רבי מנחם עזריה מפאנו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף רמ"ע מפאנו)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי מנחם עזריה מפאנו
לידה 1548
ה'ש"ח
פטירה 3 באוגוסט 1620 (בגיל 72 בערך)
ד' באב ה'ש"ף
כינוי הרמ"ע מפאנו
השתייכות מקובלים, פילוסופים.
תחומי עיסוק אמונה, פילוסופיה, קבלה הלכה
רבותיו רבי עזרא מפאנו איש מנטובה; רבי ישמעאל חנינא; רבי ישראל סרוק.
תלמידיו

רבי אהרן ברכיה ממודינא בעל ה"מעבר יבק"

רבי משה קזיס

רבי מנחם עזריה מפאנו, המכונה גם עמנואל דה-פאנו או בקיצור: הרמ"ע מפאנו (ה'ש"ח - ד' באב ה'ש"ף; 1548 - 3 באוגוסט 1620) היה רב, פוסק ומקובל. נחשב לגדול המקובלים באיטליה.

תולדות חייו

מנחם עזריה מפאנו נולד בעיר בולוניה שבאיטליה. מוצא משפחתו היה מהעיר פאנו (Fano) - עיר קטנה ליד פזארו (Pesaro) במחוז מארקה, בו ישבו יהודים כבר במאה ה-14, ובשנת 1542 הגיעו אליה יהודים נוספים מסיציליה. אביו, רבי יצחק ברכיה, היה ממיוחסי העיר ומיקיריה. מנחם עזריה נישא לרחל, בתו של ר' יצחק פואה ממנטובה, מגדולי רבני איטליה באותה עת.

אחרי שלמד תלמוד והלכות, שקד על לימוד הקבלה, בהם הושפע בעיקר מרבו, רבי עזרא מפאנו ממנטובה (כפי שהוא מציין בהקדמה לספרו פלח הרימון: "זכות מורי הר"ר עזרא נרו איש מנטובה וצדקתו לעולם תעמוד שהכניסני מנעורי לחצר גינת ביתן החכמה החביבה הזאת"), וכן מרבי משה קורדובירו, מרבי ישראל סרוק מצפת, ומרבי ישמעאל חנינא בן מרדכי מוולמונטונה (Valmontone).

בצעירותו למד בוונציה, עם חכמי העיר ומקובליה. בסביבות גיל שלושים הוא התחיל להתפרסם, ובשנת של"ד (1574) מינה אותו רבי יוסף קארו לפקח על הדפסת ספרו "כסף משנה".

הרמ"ע מפאנו תואר כראש ישיבה אליו נוהרים רבים בעיר רג'ו אמיליה שבה הייתה קהילה יהודית חשובה. מהעיר רג'ו עבר לעיר חותנו, מנטובה. בין היתר שימש רבי מנחם כפטרון לפילוסוף, הרופא והמקובל אברהם בן חנניה יגל, העסיקו כמורה בביתו והתכתב עמו לאחר מכן. יגל הקדיש לרחל, אשתו של רבי מנחם, את ספרו "אשת חיל" (כותרת המשנה: מורה דרך לאיש ואשה איך להתנהג בחייהם יחדיו והוא דרוש על פסוקי אשת חיל במשלי).

גם במנטובה הקים הרמ"ע מפאנו ישיבה גדולה, והוא נחשב לאחד מעשיריה. בין תלמידיו הבכירים ניתן למנות את ר' אהרן ברכיה ממודנה, מחבר הספר "מעבר יבוק". הוא נשאר במנטובה לשארית חייו ובה גם נפטר.

על צורת פטירתו מובא בשם רבי אברהם דוד מבוטשאטש, ששמע שהרמ"ע נפטר במיתת נשיקה, שהיה רגיל שהיה לו זמן להתבודדות בו היה מתעורר לאהבת ה' יתברך, ואמר לשמשו שלזמן קצוב יעירהו מדביקותו, עד שאירעה פעם אחת שריפה בעיר, ומחמת הבהלה שכח השמש להעירו, ואיחר מעט, וכשחזר מצאהו מת.

פולמוס הזקן

דיוקן המיוחס לרמ"ע מפאנו ובו הוא מופיע עם זקן

בימיו התעורר פולמוס הזקן עקב טענה שיש תמונה ובה מופיע הרמ"ע מגולח זקן[דרושה הבהרה]. בספר "תולדות רבינו מנחם עזריה מפאנו" (פעטרקוב, תרס"ד) מקדיש המחבר פרק שלם לזקנו של הרמ"ע, ומביא בו מקורות שונים המביאים עדויות המוכיחות כי לרמ"ע היה זקן. בין השאר מובאת עדותו של הרב אליהו פנאזיל "שראה את צורת הרמ"ע בישיבת החכם כהר"ר יוסף ירא אבד"ק פירארה אשר באיטליה והוא בג"כ בחתימת זקן מלא". התמונה של הרמ"ע בזקן, כותב המחבר, הגיעה מר' יוסף ירא "ששלח לפקידי ק"ק מנטובה להעתיק על ידי רשומת האור את התמונה מציור קדמון שיש להם".

לעומת זאת, היש"ר מקנדיאה מעיד על הרמ"ע מפאנו שהיה מגולח, וכן החת"ם סופר מביא זאת בתשובותיו, ומסביר שהמקובלים אומרים שחוץ-לארץ "אינה כדאית לקדושת גידול הזקן". גם בשו"ת "באר עשק", שחיברה תלמיד תלמידו של הרמ"ע, הרב שבתי באר, מופיע כי הרמ"ע נהג לספר את זקנו.

הגותו

הרמ"ע מפאנו כתב כשלושים ספרים העוסקים בהלכה ובקבלה. ספרו החשוב ביותר הוא ספר התשובות שלו, הקרוי "שו"ת הרמ"ע מפאנו". נוסף על כך הוא חיבר את סדר העבודה למועדים, לשבת וחול. כמו כן חיבר את הפיוט: "אדון לכל פועל, בית אראל תברך" בו חתום שמו. פסקיו משוקעים בספרות הפסק בדורות שאחריו, וה"מגן אברהם" על השולחן ערוך מרבה לצטטו.

ספרים חשובים נוספים הם "יונת אלם"[1] על חוכמת הקבלה וכנפי יונה[2] - כוונות התפילות, רמזים ויחודים.

הוא תיקן תקנות לקהילות יהדות איטליה בענייני התפילות ונוסחיהן. בין השאר, ממנו נתפשט המנהג לקום באשמורת כל יום ולהתפלל סליחות ותחינות - כעדות ר' אהרן ברכיה ממודנה: "ועליו נאמר שהוא בבחרותו התחיל להנהיג בויניציא בק"ק איטליאני יצ"ו לקום באשמורות ואחריהם החזיקו הרבה יחידים מקהלות איטליה ישמרם ה' ותקבל תפילתם ברחמים".

אחד המנהגים הבולטים המיוחסים אליו הוא הנחת תפילין בשעת תפילת המנחה (לקראת ערב), בצומות י"ז בתמוז, י' בטבת, וצום גדליה[3]. למעשה הרמ"ע אישר הנחת תפילין במהלך היום כולו, ובמיוחד בשעת תפילת המנחה, בכל ימות החול של השנה, וכהמשך למנהג המצוי בימיו. גם הרשאה זו נתפסה כ'מנהג הרמ"ע מפאנו' - והונהג בידי יחידי סגולה בין הפרושים, וכן בין חלק מהחסידים[4].

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

 • ויקיטקסט רבי מנחם עזריה מפאנו, באתר ויקיטקסט
 • ויקיטקסט גלגולי נשמות, באתר ויקיטקסט
 • ויקיטקסט עשרה מאמרות, באתר ויקיטקסט
 • ספריו

  הערות שוליים

  1. ^ יונת אלם
  2. ^ בכרך זה נדפסו ארבעה חלקים. חלק חמישי נדפס מאוחר יותר מכתב יד
  3. ^ תשובה לשאלת מתפלל על הנחת תפילין במנחה, ביום צום - אתר הידברות.
  4. ^ מאמר על הנחת תפילין בתפילת המנחה מאמר של אהר'לה הראל באתר ישיבת הר-עציון


  תקופת חייו של רבי מנחם עזריה מפאנו על ציר הזמן
  תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

  Logo hamichlol.png
  הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
  רשימת התורמים
  רישיון cc-by-sa 3.0