אשבל (קיבוץ)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אשבל
Eshbal1.jpg
קיבוץ אשבל, מראה מאשחר. ברקע סח'נין ואצטדיון דוחה
מחוז הצפון
מועצה אזורית משגב
גובה ממוצע[1] ‎270 מטר
תאריך ייסוד 1979
תנועה מיישבת האיחוד החקלאי
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2019[1]
  - אוכלוסייה 126 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה 0.8% בשנה עד סוף 2019
http://www.eshbal.org.il

אֶשְׁבָּל הוא קיבוץ בגליל התחתון, בתחומי המועצה האזורית משגב. הקיבוץ ממוקם סמוך לסח'נין, אשחר וערב אל נעים. הוקם בינואר 1998 על ידי קבוצה של כ-30 צעירים, ממספר גרעינים אחרי צבא של תנועת הנוער העובד והלומד, על בסיס אזרוח של היאחזות נח"ל במקום, שהוקמה בשנת 1979. הקיבוץ נקרא על שם אשבל פרח ממשפחת השפתניים הגדל באזור.

אשבל הוא קיבוץ מחנכים בהגדרתו. חברי אשבל מייחסים חשיבות לתרומה לחברה בישראל, והם עוסקים בהפעלת מגוון פרויקטים חינוכיים בקרב בני נוער באזור ופנימייה- "חברת הנוער אשבל" בקיבוץ עצמו. כן פועל בקיבוץ המרכז לקיום משותף, הפועל למפגש ושיתוף פעולה בין יהודים לערבים, ובית הספר היסודי "גליל", בו לומדים תלמידים יהודים וערבים.

על אף התמקדותם בנושא הקיום המשותף, הקמתו של הקיבוץ לוותה במתיחות קשה עם גורמים בעיר הערבית הסמוכה סח'נין, אשר טענו שתוכניות הפיתוח של הקיבוץ נועדו למנוע את התפשטותה של העיר ומגבילות את יכולתה לפתח תעשייה ומגורים לאוכלוסייה הצעירה. טענות העירייה התבררו בבג"ץ שהוגש על-ידה יחד עם החברה להגנת הטבע שהתנגדה גם היא לתוכנית המיתאר של הקיבוץ (בג"ץ 10013/03) אך שופטי בג"ץ קבעו כי אין מקום להתערב בשיקול דעתם של מוסדות התכנון.

רבים מהפרויקטים החינוכיים של הקיבוץ נעשים בשיתוף עם קהילות מחנכים אחרות של תנועת דרור ישראל, כדוגמת קיבוץ רביד.

פינת ישיבה אקולוגית הבנויה מצמיגים ישנים ומלט, בחברת הנוער בקיבוץ-מחנכים אשבל. הפינה הוקמה על ידי החניכים בסיוע "mission posibel"

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017