רימון בית ספר למוסיקה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רימון בית ספר למוסיקה
סמליל בית הספר
סמליל בית הספר

רימון בית ספר למוסיקה הוא בית ספר גבוה למוזיקה, הנמצא בשכונת מורשה שברמת השרון.

היסטוריה

בית ספר רימון נוסד בשנת 1985 כעמותה רשומה, על ידי גורי אגמון, גיל דור, הארי ליפשיץ, אילן מוכיח ויהודה עדר אשר היה היזם והמנהל הראשון של בית הספר.

בית הספר מנוהל משנת 2014 על ידי משה סיני, בשנים 1990 עד 2014 נוהל על ידי המעבד והסקסופוניסט עמיקם קימלמן ולפניו על ידי אורלי סלע. בבית הספר מלמדים מוזיקאים מהשורה הראשונה בישראל, ביניהם: איריס פורטוגלי, אריה וולניץ, יוסי פיין, אלק כץ, ניר נקב, גורי אגמון, רונן שמואלי, יוני רכטר, יהודית רביץ, ירון גוטפריד, אוהד חיטמן, שמוליק נויפלד, אוהד שרגאי, ערן צור, ואחרים. בעבר לימדו בבית הספר גם עלי מוהר ואהוד מנור עד לפטירתם. בית הספר עוסק במוזיקה עכשווית ובג'אז.

מגמות

בבית הספר מוענקת תעודת בוגר במסלולים הבאים:

 • מגמת הלחנה וניצוח
 • מגמת מוזיקה וטכנולוגיה: הפקה מוזיקלית והפקה אלקטרונית
 • מגמת הלחנת שירים
 • מגמת ביצוע כללי וביצוע ג'אז
 • מגמת הוראת המוזיקה - תעודת הוראה ו- .B.Ed בשיתוף עם מכללת לוינסקי
 • The Rimon Jazz Institute: מבצעי ג'אז מצטיינים

כמו כן, קיימים גם קורסים למוזיקאים חובבים במסגרת היחידה ללימודי החוץ של רימון. בין הקורסים: קורסי הלחנה עם דניאל סלומון, חמי רודנר וערן צור, קורסי אלתור לנגנים, שירה לזמרים חובבים, תיפוף ועוד..

קבלה ללימודים

על התלמיד לעבור שלושה מבחני קבלה: מבחן בתאוריה, מבחן מעשי בנגינה הכולל ריאיון אישי, ומבחן דירוג כלי. המבחן בתאוריה אינו משפיע על סיכויי הקבלה ללימודים והוא נועד לצורך סיווג לרמה המתאימה בקורסים הרלוונטיים ובמקרה הצורך למכינה בקיץ. למגמות ההלחנה (הלחנה ועיבוד, הלחנה לקולנוע, הלחנת שירים) והסאונד ניתן להתקבל גם עם ידע בסיסי בלבד בנגינה, המתבטא בדירוג כלי נמוך. על מנת להתקבל למגמות הביצוע (ג'אז וכללי) חובה להדגים שליטה טובה בכלי (כאשר גם שירה נחשבת כלי לצורך העניין) ולהשיג דירוג מתאים.

מאחר שהתעודה המוענקת ברימון אינה תואר אקדמי, אין חובה להציג ציון פסיכומטרי או להיות בעל תעודת בגרות מלאה על מנת להתקבל ללימודים, למעט במגמת הוראת המוזיקה.

תחרויות ופרויקטים

בבית הספר מתקיימים פרויקטים מעשיים ותחרויות, שנועדו לאפשר לתלמידים להתנסות בעבודה מעשית (נגינה, הלחנה ועיבוד) עם מורה מנחה ומפיק מוזיקלי מקצועי.

פרויקטים

 • מופע בוגרימון - פרויקט הסיום של הבוגרים בכל המגמות, כל אחד בתחומו. ההשתתפות בו נחוצה לקבלת תעודת סיום. מתקיים בדרך כלל בתיאטרון גבעתיים.
 • "לשיר שירה": הלחנת שירי משוררים - פרויקט זה נועד למלחינים, ובמסגרתו הם מתנסים בהלחנה ובעיבוד של טקסט אמנותי (של משורר מוכר מתוך רשימה המתפרסמת מדי שנה). מתקיים גם כן בתיאטרון גבעתיים, על פי רוב.

תחרויות

 • תחרות שירימון ע"ש מירב גרבר - תחרות ביצוע גרסאות כיסוי לשירים ישראליים מוכרים, בעיבוד ובאינטרפרטציה ייחודית. התחרות מורכבת משלושה שלבים: שלב א', בו העיבודים הם לכלי אחד בלבד (לרוב, פסנתר או גיטרה); שלב ב', בו העיבודים יכולים להיות להרכבים גדולים יותר של נגנים וזמרי ליווי; שלב ג', הגמר, מתקיים בדרך כלל בתיאטרון גבעתיים, ובו מוכרזים הזוכים – שלושה בתחום הביצוע ואחד בתחום העיבוד. תחרות זו נחשבת לפופולרית ביותר, ובין הזוכים בה בעבר ניתן למצוא שמות כרונית שחר, אוהד חיטמן ומירי מסיקה.
 • תחרות נגן הג'אז ע"ש חגי איתן - תחרות ביצוע בסגנון ג'אז, בה נדרשים המועמדים לבצע קטעים מוכרים, לאלתר וכן להלחין קטע מקורי. מתקיימת במועדוני הופעות שונים.
 • תחרות "רוקרימון" להרכבי רוק ומוזיקה ישראלית - תחרות להרכבים של תלמידי בית הספר מהמגמות השונות. לרוב, השירים חייבים להיות מקוריים ובשפה העברית. מתקיימת במועדוני הופעות שונים.
 • תחרות קומפוזיציה (הלחנת יצירות) - מיועדת לתלמידי מגמות ההלחנה. בניגוד לתחרויות שירימון ורוקרימון, כאן היצירות המשתתפות הן יצירות מקוריות בסגנון קלאסי, או שילוב של מוזיקה קלאסית ומוזיקה קלה. התחרות מתקיימת באולם קונצרטים (כגון מרכז פליציה בלומנטל למוזיקה).

הזוכים בתחרויות מקבלים מלגה להמשך לימודים ב"רימון", וכן הקלטה מקצועית באולפן ההקלטות של בית הספר.

קשר עם מכללת ברקלי למוזיקה

לבית הספר יש הסכם עם מכללת ברקלי למוזיקה בבוסטון (Berklee College of Music) שתלמיד ברימון יוכל, בכפוף להמלצת מוריו, להמשיך לימודים לתואר בברקלי, תוך הכרה בנקודות זכות שצבר ב"רימון"[1].

ראו גם

קישורים חיצוניים

סרטוני וידאו מתוך תחרויות

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0