ברכה הסמוכה לחברתה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ברכה הסמוכה לחברתה היא הגדרה הכוללת סוג של ברכות שלפי ההלכה אינה פותחת ב"ברוך אתה ה'", וכן אין צורך להזכיר בהן "מלכות" כלומר לומר בהן את הנוסח "מלך העולם". באופן זה בנויים רצפים של ברכות כמו למשל בתפילת העמידה, בברכת המזון ובברכות קריאת שמע, כך שרק הברכה הראשונה מביניהן כוללת אזכרת "מלכות".

מקור הדינים

  • הדין שאין פותחים בברוך בברכה הסמוכה לחברתה מובא בברייתא בתלמוד[1]. כך נאמר שם: ”תניא: כל הברכות כולן פותח בהן בברוך וחותם בהן בברוך חוץ מברכת הפירות וברכת המצות וברכה הסמוכה לחברתה.”
  • הדין שאין צורך להזכיר מלכות בברכה הסמוכה לחברתה (גם לשיטת רבי יוחנן שסבור שיש להזכיר מלכות בכל ברכה) מובא בדברי התלמוד[2], ונפסק בדברי הרמב"ם[3].

טעם הדין

המונח "סמוכה" בהקשר זה מבטא הישענות, לכן נחשבת הברכה השנייה תלויה ונשענת על הברכה הראשונה, הן לגבי הפתיחה בברוך והן לגבי הזכרת ה"מלכות", בשני הדברים מה שיש בברכה הראשונה משמש גם לצורך הברכה השנייה[4].

מקרים פרטיים

פסוקי דזמרא

ברכת ישתבח אינה פותחת בברוך. לפי שיטה אחת, זו משום שהיא נחשבת כסמוכה לברוך שאמר, למרות שאומרים את כל פסוקי דזמרא בינתיים.

ברכות קריאת שמע

רק הברכה הראשונה (יוצר אור או המעריב ערבים) פותחת בברוך, פותחת בברוך. קריאת שמע עצמה לא נחשבת כהפסק, כך ש"אמת ויציב" או "אמת ואמונה" נחשבות כסמוכות לברכות שלפני שמע, וגם הן לא פותחות בברוך.

תפילת העמידה

ברכת אבות היא הברכה היחידה בתפילת העמידה אשר פותחת במילים "ברוך אתה ה'", המילים המציינות פתיחה של ברכה. שאר הברכות רק נחתמות במילים אלו, אך לא נפתחות בהן. הדבר נובע מהגדרה זו של ברכה הסמוכה לחברתה, שלפיה רק הברכה הראשונה ברצף נפתחת ב"ברוך". לגבי הזכרת "מלכות" בתפילת העמידה אמרו הראשונים כמה הסברים.

ברכת אלוקי נשמה

ברכת אלוקי נשמה אינה פותחת בברוך. בטעם הדבר נאמרו כמה הסברים. לפי אחד ההסברים, הסיבה נובעת מכך שהיא ברכה הסמוכה לחברתה[5].

ברכת המזון

רק הברכה הראשונה פותחת בברוך ואילו שאר הברכות אינן פותחות בברוך מפני שהן סמוכות לברכה הראשונה.

ברכות ההפטרה

לאחר קריאת ההפטרה מברכים ארבע ברכות. הברכה הראשונה פותחת בברוך ואילו שאר ברכות ההפטרה אינן פותחות בברוך. טעם הדבר הוא מפני שהם סמוכות לברכה הראשונה

תפילת הדרך

תפילת הדרך אינה פותחת בברוך. בטעם הדבר מובאות כמה שיטות. לדעת מהר"ם מרוטנבורג יש להסמיך אותה לברכה אחרת כגון לאחת מברכות השחר. לדעת ר"י היא אינה ברכה אלא תפילה, ולדעת רבינו יונה (תלמידי רבינו יונה ברכות א.) כיוון שברכת שומע תפילה שבתפילת העמידה סמוכה לברכת אבות, לכן גם תפילת הדרך אינה צריכה לפתוח בברוך[6]. לדעת רשב"א (חידושי הרשב"א ברכות כט:) היא אחת מכמה ברכות שאינן סמוכות ואפילו הכי אינן פותחות בברוך.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו פסיקה הלכתית.

Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0