רבי שמואל זאב ראטה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי שמואל זאב ראטה
אין תמונה חופשית
לידה תרס"ז
טיסאקראד
פטירה ו' בחשוון תשמ"ט (בגיל 81 בערך)
בני ברק
מקום קבורה הר המנוחות
מקום פעילות ישראל
השתייכות חסידות בעלז
תחומי עיסוק רב
תפקידים נוספים ראב"ד בד"ץ מחזיקי הדת - בעלז
רבותיו המהרש"ג
חיבוריו דברי שמואל

רבי שמואל זאב הלוי ראטה (תרס"ז - ו' בחשוון תשמ"ט), היה דיין באוהעל, ראב"ד בד"ץ מחזיקי הדת ורב של חסידי בעלז באנטוורפן ובבני ברק.

קורות חייו

נולד בטיסאקראד לאברהם הירש ראטה, תלמידו של רבי משה גרינוולד בעל ערוגת הבשם וחסיד בעלז. למד בפאפא בישיבתם של רבי אברהם דירנפלד ורבי עזריאל גשטטנר. אחר כך למד אצל רבי יואל פלנר רב העיר אוהעל. משם עבר לסמיהאלי ללמוד בישיבתו של המהרש"ג, שהיה לרבו המובהק והסמיכו להוראה. כשהמהרש"ג היה יוצא מהעיר, היה תלמידו רבי שמואל זאב מורה הוראה במקומו.

באלול תרפ"ט נשא את מרים בתו של אמו החורגת בלומא רחל אשתו השניה של אביו אברהם הירש[1]. שם החזיקו אביו (וחותנו החורג) על שולחנו. עבר את מוראות מלחמת העולם השניה, אך איבד בה את כל משפחתו.

לאחר המלחמה מונה לכהן כדומ"ץ בקהילת שארית הפליטה באוהעל, על שמה נקרא בפי כל 'אוהעלר דיין'. כאשר היהודים החלו לעזוב את אוהעל, עזב גם הוא והיגר לפריז ומשם לאנטוורפן. משם היה נוסע לישראל עם חסידי בעלז לאדמו"ר רבי אהרן רוקח, שהתייעץ עימו בשאלות הלכתיות.

השחיטה הראשונה של 'בד"ץ מחזיקי הדת'. משמאל רבי חיים מאיר יחיאל שפירא רבה של נאראל, מאחוריו רבי נח שטוקמן רבה של פרעמיסלא ומאחוריו רבי שמואל זאב ראטה. מימין נראה רבי חיים יחיאל רויטמן

בתשכ"ד מונה לכהן ברבנות קהילת חסידי בעלז באנטוורפן, בתש"מ עלה לארץ ישראל לרגל הכתרתו על ידי רבי ישכר דב רוקח האדמו"ר מבעלז לכהן כראב"ד בד"ץ מחזיקי הדת שנוסד באותה עת. כן מונה בפסח באותה שנה לרבנות קהילת החסידות בבני ברק.

בתקופה האחרונה לחייו נחלש, וביום ו' בחשוון תשמ"ט נפטר. בהלווייתו השתתפו כלל חסידי בעלז מישראל ומהתפוצות שהגיעו לשמחת הבר מצוה של הרב אהרן מרדכי רוקח בנו של האדמו"ר מבעלז שהתקיימה ביום למחרת. נקבר בהר המנוחות.

משפחתו

לאחר המלחמה נשא בשנית את בראנא בת שמואל סופר. ממנה נולד בנו יחידו הרב אלתר חיים ראטה ר"מ בחיפה. לאחר פטירתה בתשמ"ד, נשא בשלישית את מירל בת צבי גרוס.

חיבוריו

הנהגותיו

  • היה מניח פעמיים תפילין. פעם אחת לעת בוקר בעת קריאת שמע של שחרית. ופעם שניה בעת התפילה.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. ^ היא היתה נשואה בתחילה לזאב וואלף בלוך וילדה לו את בתה מרים. לאחר פטירתו בימי מלחמת העולם הראשונה נישאה בשנית לאברהם הירש ראטה, אביו של רבי שמואל זאב. ולימים השיאה את בתה מרים לבנה החורג רבי שמואל זאב.