תמים בן חמד אאל ת'אני

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תמים בן חמד אאל ת'אני
االشيخ تميم بن حمد آل ثاني
Tamim bin Hamad Al Thani 2014.jpg
אאל ת'אני, 2014
לידה 3 ביוני 1980 (גיל: 43)
מדינה קטר (מדינה)קטר (מדינה) קטר
שושלת בית ת'אני
תואר אמיר קטר
אב חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני
אם מוזא בנת נאסר אל-מסנד
אמיר קטר ה־8
25 ביוני 2013 – מכהן
(10 שנים)

שייח' תמים בן חמד אאל ת'אניערבית: الشيخ تميم بن حمد آل ثاني; נולד ב-3 ביוני 1980) הוא האמיר המכהן של קטר, בנו הרביעי של האמיר הקודם חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני. התמנה לאמיר קטר ב-25 ביוני 2013, לאחר התפטרותו של אביו. לפני מינויו לאמיר, שימש במגוון תפקידים ממשלתיים בקטר, ובין היתר קידם את אירועי הספורט הבינלאומיים במדינה.

שנותיו הראשונות

תמים נולד בדוחה בירת קטר. הוא הבן הרביעי של שייח' חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, והבן השני לאימו, שייח'ה מוזה, שהיא האישה השנייה, אבל הדומיננטית ביותר, מבין שלוש הנשים של אביו. תמים קיבל את חינוכו באנגליה שם סיים בהצטיינות בשנת 1997. לאחר מכן עבר לאקדמיה הצבאית המלכותית בסנדהרסט, וסיים את לימודיו שם ב-1998. לאחר לימודיו הצטרף לצבא הקטרי בדרגת סגן משנה.

קריירה

שייח' תמים קודם לעמדת יורש העצר של קטר ב-5 באוגוסט 2003, לאחר שאחיו הבכור מאמו, שייח' ג'אסם, ויתר על זכות הבכורה. מאותו יום החלה הכשרתו לשלטון, תוך כדי הצבתו בתפקידי מפתח, במערכות הביטחון והכלכלה של המדינה. בתפקידיו הביטחוניים הרמים פעל לחיזוק הקשרים עם ערב הסעודית, שכנתה הגדולה של קטר. הוא נחשב כמי שמילא תפקיד מפתח בתמיכה הקטרית במורדים בלוב, מרידה שהסתיימה בהפלת משטרו של מועמר קדאפי. ב-2009 מונה תמים לראש המטה הכללי של צבא קטר.

קטר היא נסיכות קטנה ועשירה השוכנת באחד האזורים המתוחים ביותר בעולם מבחינה גיאו-פוליטית. ועל כן היא עושה מאמצים רבים לקידום הפרופיל הבינלאומי שלה ועוצמתה המדינית. במסגרת הניסיון של קטר לשפר את תדמיתה בעולם, שיח' תמים פעל רבות בקידום אירועי ספורט במדינה, והשקעה בנכסי ספורט בעולם. ב-2005 הוא ייסד את "קטר השקעות ספורט" (qsi), קרן השקעות המוקדשת לעסקי הספורט. אחד מנכסיה החשובים של קרן זו הוא מועדון הפאר הצרפתי, קבוצת הכדורגל פריז סן-ז'רמן. בשנת 2006, עמד תמים בראש הוועדה המארגנת של משחקי אסיה, שהתקיימו בדוחה, בירת קטר. באותה שנה, העיתון המצרי אל-אהראם, בחר בתמים כ"אישיות החשובה ביותר בתחום הספורט בעולם הערבי". תחת הנהגתו, קטר זכתה לארח את אליפות העולם בשחייה לשנת 2014, וכן את אירוח משחקי מונדיאל 2022. תמים היה חבר בוועד האולימפי הבינלאומי, ויושב ראש הוועד האולימפי הלאומי. הוא יזם את ההצעה הקטרית לאירוח משחקי האולימפיאדה לשנת 2020.

תמים עמד בראש חבר המנהלים של רשות ההשקעות הקטרית. תחת הנהגתו, הקרן השקיעה מיליארדים בעסקים הגדולים ביותר בבריטניה, בין היתר היא מחזיקה נתחים גדולים בבנק ברקליס, רשת סיינסבורי, והרודס.

ב-25 ביוני 2013, בנאום טלוויזיוני, העביר אביו של תמים, חמד בן ח'ליפה אאל ת'אני, את השלטון לבנו. העברת השלטון עברה בשלום, וזכתה לברכתם של בני משפחת השלטון. על פי הערכות, האמיר החדש לא צפוי לערוך שינויים דרמטיים בהרכב הממשלה. ניל פטריק, מומחה לענייני המפרץ, ציין כי "תמים כבר החזיק בתיקים רגישים מבחינה מדינית בעבר, ולכן לא צפוי שינוי בהתנהגותו עם עלייתו לשלטון".

מומחים מעריכים כי הוא צפוי להיות תחת לחץ מיידי להפחית את מעורבותה של קטר במלחמת האזרחים בסוריה. אחת המשימות הראשונות העומדות לפתחו תהיה שיפור התשתיות בקטר, פרויקט שיצא לדרך זמן קצר לפני עלייתו לשלטון. בעוד שתמים מזוהה כאדוק יותר מאביו מבחינה דתית, רוב המומחים מעריכים שהוא ידבק בפרגמטיזם הדתי של אביו – שימוש באסלאם לקידום יעדים חברתיים וכדומה, אך לא אכיפה של דקדוקי שריעה פרטניים.

תמים החזיק במספר משרות:

  • ראש המועצה העליונה לסביבה ושמורות טבע
  • יושב ראש המועצה העליונה לסביבה ומשאבי טבע
  • יושב ראש המועצה העליונה לחינוך
  • יושב ראש המועצה העליונה למידע וטכנולוגיית תקשורת
  • יושב ראש חבר הנאמנים של אוניברסיטת קטר
  • יושב ראש דירקטוריון של הרשות לעבודות ציבוריות, וכן התכנון העירוני והרשות לפיתוח
  • סגן יושב ראש של מועצת בית המלוכה
  • סגן הנשיא של המועצה העליונה ליחסים כלכליים והשקעות
  • סגן יושב ראש של הוועדה העליונה לתיאום ומעקב

פילוסופיה פוליטית וסגנון ממשל

אאל ת'אני נחשב כמוסלמי אדוק ובנעוריו יצא למסעות דת באפריקה לצורך איסלום תושבי היבשת. על פי מקורות דיפלומטיים המקורבים למשפחת אאל ת'אני, לשיח' תמים יש "אישיות חזקה" המאפשרת לו "לבסס את מעמדו בתוך בית המלוכה", למרות שהוא לא היורש הטבעי. הוא מתואר בפי מכריו כמוסלמי אדוק, בטוח בעצמו, וכן זהיר ומחושב. הסמכות הרוחנית בעיניו היא השייח' יוסוף אל-קרדאווי שנחשב בעיני כמה כקיצוני הפוסק פעמים רבות כנגד זכויות אדם.[1] לאאל ת'אני ממשיך לקיים קשרים טובים עם המערב, כולל עם ארצות הברית וצרפת, קשרים שהחלו עוד בתקופת אביו שאפשרו לאמריקאים לבנות את הבסיס הגדול ביותר במזרח התיכון בתחומי המדינה. מאז שנבחר החליט לזנוח את מדיניות האיזונים שהנהיג אביו והגדיל את תמיכתה של קטר באחים המוסלמים ובחמאס.

בעידודו של אאל ת'אני תמכה קטר בעזרת אל ג'זירה בהפיכות האביב הערבי וקידמה הפלת מנהיגים חילוניים במדינות תוניסיה, מצרים, לוב וסוריה וחיזוק זרמים איסלאמיסטיים, בעיקר של האחים המוסלמים.[2]

חיים אישיים

ב-8 בינואר 2005, שייח' תמים נשא לאישה את שייח'ה ג'ואהר בנת חמד בן סחים אאל ת'אני, ולהם ארבעה ילדים, שתי בנות ושני בנים.

ב-2009 הוא נשא אישה שנייה, ענוד בנת מאנע אלהאג'רי, ולהם שני ילדים, בן ובת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים