הרב אליהו אברז'ל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הרב אליהו אברז'ל (נולד ב-1948) הוא ראש אבות בתי הדין בירושלים, ראש ישיבת צוף דבש, ורבה של שכונת בקעה בירושלים.

ביוגרפיה

נולד בעיירה אל-קלעא הסמוכה לעיר מרקש במרוקו לרבי יוסף[1]. בהיותו בן עשר עלתה משפחתו לישראל והם התגוררו בבית שמש. כחודש אחר עלייתו ארצה החל ללמוד בישיבת פורת יוסף בירושלים. שם למד עם הרב רפאל רוזיליו, כיום מדייני בית הדין של העדה החרדית הספרדית, ורבי אלעזר אבוחצירא.

בשנת 1980 קיבל הסמכה לדיינות מהרב מרדכי אליהו ומהרב אברהם אלקנה שפירא וכן כושר לרב עיר. באותו השנה מונה לאב בית הדין הרבני בבאר שבע, משרה בה כיהן כשלושים שנה.

בשנת 2003 היה בין המועמדים למשרת הראשון לציון והרב הראשי לישראל, תפקיד אליו נבחר בסופו של דבר הרב שלמה משה עמאר.

בשנת 2013 התמודד שוב לכהונת הראשון לציון[2] אך הוריד את מועמדותו לטובת הרב יצחק יוסף אשר לבסוף נבחר.[3]

דרכו בהלכה

הרב אברז'ל הוציא לאור את פסיקותיו בסדרת הספרים "דברות אליהו". נחשב מממשיכי דרכו של הרב שלום משאש שלא לשנות ממנהגי רבני מרוקו.[1] הוא אינו מזוהה עם חוג מסוים, הוא מיודד עם הרב משה שטרנבוך מרבני העדה החרדית אך רבים מתלמידיו הם מהציבור הדתי לאומי. היה מיודד גם עם הרב מרדכי אליהו. קיבל הסכמה לספריו מהרב משה פיינשטיין והרב עובדיה יוסף ועוד.

מפסיקותיו:

  • אדם הצורך סמים אינו רשאי לתת עדות על חברו בבית הדין, והמעשן סיגריות (לא סמים) מן הראוי אין לכתחילה לקחתו לעדות (שו"ת דברות אליהו חלק ח' סימן קכז).
  • מותר לסחור בשרשראות צלב.
  • אסור להנשא רק לשם חברות ללא קיום חיי אישות.

משפחתו

בהיותו בן עשרים נישא לרעייתו אסתר שעלתה לישראל מספר שנים קודם לכן מארצות הברית. בנו הרב ישראל הוא רב בית המעצר בשיטה, ובנו הרב אלחנן הוא רב בקווינס שבארצות הברית.

ספריו

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0