המכלול:ניווט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הממשק באתר המכלול

מבוא

מבנה דף כללי:

סרגל הצד:

תאימות:

מאחורי הקלעים של המכלול:

הרחבות ואפשרויות חדשות:

המכלול הוא מאגר עצום של ידע. כדי להפוך ידע זה לשימושי ככל האפשר, מעמיד המכלול לרשות המשתמש בו שלל כלים לניווט בו, כך שיוכל למצוא את דרכו בקלות, ולאתר את המידע שהוא זקוק לו.

יש גישות שונות לעיון במכלול וניתן לעשות שימוש בכולן-יש גישות פסיביות ומזדמנות כגון שימוש בתוכן המוצע על ידי המכלול בעמוד הראשי והפורטלים או גישה לערך אקראי. לצידן קיימות גישות אקטיביות יותר-הנפוצות הן מעבר מערך לערך בהתאם לנושא שלו (למשל איתור ערך על מנהיג באמצעות הערך על המדינה שאותה הנהיג), שימוש במנוע חיפוש, חיפוש ערך לפי תאריך רלוונטי או לפי נושא משותף (באמצעות קטגוריות או מונחונים).

לכלי הניווט ניתן להגיע דרך העמוד הראשי, מכל דף תוכן ומכאן.

ממשק התצוגה ודפי התוכן

אתר המכלול והמיזמים המקבילים לו מתבססים על מערכת מדיה-ויקי. לאתרים קיימים ממשק אינטרנטי למחשב, ממשק למכשירים ניידים לצד אפליקציות ייעודיות לעיון ועריכה במיזמים באמצעות מכשירים ניידים.

האלמנטים המרכזיים בממשק למחשבים הם:

  • סרגל הצד-מרכז קישורים לדפים מרכזיים וכן קישורי עזר לדפים מסוימים.
  • כותרת הדף-מרכזת קישורים רלוונטים לדפים אישיים של משתמשים (וכן רישום למשתמשים לא רשומים), תיבת חיפוש ולשוניות למעבר בין דף התוכן לדף השיחה שלו ופעילויות נוספות הקשורות לו (עריכה, העברה ועוד).

(הערה: אלמנטים שונים בממשק וכלים מסוימים זמינים רק למשתמשים רשומים)

יש מספר הבדלים בין תצוגת המחשב לממשק למכשירים ניידים. הממשק עדיין בפיתוח-מידע עדכני על כך ניתן למצוא בדף המתאים, המקושר בתחילת הפסקה. כמו כן לעיתים עשויים להיות קיימים הבדלים בתצוגת הדפים בדפדפנים שונים-עוד על כך ניתן לקרוא בדף המכלול:דפדפנים.

דפי תוכן, ובעיקר דפים ארוכים, מחולקים למקטעים באופן שמאפשר עיון נוח ואיתור מידע בנושא ספציפי בתוך הערך. הדפים כוללים אלמנטים שונים המשמשים למעבר בין ערכים ובעיקר קישורים פנימיים, תבניות ניווט וקטגוריות (פירוט עליהם מופיע בהמשך הדף). אמצעים אלו מאפשרים לאתר ערך אחד באמצעות ערך אחר.

דפי התוכן באתר הם בעיקר ערכים אנציקלופדיים אך קיימים סוגי דפים נוספים ובתוכם דפים המשמשים את קהילת העורכים לדיונים, דפים הזמינים לקוראים להתייעצות לגבי מידע שאינו מופיע בערכים, דפי עזרה ודפים נוספים.

חיפוש

הדרך הבסיסית ביותר לגישה לערך מסוים, כאשר המשתמש יודע היטב באיזה ערך הוא מעוניין, היא באמצעות תיבת החיפוש, המופיעה בצד שמאל של כל דף במכלול. הסבר כיצד לחפש באתר המכלול

WikiSearchA he.png

1. בתיבת החיפוש יש לכתוב את מילות החיפוש המבוקשות. עצה: לחיצה על Alt+Shift+F מקפיצה את הסמן לתיבת החיפוש (לא עובד באופרה)

קריאת המדריך למתן שמות לערכים עשויה לסייע באיתור מהיר של ערכים. אנחנו נותנים שמות לערכים לפי הכללים שכתובים שם - כדי לחפש ערך מסוים, כדאי לדעת איך אנחנו קוראים לו. שני כללי יסוד:

  • שמות הערכים, כמו המכלול בכלל, נכתבים בכתיב מלא.
  • שמות הערכים נכתבים בדרך כלל בלשון יחיד. אם תחפשו, למשל, את הערך "סולנואידים", תגיעו לדף החיפוש. אם תחפשו, לעומת זאת, סולנואיד תגיעו ישירות לערך המתאים.
WikiSearchB he.png 2. לחיצה על הכפתור החיפוש או על מקש ה-Enter תוביל מיד לערך המתאים, כאשר ערך זה קיים במכלול. כאשר הערך המבוקש אינו קיים במכלול, ייפתח דף חיפוש, שיציע ערכים שבהם מוזכר הערך המבוקש (או חלק מהמילים המבוקשות). בדף יופיעו גם קישורים לכתיבת ערך חדש וקישור לדף לבקשת ערכים. אם הערך קיים, אבל כתיב מסוים של שמו לא מניב תוצאה, נשמח אם תצרו דף הפניה לערך הנכון.

בדף תוצאות החיפוש של מושג, ניתנת אפשרות לחפש במכלול באמצעות מנועי חיפוש חיצוניים, כגון יאהו! וגוגל. כדי להגביל את תוצאות החיפוש ניתן להשתמש ב"prefix:" במילת החיפוש.

השלמה אוטומטית

תכונת "ההשלמה האוטומטית" עבור הצירוף "המכלול:ב"

במכלול קיימת מערכת "השלמה אוטומטית". כתיבת האותיות הראשונות של שם הערך והמתנה קצרה תוביל לפתיחת חלונית קטנה מתחת לשורת ה"חיפוש" בה יופיעו ערכים בעלי הקידומת שנכתבה. מערכת זו שימושית בהגברת הנגישות ומהירות הגישה לערך, וגם כאשר שם הערך המדויק איננו ידוע או כאשר מחפשים קבוצת ערכים בעלי קידומת מסוימת, כפי שנראה בתמונה.

כתיב חלופי

שמות הערכים במכלול כתובים בכתיב מלא, בצורת יחיד ולא ברבים ובשם המקובל ביותר לנושא הערך. יחד עם זאת כדי להקל על המחפש ניתן להגיע לערכים רבים גם דרך שמות חלופיים, הנובעים מכתיב שונה, או מקיומם של שמות אחדים לאותו נושא. כך, למשל, תורכיה מפנה לטורקיה, אמריקה מפנה לארצות הברית והרב שך מפנה לרבי אלעזר מנחם מן שך.

ראו הרחבה בדף המכלול:דף הפניה.

פירושונים

כאשר למילה אחת יש פירושים אחדים, המשתמשים אינם צריכים להתלבט איך יגיעו לפירוש המעניין אותם. חיפוש המילה או המושג יציג דף פירושונים, שהוא דף המכיל את כל הפירושים השונים של המושג, וממנו ניתן לעבור למושג הרלוונטי. אם למילה יש פירוש אחד דומיננטי על פני פירושים אחרים, חיפוש המילה יוביל לערך על פירושה הדומיננטי ובראשו תהיה הפניה לערכים אחרים עם אותו השם.

עיון לפי סדר אלפביתי של שם הערך

לא רבים נוהגים לעיין באנציקלופדיה מודפסת בצורה סדרתית מתחילתה ועד סופה. אף שזו הדרך הפשוטה ביותר, עקב גודלה של האנציקלופדיה היא שמורה רק לתולעת ספרים (במשמעות הפשוטה ובמשמעות המושאלת של מושג זה). אם בכל זאת חשקה נפשכם בקריאה סדרתית של המכלול, או שלא מצאתם ערך מסוים ועלה בדעתכם כי הערך מאוית באופן אחר מששיערתם, ניתן לעשות זאת באמצעות הקישור "דפים מיוחדים" שנמצא בסרגל הניווט שבצד ימין של כל דף, ובתוכו לבחור את הקישור "כל הדפים", שמוביל לדף כל הדפים, שמאפשר קריאה סדרתית של ויקיפדיה, מתחילתה או ממקום מסוים באמצעה.

כמו כן, ניתן לגשת לערך המתחיל באות מסוימת דרך הדף המכלול:אינדקס ואף ניתן לשלב בכל מקום שתחפוץ (בעיקר דף המשתמש שלך) את התבנית {{ניווט אלפביתי}} המאפשרת לעיין ברשימת ערכים החל מאות מסוימת, שתוצאתה היא השורה הבאה:

ניווט אלפביתי במכלול: א | ב | ג | ד | ה | ו | ז | ח | ט | י | כ | ל | מ | נ | ס | ע | פ | צ | ק | ר | ש | ת


ערך אקראי

טכניקה נוספת שאותה שאלה המכלול מהאנציקלופדיה המודפסת היא קריאת ערך אקראי. במכלול נעשה הדבר באמצעות לחיצה על הקישור "ערך אקראי" שנמצא בסרגל הניווט בצד ימין של כל דף.

קטגוריות

בכל אחד מהערכים במכלול בפני עצמו יש תועלת רבה, ותועלת זו מתעצמת באמצעות הכללתו בקטגוריה, המאגדת בתוכה את כל יתר הערכים באותו תחום. ניתן להמשיל את הקטגוריה לכלי הלוקח פנינה ושוזר אותה למחרוזת פנינים.

בתחתיתו של כל ערך במכלול מופיעה רשימת הקטגוריות שערך זה משתייך אליהן. לחיצה על הקישור לקטגוריה מעבירה לדף הקטגוריה, שבו פירוט כל הערכים המשתייכים לקטגוריה זו.

בעת חיפוש במכלול ניתן להגיע לקטגוריה דרך הקישור אליה המופיע בתחתית כל ערך המשתייך לקטגוריה, ובפרט בתחתית הערך הראשי בקטגוריה זו. כמו כן ניתן לאתר קטגוריה באמצעות הרשימה האלפביתית של הקטגוריות.

דוגמה: כאשר הקוראים מחפשים חומר על אלברט איינשטיין, הם יכולים להיכנס לקטגוריית פיזיקה, משם לעבור לקטגוריה פיזיקאים, ומשם להיכנס לערך על אלברט איינשטיין.

דוגמה נוספת: אם הקוראים מחפשים עיר בירה מסוימת והם זוכרים שהיא מתחילה באותיות "בס" אבל לא זוכרים את כל המילה או המדינה שהעיר בירתה, ניתן לחפש את עיר הבירה באמצעות הקטגוריה המתאימה: קטגוריה:ערי בירה. אם הקוראים אינם יודעים מה הקטגוריה, ניתן לברר זאת בדף הראשי של הערך המרכזי המגדיר את הקטגוריה - בדוגמה זו - הערך עיר בירה. בדיקה בקטגוריה תראה שאין עיר שמתחילה ב"בס" אבל שתי ערים מתחילות באותיות "באס" (באסה טר ובאסטר) - וייתכן שכוונתו לערים אלה.

ראו פירוט נוסף ברשימת הקטגוריות.

תיבת ניווט

תיבת הניווט משמשת, בדומה לקטגוריה, לקשירת ערך מסוים לערכים אחרים בתחומו, והיא כוללת טבלה ובה רשימת ערכים המוקפת במסגרת ולה רקע שאינו לבן, המבליט אותה לעומת הדף. השימוש בתיבת ניווט במקום בקטגוריה נעשה כאשר מדובר בקבוצת ערכים סופית ומצומצמת, כגון עונות השנה, ובפרט כאשר מדובר בערך גדול, שמסיבות טכניות פוצל לערכי משנה אחדים, כגון רצח קנדי. בשני המקרים יש לתיבת הניווט יתרון על-פני הקטגוריה, בכך שהיא מציגה למשתמש את התמונה המלאה בגוף הערך, מבלי שיצטרך לעבור לדף הקטגוריה המתאים, וכן בכך שהיא מראה למשתמש את מקום הערך שהוא קורא בתוך סדרת הערכים העוסקת בנושא זה, לעומת קטגוריות שמסודרות בסדר אלפביתי גרידא.

לדוגמה, אדם שאינו זוכר את שם אחת ממלכות אנגליה או שם בית המלוכה לה הייתה שייכת. תיבות הניווט מאפשרות לו לברר זאת. די בכך שהמחפשים את המידע יודעים את שם המלכה הנוכחית אליזבת השנייה. בתחתית ערך זה מצויה תיבת ניווט המפנה אותם הן לערך מלכי אנגליה והן לכל אחד מערכי בתי המלוכה המאפשרים למצוא את שם המלכה.

רשימה מלאה של תבניות ניווט בהמכלול ניתן למצוא בדף: קטגוריה:תבניות ניווט.

פורטלים

פורטל הוא שער כניסה אטרקטיבי לנושא שבמסגרתו ישנם ערכים רבים במכלול, ובכך הוא מהווה השלמה של רעיון הקטגוריות, המסווג את ערכי המכלול לפי נושאים (קטגוריות). לקטגוריה יש אופי טכני, וסדר הערכים בה הוא אלפביתי, בעוד שהפורטל מציג את הערכים העיקריים שבקטגוריה על-פי עניינים, תוך הדגשת הערכים החשובים. בתחילת דף הפורטל מופיעה הגדרה תמציתית של נושא הפורטל והפנייה למאמר המלא על הנושא, ואחר כך מופיעים מאמרים מומלצים בנושא, מאמרים חדשים בנושא, מאמרים שדורשים עבודה הנוגעים לנושא, מאמרים מבוקשים בנושא, קישורים חיצוניים הנוגעים לו ועוד.

כל נושא שיש לו פורטל נשען על שלוש רגליים: המאמר העוסק בנושא זה, הקטגוריה שבה מקוטלגים כל הערכים הקשורים בנושא זה, והפורטל המוקדש לנושא. במתמטיקה, למשל, נמצא את הערך מתמטיקה, קטגוריה:מתמטיקה ופורטל:מתמטיקה. כל אחד משלושה דפים אלה מפנה אל שני האחרים, כלומר נוצר משולש שכל קודקוד שלו מחובר אל שני האחרים, כפי שנאמר: "והחוט המשולש לא במהרה יינתק".

ראו הרחבה בפורטל הראשי.

מפתח הנושאים

מפתח הנושאים, המופיע בעמוד הראשי, מציג את תחומי הידע העיקריים במכלול. גישה לאחד הנושאים תוביל לפורטל בנושא זה, וממנו אפשר להמשיך הלאה דרך הקישורים המופיעים בו, או באמצעות מעבר לקטגוריות שאליהן הוא מקושר.

מונחונים

מונחון כולל רשימה של מונחים בתחום מסוים. הרשימה מסודרת בסדר שיש בו היגיון פנימי, ולכל ערך שמופיע בה ניתנת הגדרה קצרה, כך שבמונחון ניתן ללמוד על רגל אחת את כל אוצר המילים בתחום מסוים.

ראו הרחבה בדף המכלול:מונחון.

רשימות

רשימה מונה בצורה שיטתית פריטי מידע בתחום מסוים, כגון רשימה של יסודות כימיים. הרשימה ממוינת לפי סדר אלפביתי, סדר כרונולוגי, קבוצות, סוגים או לפי קריטריון מתאים אחר. בדרך כלל כל פריט ברשימה מתואר באמצעות שורה בטבלה, בפסקה או בצורה מתאימה אחרת. אם לפריט ברשימה קיים ערך עצמאי יינתן קישור אליו. היתרון של רשימה על פני קטגוריה הוא סדר מיון שאינו לפי שם הערך וצירוף תיאור קצר של כל פריט. השוו, למשל, את הרשימה מדינות לפי אוכלוסייה, שטח וצפיפות עם הקטגוריה קטגוריה:מדינות העולם.

לאיתור הרשימה המתאימה היעזרו במפתח הרשימות. למשל, בעת חיפוש ערך על המהפכה האתיופית, ניתן לגשת לרשימת המהפכות ולמצוא קישור אליו שם. או למשל, אם ברצונכם לחפש ערך על השליט ה-15 של האימפריה העות'מאנית (שמו, אגב, מוסטפה הראשון), ניתן פשוט לגשת לרשימת שליטי האימפריה העות'מאנית.

רשימה היא טכניקה שקדמה לטכניקה של הקטגוריה, ולכן ניתן עדיין למצוא במכלול לא מעט רשימות המסודרות בסדר אלפביתי וללא כל מידע נוסף מלבד שמות הערכים. רשימות מסוג זה יועברו בהדרגה לקטגוריות, משום שלקטגוריה יתרון מובהק על רשימה כזו.

לוח אירועים שנתי

לוח האירועים השנתי הוא רשימה מסוג מיוחד - רשימה של ערכים הקשורים בתאריך מסוים.
ישנם שתי אפשרויות לחיפוש: לפי תאריך עברי, ולפי תאריך לועזי .

איך ניתן לדעת אם הערך העוסק באסון התאומים נקרא "אסון התאומים", "ה-11 בספטמבר", או "פיגועי הטרור של ה-11 בספטמבר" או אולי בכלל "אסון התאומים ופיגועי הטרור שהתרחשו ב-11 בספטמבר" (שם גרוע מאד לערך, דרך אגב)? גשו לדף של ה-11 בספטמבר, שם מצוין האירוע החשוב הזה. יש במכלול דף לכל יום בשנה.

מומלצים

רשימת הערכים שנבחרו כטובים ביותר על-ידי כותבי המכלול מופיעה בפורטל:ערכים מומלצים.

ראו גם