מרדכי אזרחי, תוך עריכה העושה שימוש רב בסימני פיסוק רבים וכן מעברי שורה תכופים, לעיתים לאחר מילה בודדת, במטרה להמחיש את הרטוריקה והפאתוס בדרשותיו של הרב אזרחי. עורך הספרים הוא בנו הרב בן ציון אזרחי, מנהל הישיבה. לספרים נוספו מפתחות למאמרים המופיעים בספר וכן מפתחות לתנ"ך ש"ס ומדרשי חז"ל.

הספר יצא במהדורה ראשונה בשנת ה'תשנ"ט ומאז יצא בכמה מהדורות, כשבכל מהדורה נוספו מאמרים חדשים. המהדורה האחרונה יצאה לאור בשנת ה'תש"ע ונקראת ברכת מרדכי - מוסר השלם.

בשנת תשע"ו הוציא הרב אזרחי חלק נוסף בסדרה המבוסס על ספר "משמרת חיים" מאת רבי חיים פנחס שיינברג, הכולל שאלות לעיון שמטרתן הרגלת התלמידים בחשיבה למדנית-ישיבתית. בספר קיבץ הרב אזרחי את תשובותיו על שאלות הרב שיינברג. השאלות סודרו על פי סדר השולחן ערוך.

הסדרה כוללת גם סדרה על המועדים, על הש"ס ועל ספר קבא דקשייתא.

בשנותיו האחרונות החלו תלמידיו, בראשות מקורבו הרב ישראל חודר, לערוך את שיעוריו בספרים נפרדים, מלבד הכתבים שהוציא בעצמו. במסגרת זו יצאו לאור 'ברכת מרדכי - שיעורים' על סדר קדשים ועל המועדים.

הרב אזרחי חיבר גם ספרים בשם 'והגית', שנועדו להוות הדרכה לבחורי ישיבה בצעדיהם הראשונים, כיצד לגשת לסוגיא וכיצד לבנות 'חבורות'.

אילן יוחסין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבי נפתלי מנחם הוטנר
 
 
 
קריינה הוטנר
 
רבי משה מרדכי אפשטיין
ראש ישיבת חברון
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבי דוד חדש
ר"מ בישיבת היישוב
 
רבי מאיר חדש
משגיח ישיבת חברון
 
 
 
צביה חדש
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבי אהרן חדש
משגיח ישיבת מיר
 
רבי משה מרדכי חדש
ראש ישיבת אור אלחנן
 
הרב נפתלי חדש
משגיח ישיבת אור אלחנן
 
הרב יוסף חדש
 
שולמית אזרחי
 
הרב ברוך מרדכי אזרחי
ראש ישיבת עטרת ישראל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרב אפרים חדש
משגיח בישיבת מיר
 
הרב חיים אריה חדש
ראש ישיבת אור אלחנן


קישורים חיצוניים

ספריו

הערות שוליים

 1. ^ נכדו של הרב אורי דוד אפריון, רבה של זאגר ומחבר ספר "אפריון דוד"
 2. ^ 'השקדן - סיפורים מהליכותיו ודרך פסקיו והכרעותיו של רבינו רשככה"ג מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א' ירושלים תשע"א, חלק ב עמ' 276
 3. ^ על אף שלא למד בישיבתו, הוא הקפיד לכנותו "מורי ורבי" בדרשותיו, עקב תקופת לימודם המשותף והשתתפותו בחבורות שנאמרו על ידי הרב בישיבת חברון בימי בחרותו. וכן היה נוהג לבקרו מידי חג במשך חמישים שנה.
 4. ^ בצל היתמות: ההנהגה המשותפת בציבור הליטאי ו"אנשי הסוד" של גדולי ישראל.
 5. ^ הרב ברוך אזרחי אושפז במצב קשה, באתר ערוץ 7, 19 באוקטובר 2021
 6. ^ בגיל 94: זקן חברי מועצת גדולי התורה הרב ברוך מרדכי אזרחי הלך לעולמו, באתר ערוץ 7, 26 באוקטובר 2023
 7. ^ משה ויסברג, וכבוד גדול עשו לו במותו: רבבות בהלוויית מרן הגרב"מ אזרחי זצ"ל, באתר בחדרי חרדים, 27 באוקטובר 2023
 8. ^ חזקי שטרן, ‏מבית וגן להר הזיתים: רבבות תלמידים בהלווית הגרב"מ אזרחי, באתר כיכר השבת, 27 באוקטובר 2023
 9. ^ אשירה | קולמוס - הוצאה לאור. הבית לספר שלך., ‏2023-09-26


Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0