המדאן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
המדאן
همدان
מסגד מרכזי בהמדאן
מסגד מרכזי בהמדאן
מדינה איראןאיראן איראן
מחוז המדאן
ראש העיר מוחמד נאצר (בפרסית:محمد ناصر نيکبخت)
תאריך ייסוד 1100 לפנה"ס
גובה 1850 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 473,149 (2006)
אזור זמן UTC +3:30
http://www.ostan-hm.ir

המדאן (פרסית: همدان) (בפרסית עתיקה בשם הַנְגְמַתַנַא ובמקרא בשם אַחְמְתָא) היא בירת מחוז המדאן שבאיראן[1]. במפקד אוכלוסין שנערך בשנת 2006 נמצא כי בעיר יש 473,149 בני אדם המשתייכים ל-127,812 משפחות. רוב תושבי העיר איראנים ודוברים פרסית[2].

העיר שוכנת באזור הררי ירוק למרגלות הר אלבנד, המתנשא לגובה 3,574 מטר. העיר במרחק כ-360 ק"מ דרומית-מערבית לטהראן בירת איראן.

היסטוריה

המדאן נחשבת לאחת הערים העתיקות באיראן, ואף בעולם. היא מוזכרת בתנ"ך בשם אחמתא. נכבשה על ידי ממלכת אשור בשנת 1100 לפנה"ס, ועל פי ההיסטוריון היווני הקדום הרודוטוס, היא הייתה בירת מדי כ-700 שנה. במלחמת איראן-עיראק המדאן הייתה מוקד להפצצות של הצבא העיראקי. אחת ההפצצות הקשות ביותר התרחשה ביום שישי 25 ביולי 1981 בהתקפה זו, עשרות בתים נהרסו 97 אזרחים נרצחו ו-595 נפגעו.

מחקר ארכאולוגי בהמדאן

מראה מלמעלה של החפירות

בית הקברות

החפירות בבית הקברות החלו בעקבות גילוי של סרקופג קבורה מחרס על ידי ארכאולוגים. בעקבות הגילוי התרחבו החפירות והתגלה בית קברות שבו למעלה מ51 קברים. מהתקופה האחמנית, הסלווקית (בדרם מערב בית הקברות) והפרתית (בצפון מזרח בית הקברות). לפי המחקרים בית הקברות היה בשימוש למעלה מ-200 שנה.

זיהוי העיר אחמתא

הארכאולוגים מזהים גבעה עתיקה במרכז העיר כעיר העתיקה אחמתא. גודל הגבעה הוא כ30 דונם ונמצאים עליה מבנים רבים. בתוך העיר עברה רשת מפוארת של תעלות מים וביוב. החפירות המדעיות על הגבעה התחילו בשנת 1913 על ידי משלחת של צרפתיים ממוזיאון הלובר בפריז. עד היום לא נמצאו תוצאות חפירות אלו. מאז חפירה זו נערכו חפירות רבות שחשפו מאות פריטים שהיו על הגבעה. בעיר נמצאו לוחות רבות שמספרות את סיפור אחמתא ונמצאים במוזיאונים שונים ברחבי העולם. כמו כן נמצאו חפצי מתכת וכסף רבים בעתיקות.

זיהוי העיר שושן

יהודי העיר זיהו עיר זאת בתור שושן המקראית המוזכרת במגילת אסתר[3]. כמו כן, בעיר מוזוליאום שמזוהה בקרב היהודים כקבר אסתר ומרדכי[4][5]. במתחם הקבר היה גם בית כנסת ששימש את הקהילה היהודית במקום.

תחבורה

רחוב בהמדאן, 2007

נמל התעופה המדאן

נמל התעופה בהמדאן[6] החל לפעול ב-1930 [דרוש מקור] בטיסות פנים וטיסות לסוריה. מאוקטובר של 1930 התחיל לפעול שדה התעופה במתכונת גדולה יותר עם טיסות יומיות ליותר ערים ושיתף פעולה עם 3 חברות תעופה. בנמל התעופה נוסעים בעיקר עולי רגל מוסלמים.

רכבת המדאן

קיימת מסילת רכבת מטהרן להמדאן באורך של למעלה מ-200 ק"מ. תוכנית זו עלתה למעלה מ-100 מיליארד תומאן.[7]

מסופי הנוסעים של המדאן

בהמדאן קיימים שלושה מסופי נוסעים:

 • מסוף המרכזי של המדאן - נמצא סמוך לכיכר העאשורא. גודלו 240,000 מטר מרובע.
 • מסוף אֵקְבַּתאן - באזור רחוב אקבתאן. גודלו 15,170 מטרים רבועים. במסוף עוברים בין 3000-2,500 נוסעים ביום.
 • מסוף סַפידְאַבִּי - גודלו 14,839 מ"ר. במסוף עוברים בין 10,000-8,000 נוסעים ביום.

הרכבל של המדאן

ליד המדאן קיים רכבל שעולה לכיוון הרי אלבנד לגובה של 800 מטרים. סביב אתר הרכבל קיים אתר סקי, באולינג, אתרי רכיבה על אופניים, בית קפה ובית מלון. להקמת הרכבל קמה התנגדות עזה מצד גורמים סביבתיים בעיר בגלל ההרס והאשפה הרבה שהוא גורם.

השכלה

בעיר קיימים 4 בתי ספר תיכון ומספר סמינרים ללימודי אסלאם.

אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה

אוניברסיטת עלי סינא
אוניברסיטת עלי סינא
שם האוניברסיטה מקצועות הלימוד אתר האוניברסיטה
אוניברסיטת עלי סינא באוניברסיטה קיימים 14 פקולטות ביניהם: הפקולטה להנדסה, הפקולטה לחקלאות, הפקולטה לספרות ומדעי הרוח, הפקולטה למדעים, הפקולטה לכלכלה ומדעי חברה, הפקולטה לאמנות ואדריכלות, הפקולטה לכימיה ועוד. האתר הרשמי
אוניברסיטת הרפואה של המדאן באוניברסיטה קיימים שבעה בתי ספר למקצועות שונים וביניהם בית ספר לרפואת שיניים, סיעוד, מיילדות, מדעי בריאות, רפואה ושיקום. האתר הרשמי
האוניברסיטה האסלאמית בהמדאן האוניברסיטה מציעה תארים בנושאים רבים : פרסית, מורי ספרות,, מדע, הנדסת חשמל, חשבונאות, חינוך גופני,, טכנולוגיה סביבתית, אומנות חזיתית, אדריכלות ועוד תארים רבים. כמו כן האוניברסיטה מכשירה מורים למתמטיקה פרסית מדע ועוד. האתר הרשמי
בית הספר לטכנולוגיה בהמדאן מטרת בית הספר היא להכשיר אספקת כוח האדם לפעילות מדעית במסגרת תוכנית ההשכלה החדשה שנערכת באיראן. המקצועות שנלמדים באוניברסיטה הם : הנדסת חשמל (בקרה), מחשבים (חומרה), חשמל, מחשבים (חומרה וה-IT), הנדסה, רובוטיקה, הנדסת חומרים (כרייה), הנדסה כימית, הנדסה ביו רפואית (bioelectric), כריית הנדסה, הנדסת חומרים (זיהוי ובחירת חומרים) והנדסה כימית. האתר הרשמי

אתרים מרכזיים בעיר

 • מערת עלי צדר - (פרסית: غار علی صدر) היא מערת המים הגדולה בעולם שמושכת אליה מיליוני מבקרים בכל שנה. היא ממוקמת מצפון לעיר המדאן. במערה קיימים מספר אגמים גדולים מרכזיים. במערה התגלו מספר ציורי אמנות עתיקים.
 • המאוזוליאום של אבן סינא, והמאוזוליאום של באבא טאהר - בניינים מפוארים ששוכנים במרכז העיר וסביבם גן. בתוכם קבורים אבן סינא שהיה רופא ופילוסוף פרסי מפורסם, ובאבא טאהר שהיה מנהיג דת באיראן.
 • קבר מרדכי ואסתר - (פרסית: آرامگاه استر و مردخای) הוא מאוזוליאום הממוקם בהמדאן, ולפי המסורת שוכנים בו שרידיהם של אסתר המלכה ושל מרדכי עצמו. האתר משמש כמקום עלייה לרגל עבור היהודים במדינה.
 • כתובת גנג'נאמה - (בפרסית: گنجنامه) היא כתובת עתיקה הנמצאת כחמישה קילומטרים מדרום־מערב להמדאן. הכתובת, שנחקקה בגרניט, מורכבת משני חלקים. הכתובות משבחות את האליל אהורה מזדא ומתארות את הגנאלוגיה ואת המעשים של המלכים המוזכרים.
 • מוזיאון הטבע של המדאן - הוא מוזאון היסטוריה של הטבע שממוקם באוניברסיטת בּוּ עלי סינא. קיימים בו אוספים גדולים של פוחלצים וחיות.
 • אריה האבן של המדאן - שרידי מונומנט מן התקופה הקדם-אסלאמית שניצבו בשער העיר.

ספורט

ב־9 ביוני 2007 הוקמה בעיר קבוצת כדורגל שמשתתפת בליגת איראן. בעיר קיימת גם קבוצת הוקי, נבחרת הוקי נשים, אצטדיון רכיבה, אתר סקי ואצטדיון מרכזי בעל 5000 מושבים[8].

דתות

נוצרים

במשך תקופה הייתה קיימת בעיר קהילה ארמנית גדולה שעם השנים נעלמה כיום נשארו ממנה מספר משפחות. בעיר הייתה קיימת גם כנסייה ארמנית.

יהודי העיר

בהמדאן הייתה קיימת עד לפני 50 שנה קהילה יהודית ענפה שמנתה כ-5000 נפשות. הקהילה התרכזה סביב מבנה של פי המסורת הוא קבר מרדכי ואסתר. בעיר היה קיים בית ספר יהודי של רשת אליאנס. רב הקהילה היה הרב מנחם שמואל הלוי[9] ששימש גם כראש הקהל. אחרי שהרב לוי עלה לארץ ישראל שימש בתפקיד הרב מנחם דיין צדק[10] . בשנת 1865 התרחשו רדיפות בקהילה שנפסקו בזכות התערבותו של השר משה מונטיפיורי. הקהילה עלתה ברובה לישראל ולארצות הברית ולפי הערכות נשארו בעיר כ-100 יהודים. ברחוב יחזקאל ובשכונת נווה יעקב בירושלים קיימים בתי כנסת "לעולי המדאן".

אישים מפורסמים

ערים תאומות

מבט פנורמי על העיר, בשעת לילה

ראו גם

עיינו גם בפורטל

P icon Iran.svg

פורטל איראן הוא שער לכל הערכים והנושאים אודות איראן. בפורטל ניתן למצוא קישורים שימושיים לשלל הערכים העוסקים באיראן על כל רבדיה: סמלים לאומיים, גאוגרפיה, היסטוריה, תרבות, ספורט ועוד.


קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא המדאן בוויקישיתוף


הערות שוליים

 1. ^ אתר העיר המדאן
 2. ^ Mohammad Jalal Abbasi-Shavazi, Peter McDonald, Meimanat Hosseini-Chavoshi, "The Fertility Transition in Iran: Revolution and Reproduction", Springer, 2009. pp 100-101: "The first category is 'Central' where the majority of people are Persian speaking ethnic Fars (provinces of Fars, Hamedan, Isfahan, Markazi, Qazvin, Qom, Semnan, Yazd and Tehran..."
 3. ^ ראו: הסבר ומפות במאמר "המדאן אינה שושן", ב אתר של הד"ר תמר עילם גינדין
 4. ^ .זכרונות מציון אסתר ומרדכי בשושן באתר ערוץ 7
 5. ^ תמונות נדירות: קברם של מרדכי ואסתר בלבה של איראן באתר נענע 10.
 6. ^ שדה התעופה של המדאן באתר flight stars
 7. ^ אודות הרכבת (בפרסית).
 8. ^ אודות האצטדיון (בערבית)
 9. ^ אודות הרב לוי באתר הזמנה לפיוט
 10. ^ אודות הרב מנחם דיין צדק באתר שיחת השבוע
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0