LEAD

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף.
לוגו הארגון

LEAD היא עמותה א-פוליטית שהוקמה במימון פרטי של מוריס קאהן במטרה לפתח מנהיגות צעירה בישראל. נחשבת כפרויקט המוביל בתחומו בעולם. מנכ"ל העמותה כיום הוא אליאב זכאי.

הארגון הוקם ב-1999 במטרה להצמיח את דור ההנהגה הבא בישראל. הארגון מתמחה בהנחיית תהליכים לפיתוח מנהיגות במסלול ייחודי, המותאם לבני נוער. השיטה פותחה ומיושמת על ידי קבוצה רב תחומית של מומחים לפיתוח מנהיגות, פסיכולוגים ואנשי חינוך מובילים.

מדי שנה מתקבלים למסלול בין 100 ל-120 תלמידים בוגרי כיתות י' מכל רחבי הארץ מתוך כ-8000 מועמדים. המועמדים מוערכים על פי פרמטרים של יכולות אישיות ובין אישיות, מוטיבציה ויכולת השפעה. הסינון העיקרי בתוכנית נעשה על ידי ראיון אישי שנערך על ידי הצוות המקצועי וכן על ידי שגרירי הארגון או בוגריו. תקופת הראיונות מתחילה בכל שנה בחודש מרץ עד סוף חודש יוני. תוכנית הארגון מיועדת לתלמידי בית ספר תיכון, ופתוחה לבני-נוער מכל רובדי החברה הישראלית ללא תשלום.

מסלול ההכשרה הבסיסי ב-LEAD נמשך שנתיים. במהלך המסלול חברי הארגון, הנקראים שגרירים, מקימים פרויקטים באופן עצמאי לחלוטין ומתנסים בייזום, תכנון, ניהול וביצוע של פרויקטים חברתיים במסגרת קהילתית, אישית וצוותית. כמו כן, כחלק מההכשרה השגרירים עוברים שבעה כנסים חוויתיים, בכל אחד מהם מתנסים באספקט אחר הקשור למנהיגות, כגון: יצירתיות, עתידנות ועוד.

לאחר שנתיים כשגרירים בארגון ובסיום כיתה יב', הופכים השגרירים לבוגרים ולוקחים חלק בקהילת הבוגרים. תוכנית הבוגרים מאפשרת הרחבת האופקים בתחום המנהיגות כאזרחים ונמשכת עד גיל 34 (שזה הוא גילם של בוגרי המחזור הראשון). למעשה, תוכנית הבוגרים הופכת את LEAD לתוכנית פיתוח המנהיגות הארוכה ביותר בעולם.

האמונה

LEAD מכיר בפוטנציאל המנהיגות הטמון בדור הצעיר ומאמין כי על ידי ההשקעה בעידודו ובחינוכו, יבוא פוטנציאל זה לידי מימוש בהישגים משמעותיים לחברה כולה.

המטרה

מטרת ארגון LEAD לסייע לקהילה לאתר פוטנציאל מנהיגות בקרב בני-הנוער ולפתח בהם כישורים אשר יצמיחו מנהיגות צעירה שתוביל את החברה הישראלית. לעודד את הנוער לפתח מנהיגות בעלת חשיבה ביקורתית, מוסרית ואמיצה, בעלת מידות של אחריות ציבורית וקהילתית וחזון, אשר שמה לנגד עיניה את ערכי הדמוקרטיה.

הדרך

הארגון נעזר במנהלי בתי-הספר בישראל כדי לאתר בני-נוער בעלי פוטנציאל מנהיגותי יוצא דופן. הארגון מארגן סמינרים המפגישים בין בני-נוער מרחבי הארץ לבין מנהיגים בולטים ומרצים מתחומי האקדמיה, המדע, החברה, העסקים, הממשל, החינוך ועוד. מפגשים אלו מוקדשים לדיאלוג בין בני-הנוער והמנהיגים במגוון נושאים העומדים בראש סדר היום. נציגים מבין שגרירי LEAD נוטלים חלק במפגשים עם עמיתים ומנהיגים ברחבי העולם. שגרירי LEAD נוטלים על עצמם אחריות אישית ותורמים לקהילה במסגרת "צוותי האזרחות הפעילה" שמפעיל הארגון. הרעיון הוא, שמי שמאמין במטרה צריך לפעול למימושה ביוזמה עצמאית ובמעשים. לפיכך, כל המימון לפעילות מגיע ממקורות פרטיים, ולא מכספי ממשלה.

תוכנית ההכשרה של הארגון מבוססת על שלושה מרכיבים עיקריים:

  • כנסים וסמינרים – במהלך השנה מתכנסים כל חברי הארגון לסדרת כנסים וסמינרים מקצועיים הנמשכים בין יומיים לארבעה ימים כל אחד. במסגרת הסמינרים הללו נפגשים בני-הנוער עם מנהיגים מובילים ממגזרים שונים של החברה והמשק בישראל (מנהיגים פוליטיים, מנהיגים עסקיים, מנהיגים חברתיים וכדומה). כמו כן, עוברים החניכים במהלך הסמינרים מספר סדנאות לפיתוח מנהיגות.
  • צוותי אזרחות פעילה - מיד עם קליטתם לשורות הארגון מצטרפים שגרירי LEAD לאחד מצוותי האזרחות הפעילה של הארגון (הצוותים הם צוותים אזוריים הפועלים בכל חלקי הארץ). מדי שבועיים נפגשים הצוותים למפגש בן כשלוש שעות בהנחיית איש מקצוע.
  • הקמת פרויקט - כל שגריר בארגון מתנסה בהקמת פרויקט חברתי למען הקהילה כבר בשנתו הראשונה.

המנחים בארגון הם מהמובילים בתחומי מנהיגות נוער, הנחיית קבוצות ופסיכולוגיה (מידע אודות המנחים ניתן לקבל באתר האינטרנט של הארגון). במהלך המפגשים יוזמים, מתכננים ומבצעים השגרירים פרויקטים שבמרכזם ניצבת תרומה לחברה ולקהילה תוך איתור צרכים מדוקדק. תוך כדי העבודה על הפרויקטים הללו רוכשים החניכים כלים שונים, כגון: ניהול פרויקטים, קבלת החלטות בתנאי אי-וודאות ולחץ, התמודדות עם בעיות בלתי צפויות, ניהול זמן, ניהול תקציב וכדומה, מתוך אמונה שמנהיגות אמיתית היא מנהיגות מעשית ("מדיבור לא יוצא עיבור").

בין הפרויקטים המוצלחים של שגרירי הארגון ניתן למצוא את תנועת הנוער לילדים מוגבלים - "כנפיים של קרמבו", שהקימה עדי אלטשולר; "אור לחינוך", העמותה לקידום מצוינות, שהקים ליאור לפיד ועל כך זכה בחודש פברואר 2008 במגן שר הרווחה, ח"כ יצחק הרצוג; ו"צאל"ה" - צעירי אקי"ם למען הקהילה, שהקימו דורון הרמן וישראלה בר-שישת. הרופאה והיזמת החברתית יסמין אבו פריחה הקימה במסגרת LEAD מרכז העשרה והעצמה לנערות בדואיות ביישוב תל שבע.

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0