שכניה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שכניה
כיתוב תמונה
שכניה. על לוח האבן ציטוט מהתלמוד המונה את כ"ד משמרות כהונה ובהן "שכניהו", הכתובת נמצאה בבית הכנסת העתיק בקיסריה
מחוז הצפון
מועצה אזורית משגב
גובה ממוצע[1] ‎444 מטר
תאריך ייסוד 1980
תנועה מיישבת האיחוד החקלאי
סוג יישוב יישוב קהילתי
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2020[1]
  - אוכלוסייה 802 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎-1.5% בשנה
www.shekhanya.org.il

שְׁכַנְיָה הוא יישוב קהילתי בגליל המערבי בתחומי המועצה האזורית משגב.

היסטוריית היישוב

היישוב נוסד בשנת 1978 ועלה לקרקע בשנת 1980, כחלק מתוכנית המצפים בגליל. מקור השם שכניה הוא על שם משמר הכהנים שכניהו שישב בתקופת המשנה בעיירה הסמוכה כָּבוּל, במקום שבו שוכן כיום הכפר הערבי-מוסלמי כאבול. בשכניה מתגוררות כיום 195 משפחות, כאשר מספר המשפחות המתוכנן בפיתוח סופי הוא 250.

היישוב התחיל את דרכו כאגודה חקלאית שיתופית שחלק מחבריו הסתמך לפרנסתו על חקלאות מקומית כדוגמת חממות וכו'. עם הזמן הפך ליישוב קהילתי ובהרחבות האחרונות נמנות המשפחות המצטרפות בעיקר עם בעלי המקצועות החופשיים.

ליד היישוב שכניה הוקמה בשנת 2004 טיילת באורך של כ-800 מטרים. כיום הטיילת מגיעה מהקצה הנמוך של ההר ועד ליישוב מנוף. שכניה נמצאת על פסגתו של רכס הר שכניה (460 מטר מעל פני הים) וביום בהיר ניתן לראות ממנו את כל אזור הצפון מרמת הגולן ועד ראש הנקרה. מתחת לטיילת נמצאת גם מערת עטלפים. בטיילת יש אתר זיכרון לשומר ישראל בן זאב שנרצח על ידי ערבים ב-1938 וגופתו נתגלתה ב-1990 במערה באזור שכניה.

אקלים

על הר שכניה, בצמוד ליישוב שכניה, נמצאים היישובים קורנית ומנוף. היישוב צופה על הים התיכון וחיפה ממערב, ועל יישובי משגב האחרים וכרמיאל בשאר הכיוונים. ההר מכוסה בחורש ים תיכוני צפוף של קטלבים מצויים, אלונים מצויים ואלה ארץ-ישראלית. מזג האוויר בשכניה אופייני לגובהו (460 מטר) והוא קריר יותר ולח פחות מיישובי מישור החוף הסמוכים. על הר שכניה צומח סחלב נדיר בשם רצועית החוף. ישנם מספר פרטים של הסחלב ולאחרונה מתקיימים בשכניה טיולים לאיתור ומיפוי הצמח הנדיר.

פנאי

באזור התעשייה של היישוב נבנה זו חרקים (גן חיות לחרקים וזוחלים), ובסתיו 2017 נפתח פאב בשם גלילאו.

בין רחובות היישוב אפשר לפגוש שטחי נוי מטופחים, מגרש כדורסל וגני שעשועים שאחד מהם הוא "הגן של נועם" שנבנה בשנת 2016 גן לזכרה של חיילת מהישוב שנפטרה בטיול בזמן הצבא.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017