רבי שלמה מחלם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ספר "שולחן עצי שטים" מאת ר' שלמה חלמא, ברלין תקכ"ב

רבי שלמה אשכנזי רפפורט מחלם (רבי שלמה מחלם; ביידיש שם המקום חעלמא; 1717 בערך - 1781), היה רב ודיין, מחבר מרכבת המשנה על משנה תורה לרמב"ם.

ביוגרפיה

נולד בזמושץ' לרבי משה רפפורט. כיהן כדיין וכרב בחלם, בזמושץ' והחל מ-1771 בלבוב (למברג). בשנת תקל"ח בערך (1777) החליט לעלות לארץ ישראל ולשם כך נסע לסלוניקי, שם הדפיס מהדורה שנייה מספרו "מרכבת המשנה". בסלוניקי חלו הוא ואשתו רחל במגפה ונפטרו שניהם בכ"א תמוז תקמ"א (1781). אם כי יש עדויות שהגיע לטבריה בארץ ישראל ונפטר שם או חזר ממנה. רבים מחיבוריו נותרו בכתב יד וחלקם התפרסמו רק במאה העשרים.

חתנו היה הרב אהרן יהושע הרצפלד[1], רב בקניגסברג וראוויץ'. מנכדיו: רבי צבי הירש הרצפלד, רב בהולנד בקהילת שוואל ומחוזות גלורלנד וורנטה, ורבי שאול הרצפלד[2] רבה של טומשוב ובהמשך רב בוורשה.

רבי שלמה מחלם, חוג הארץ


השגות הראב"דהגהות הרמ"ךמגדל עוזהגהות מיימוניותמגיד משנהר"י קורקוסרדב"זכסף משנהלחם משנהמשנה למלךשער המלךמרכבת המשנהאור שמחחידושי רבנו חיים הלויצפנת פענחאבן האזלחדושי מרן רי"ז הלוידרך אמונה


חיבוריו ועבודתו

מלבד חיבוריו הרבניים עסק גם בדקדוק, במתמטיקה ובגאוגרפיה מקראית וכתב חיבורים בתחומים אלו. התכתב במשא ומתן הלכתי עם רבים מחכמי דורו. בהקדמה ל"מרכבת המשנה" הוא כותב בתוקף בעד לימוד חכמות ומדעים, בעד הסתמכות על השכל האנושי ונגד בערות וחוויות דתיות אקסטטיות (לפי חלק מהחוקרים דבריו אלה מכוונים נגד הגילויים הראשונים של תנועת החסידות).

מחיבוריו:

 • מרכבת המשנה (פרנקפורט דאודר, תקי"א; מהדורה שנייה, סלוניקי, תרמ"ב), פירוש על משנה תורה לרמב"ם
 • חוג הארץ, גאוגרפיה של ארץ ישראל
 • החל לחבר עשרה שולחנות, פירוש על שולחן ערוך. שולחן עצי שטים על הלכות שבת נדפס בברלין תקכ"ב; בשנים האחרונות נדפסים מכתב יד חלקים נוספים
 • שערי נעימה, על טעמי המקרא ונגינתם, נדפס על ידי שלמה דובנה, פרנקפורט דאודר תקכ"ו
 • ברכות בחשבון, על סוגיות חשבוניות והנדסיות בתלמוד
 • צנצנת המן, על אגדות התלמוד
 • לב שלמה, שו"ת

לקריאה נוספת

 • אברהם בריק, "ר' שלמה חעלמא בעל 'מרכבת המשנה' ", בתוך: סיני סא (תשכ"ז), עמ' קסח-קפד.
 • ריכב (בוני) רובין, "צורת הארץ, ארץ ישראל במפה העברית מרש"י ועד ראשית המאה העשרים", יד יצחק בן צבי, ירושלים תשע"ד

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא רבי שלמה מחלם בוויקישיתוף
ספריו באתר היברובוקס


הערות שוליים

 1. ^ ראה עליו אצל אברהם בריק, "הגאון רבי אהרן יהושע אליהו הערצפעלד זצ"ל", בתוך: מוריה, ירושלים תשל"ז, חלק מ' עמ' נ"א-נ"ח.
 2. ^ ראה עליו אצל שמואל יוונין, נחלת עולמים, ורשה תרמ"ב, עמ' 4.