שיחת משתמש:דוד ל.ט.

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Movicon-regards.gif
שלום דוד ל.ט., וברוך בואך למכלול!

כדי לסייע לך להצטרף לעורכים באפשרותך לגשת:

כדאי מאד להקדיש שעה לעבור על כל הקישורים המופיעים כאן. הם יועילו לך רבות בהמשך עבודתך.


אומר מעטשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ח • 23:43, 14 בנובמבר 2017 (IST)

הכחלת דף המשתמש

ברוך בואך לצל קורתינו! אשמח אם תוכל להכחיל את דף המשתמש שלך, כך יהא קל יותר לתייג אותך נכון. צב"י (שיחה) 18:37, 11 בדצמבר 2017 (IST)

אפשר גם ליצור דף ריק--יהודהשיחה • כ"ד בכסלו ה'תשע"ח • 19:10, 11 בדצמבר 2017 (IST)
לוחצים על "דף המשתמש" ושומרים מיד--יהודהשיחה • כ"ד בכסלו ה'תשע"ח • 19:11, 11 בדצמבר 2017 (IST)
תודה לכם! בוצע. הנקודות שבשמי מפריעות? יש עניין+אפשרי לשנותן לדלט למשל? דוד ל.ט. (שיחה) 00:26, 12 בדצמבר 2017 (IST)
ככל ששם המשתמש שלך יהיה קל לכתיבה, כך זה יקל עליך ועבור אלו הכותבים את שמך. ודאי שאפשרי לשנות שם. מוסיף והולךשיחה • כ"ד בכסלו ה'תשע"ח • 01:17, 12 בדצמבר 2017 (IST)
מוסיף והולך אשמח אם תכוון אותי דוד ל.ט. (שיחה) 01:25, 12 בדצמבר 2017 (IST)
למען האמת, אם אתה מעוניין בשם כזה שיהיה חלק משמך "האמיתי" שבו אתה חותם ואתו אתה מתויג, לא ידועה לי אפשרות שינוי אצלנו. אני יודע שבוויקימדיה שייכת אפשרות כזו, אך היא לא ידועה לי אצלנו. את החתימה שלך כן תוכל לשנות בקלות, וכמו כן תוכל לפתוח חשבון חדש ולהתחיל לערוך רק ממנו. מוסיף והולךשיחה • כ"ד בכסלו ה'תשע"ח • 01:37, 12 בדצמבר 2017 (IST)

JavaScript

הדף נמצא כאן. כדאי שתשמור את הקישור בדף המשתמש שלך. או כסימניה בדפדפן שלך. כשתגמור לעבוד עליו תוכל להעתיק לדף הראשי. אם אתה מעתיק מהאנגלית נראה לי שצריך להכניס את התבנית {{קרד|ויקי|אנגלית}}.--יהודהשיחה • ח' באב ה'תשע"ח 12:27, 20 ביולי 2018 (IDT)

תודה רבה! דוד ל.ט. (שיחה) 12:34, 20 ביולי 2018 (IDT)

אהבה

שיפצתי את ערך אהבה, עיין שם. --אהרן אופיר (שיחה) 23:47, 1 באוקטובר 2020 (IDT)

טלי פרקש

שיניתי - המשייכת את עצמה לציבור החרדי - חרדית מודרנית, כל החרדים מודרניים משייכים את עצמם לציבור החרדי, חלקם הגדול בכל אופן, לא? שרגא > שיחה > י"ד בתשרי ה'תשפ"א • 01:12, 2 באוקטובר 2020 (IDT) אתה חושב שחרדי מודרני (בהגדרתו) מזהה את פרקש כחרדיה? אני לא מכיר חרדי מודרני שפעילות פרובוקטיבית של זכויות האישה נחשב אצלו לגיטימי. כמו כן נראה מדבריך שחרדים מודרנים נחשבים חרדים רק בגלל שהם משייכים את עצמם למגזר. אני לא מסכים, יש הרבה הגדרות אובייקטיביות שמקשרות אותם. יש להם חינוך ואורח חיים ועקרונות שלא מתאימים לשום מגזר אחר. בגלל השונות שלהם בהגדרות רבות אחרות המציאו עבורם את מטריית המושג חרדי מודרני, אבל גם חרדי מודרני שטוען שמשייך את עצמו למגזר החילוני ימשיך להיות חרדי מודרני לפי מעשיו הם הם יהיו כאלו. מה רע בנוסח שהצעתי? דוד ל.ט. (שיחה) 23:27, 11 באוקטובר 2020 (IDT)

מה שרע בניסוח שהצעת הוא שהוא ניסוח פרשני ממבט מסוים. מכיון שאין כללים מיהו חרדי ומי לא, כל עוד מישהו משייך את עצמו למגזר כלשהו - הוא כזה ללא סיוג. להבנתי היא אולטרא מודרנית, אבל חרדית בהגדרה. כך שאין ביכולת אנציקלופדיה לשפוט אותה ולסייג את השתייכותה. ספרא - שיחה - כותבים על רבנים? היכנסו להשפיע! 00:35, 12 באוקטובר 2020 (IDT)
אם בנימין נתניהו או יאיר לפיד יכריזו שהוא חרדים הם ייחשבו לכאלו ללא סייג? ומבחינת אורח חיים לא תדרוש למשל שמירת שבת מינימלית בפרהסיה? וכי בעיני הקורא ההגדרה של חרדי נשענת נטו על "שיוך עצמי" שמצילה אותנו מדילמת ה"מיהו חרדי"? ומה ההגדרה של אולטרה מודרנית ולמה אתה נזקק להגדרה הזו אחרי שהגדרת שהיא חרדיה מצד השיוך העצמי שלה? אני חושב שזה די אלמנטרי שאם כלל המגזר סבור שהיא לא חלק ממנו, היא לא יכולה ליטול לעצמה את השם. אני מאמין שאין בית כנסת בארץ ישראל שהיא יכולה להרגיש בו בת בית שבית הכנסת הזה משייך את עצמו למגזר החרדי. דוד ל.ט. (שיחה) 03:40, 13 באוקטובר 2020 (IDT)
פרקש אינה שומרת שבת מינימלית?! כאנציקלופדיה איננו יכולים לשפוט את האדם ולהגדיר אותו כאוות נפשנו. לא יודע איך ובשם מי החלטת שהמגזר סבור שהיא לא חלק ממנו. פטרונות היא מאיתנו והלאה. בפרט בהגדרות כאלו. לעצם העניין, בן אדם שאיננו מרגיש חרדי לא חייב להגדיר את עצמו כך, כל האפשרויות לפניו. אם הוא כן בוחר להגדיר את עצמו ככזה, מי אנחנו שנגדירו אחרת, ועוד על סמך פלפולי בתי כנסת. ספרא - שיחה - כותבים על רבנים? היכנסו להשפיע! 12:56, 13 באוקטובר 2020 (IDT)
כלומר אם היא לא הייתה שומרת שבת היית מסכים. כלומר יש לך הגדרות משלך, ואתה כופה אותם עלי ע"י שאתה מכתיר את ההגדרות שלי כפלפולי בית הכנסת וכפטרונות. בסוף דבריך אתה מחזיר עטרה ליושנה ושוב קובע שלא משנה שמירת השבת אלא ה"הגדרה העצמית". אני מבקש ממך לכבד בבקשה גם אותי! הדרך בה אתה כותב היא היא הפטרונות... ליתר הבהרה אחזור על ההגדרה שלי: אם אין שום קהילה חרדית, בית כנסת וכדומה, שיקבלו אותה כ"חברה מן המניין", אין בכלל מקום לקרוא לה חרדית. מגזר קהילתי כמו החברה החרדית זה לא משהו שבוחרים לבד, אלא זה הדדי תוך יחסי גומלין עם הקהילה אליה אתה מצהיר שייכות. דוד ל.ט. (שיחה) 14:18, 13 באוקטובר 2020 (IDT)
אני חושב שליהודי יש הגדרה ברורה והיא שהוא נולד לאם יהודייה, כל השאר לא בדיוק משנה, זה עובדה והיא קיימת ללא קשר לאורחות חייו אם הוא קנאי או חילוני או לא יודע מה, לעומת זאת מהי ההגדרה של חרדי? זו יותר הגדרה עצמית, והנה הפתיח של הערך חרדים מודרניים - חרדים מודרניים הוא כינוי לאנשים המשתייכים למגזר החרדי בישראל אך פתוחים לעולם המודרני ולחברה הכללית, במידה העולה על המקובל בזרם החרדי המרכזי. אין מדובר בזרם מוגדר ואין הגדרות חדות למאפיינים של החרדי-מודרני. מונח זה מתייחס בעיקר לתת-חברה חדשה שנוצרה עקב שינויים פנימיים המתרחשים בשנים האחרונות בחברה החרדית הישראלית. קבוצה זו קרויה גם "החרדים החדשים" או "החולצות הכחולות". ואשר על כן לי נראה שהגב' המדוברת שייכת לזרם הלא מוגדר וללא ההגדרות כאמור, זכותך לחלוק עלי, בו"ה, שרגא > שיחה > כ"ה בתשרי ה'תשפ"א • 16:20, 13 באוקטובר 2020 (IDT)
דיון מעניין לכשעצמו. אבל נראה לי יש כאן טעות. כשאדם מעוניין להסתובב בחולצה כחולה ולהגדיר את עצמו כחרדי, למרות שאני (אולי) סבור שהוא לא, זה עדיין יהיה נכון לכתוב שהוא "מגדיר את עצמו" כחרדי. כנ"ל גם אם הוא לא ממש מעוניין להקשיב לרבנים. (בדר"כ אלו יציגו רב כלשהוא כעלה תאנה). אולם כאשר מישהו מתנגד להפרדה מגדרית מה בינו לדתי? הדתיים (חלקם בכל אופן) סבורים גם כי אין בינם הבדל לבין החרדים, סה"כ החרדים קצת "נערביסטים"... מקסימום ניתן לכתוב "למרות שהיא מתנגדת להפרדה מגדרית, ולוחמת בעד השמעת שירת נשים גם בפני גברים, היא מגדירה את עצמה כ"חרדית"". אני חושב שגם דוד יסכים שאם בנימין נתניהו למרות התנהגותו האישית יגדיר את עצמו כחרדי, יהיה מן הראוי לכתוב זאת בערכו. מקוהשיחה • כ"ה בתשרי ה'תשפ"א 16:58 (IDT)
מקוה אתה כותב דברי טעם בלי לקרוא את מה שהיה קודם... אני שיניתי הכתוב "חרדית" לכתוב "משייכת את עצמה למגזר החרדי" שזה ביטוי שקול ל"מגדירה את עצמה כחרדית". סה"כ התנגדתי לכתוב עליה שהיא חרדית, זה אולי מה שהיא רוצה שתכתוב אבל זו כתיבה אנטי אובייקטיבית. אם בנימין נתניהו יגדיר עצמו כחרדי בטח נכתוב את זה שכך הוא מגדיר את עצמו, אבל לעולם לא נכתוב שהוא חרדי או חרדי מודרני.
העובדה שכולכם דנים למולי וכולכם מסכימים ש"אסור שאנו ניגרר ונגדיר מיהו חרדי מיהו לא" גם באישים קיצונים בהם המבחן מאוד קל - מטרידה אותי מאוד. אני מרגיש בדיון עם פקידי ממשל שמחויבים לאג'נדה בצורה עיוורת...
שרגא קודם כל אתה אומר שכל השתייכות שאינה מוגדר עם מבחן מוחלט שלא תלוי באיש כמו יהדותו של אדם, אוטומטית הופכת להגדרה עצמית. זה חלוקה שרירותית וזה גם לא מה שאתה חושב בראש שלך. יש לך סט די ברור של חשיבות מה נכלל בחרדי גם אם קשה לך לנסח אותם. אני הדגשתי שכיון שחרדים זה מגזר ושיוך חברתי, ולא תיאור מצב של אדם (לא יקבעו לעולם על יהודי שגר בצנעא/בגדד/גיברלטר אם הוא חרדי או דתי אלא יכתבו שהוא שומר מצוות) אז המינימום לעמוד בהגדרה זו היא הכרה של כלי המשחק החברתיים הלא הם האנשים עצמם. ברור שישנו שטח אפור גם בהכרה זו, אבל יש כאלה שהם לא בשטח האפור (הגדרתי למשל: אין להם בית כנסת במגזר ההוא שמקבל אותם כחברים בקהילה). לגבי חרדי מודרני, מלבד שכל המושג חרדי מודרני הגיע פה "להציל אותך" מהניסוח שלי שלדעתי הוא הפשוט והאמיתי, אני חוזר ומסביר שהבחירה הזו לא הושיעה אותך שכן לחרדי מודרני ואולטרה מודרני יש בהחלט הגדרות (אולי הם עדינות - קרי קשה לנסחם אבל עדינותם לא באה לעזור לך לספח להם כל אישיות שאתה מתחבט לאיזה מגזר לשייכה). ההוא שמסתובב עם חולצה כחולה מתפלל בבית כנסת בו הוא נחשב ל"קצה" אבל עדיין "בפנים". אל תעליבו את החרדים המודרניים ואל תספחו אליהם דה יורה לא את נתניהו ולא את פרקש, בגלל מצוקה איומה של "נמצא את עצמינו קובעים באוות נפשנו מיהו חרדי ומיהו לא". שומו שמיים, בסוף נעמוד מול מבחנים כואבים בשלל אישים שונים בהם אנו מתיימרים להיות אובייקטיביים כלפי האישים במחיר של סובייקטיביות יתירה על חשבון המציאות, העובדות ומעל הכל המגזר שלא השכלתם לדעת להגדיר אותו אז חתמתם אותו בהגדרה עצמית ומשכך כל מה שהאישיות אומרת הופכת לעובדה.
(יש פה גם הסכמה שדבר שלא מוגדר בכללים שקל לנסחם, נחשב כלא מוגדר בעצמותו. משום מה הבעיה הזו לא מפריעה לכל ילד שהרי הוא יודע ב95% לדייק ולשייך יפה כל אדם למגזר מתאים).
אם הייתי יודע שמישהו יחשוב אחרת ממני לא הייתי הולך ועורך כקובע עובדות בשטח, וודאי שלא התכוננתי בהתחלה להתקוטט איתכם כל כך על שני מילים באנציקלופדיה בלתי בשילה זו, שסובלת גם כך מקיצונים מחד ומחרדים לאופיה מאידך, ומחזקת מרא קמא לכל מילה וערך וקל וחומר לרוח אנציקלופדיה שלמה שמשום מה כך נכתבה במקור, רציתי לרצות אנשים שהתלוננו ופשוט לכתוב את האמת, אמת אובייקטיבית חילונית/נוצרית/צרפתית + אליבא דהאו"ם, אלא שכנראה עליתי על מוקש. אני מוותר, ומקוה שיום אחד המלאכה שלכם ככותבים וכעורכים אכפתיים תפסיק להיות כה קשה חונקת ותשתחררו להעביר לערך את העובדות בשטח לטובת הקורא שכה זקוק לכך. בהצלחה! דוד ל.ט. (שיחה) 18:16, 13 באוקטובר 2020 (IDT)
דוד, אינני חושב שעלית על מוקש אלא שהערת נקודה שראויה לעלות דיון, אני משום מה חשבתי שהניסוח "המשייכת את עצמה לציבור החרדי" לא אנציקלופדי כל כך, אך כעת ברור לי שהניסוח של מקוה "למרות שהיא מתנגדת להפרדה מגדרית, ולוחמת בעד השמעת שירת נשים גם בפני גברים, היא מגדירה את עצמה כ"חרדית"" הרבה יותר הולם אותה. אולי צריך היה לקבוע קריטריונים מי מוגדר חרדי, אם כי זה יהיה מורכב הרבה יותר מהגדרת האנטי חרדי, אה, ואם כבר להתקוטט על מילים הייתי מתקוטט איתך על המילים "אנציקלופדיה בלתי בשילה זו"... הייתי כותב אנציקלופדיה {{בעבודה מתמשכת}}... בו"ה, שרגא > שיחה > כ"ו בתשרי ה'תשפ"א • 18:41, 13 באוקטובר 2020 (IDT)

חצי מיליון יהודים צריכים אותך!