אל-רום

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אל-רום
El Rom.jpg
כביש הכניסה לקיבוץ
מחוז הצפון
מועצה אזורית גולן
גובה ממוצע[1] ‎1,049 מטר
תאריך ייסוד 1971
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 416 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎4.5% בשנה
http://kfar-elrom.com

אֶל-רוֹם הוא קיבוץ של התק"ם, בצפון רמת הגולן. הקיבוץ ממוקם כשני קילומטרים ממערב להר חרמונית, בגובה של 1,050-1,070 מטרים מעל פני הים.

גאוגרפיה וסביבה

אל-רום הוא היישוב היהודי השלישי בגובהו בישראל, אחרי נמרוד (1,110 מטרים מעל פני הים) ואודם (1,050-1,090 מטרים מעל פני הים).

ממזרח לקיבוץ נמצאת שמורת הר חרמונית ומצפון-מערב לו שוכנת שמורת יער אודם. היישוב ממוקם בחלקו בתוך יער אל-רום שניטע על ידי הקק"ל, ובו משגשגים מחטניים של אקלים קר: ארזים ממין ארז קפריסאי וארז הלבנון, אורנים ממינים מגוונים (שחור, גלעין, ברונטי ועוד) וברוש אריזוני. בשנים האחרונות מתרחב היישוב לתוך היער עם הקמת הרחבה קהילתית לכ-100 בתי-אב.

האקלים באל-רום קר בחורף וממוזג בקיץ. כמות המשקעים השנתית גבוהה יחסית הודות למיקומו הצפוני והגבוה של הקיבוץ ועומדת על 930 מ"מ בממוצע, חלקם יורדים בצורת שלגים (היישוב נהנה ממספר מערכות שלג בשנה). עם זאת, בעשור האחרון פחתה כמות המשקעים באופן משמעותי.

היישוב מטפח גנים של אקלים קר, בתיו טובלים בעצי נוי נשירים, במחטניים של אקלים קר, בעצי דובדבן, תפוח, ערמונים, אגוזי מלך, בעצי חורש למיניהם ובשיחים מגוונים ממוצא צפוני.

רכס החרמון דומיננטי בנוף היישוב, במיוחד בחורף עת עוטה ההר מעטה של לובן. מהכיוון ההפוך נשקפים תילי הרמה, דרום עמק החולה ומבואות הכנרת. בימים של ראות חדה ניתן לצפות מהישוב גם בהרי הגלעד שבירדן, ובהר הדרוזים בעומק סוריה.

היסטוריה

הקיבוץ נוסד ביולי 1971 על ידי גרעין המחנות העולים "בית הערבה" בצפון רמת הגולן. הגרעין היה אמור להתיישב בבית הערבה בדרום בקעת הירדן אולם הופנה לבסוף להתיישב באזור זה. במלחמת יום הכיפורים פונה היישוב (אך לא נכבש) ובשדותיו שמדרום וממזרח להר חרמונית נערך קרב עמק הבכא. במשך השנים הצטרפו גרעינים ויחידים רבים לקיבוץ.

הקהילה מקיימת אורח חיים ליברלי, והיא חרתה על דיגלה את הפתיחות וההשתלבות בסביבה הירוקה, כערכים מרכזיים. כחלק מתפיסת העולם, מתקיימת מערכת חינוך מקומית לילדי הגיל הרך (עד המעבר לבית הספר היסודי).

כלכלת היישוב מתבססת על גידולי מטעים נשירים (תפוחים, שקדים, אוכמניות, דובדבנים, גפנים לייצור יין), על לול, ועל אולפני אלרום העוסקים בהפקת כתוביות תרגום ודיבוב של סרטי קולנוע ומדיות אחרות. בדרום היישוב, ובצמוד לאולפני אל-רום ממוקם מרכז חוויה להנחלת מורשת קרב עמק הבכא.

לקריאה נוספת

מטעי תפוחים (פינק ליידי) של קיבוץ אל-רום, בקלדרת הר אביטל

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017