הרב מרדכי מנשה זילבר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
האדמו"ר מתולדות יהודה סטוטשין
הרב מרדכי מנשה זילבר
לידה 4 בספטמבר 1951 (גיל: 70)
ג' באלול ה'תשי"א
מדינה ארצות הברית, ישראל.
מקום פעילות ארצות הברית, ישראל.
תחומי עיסוק אדמו"ר
רבותיו רבי יהודה הורוביץ
אב שמחה אלתר
אדמו"ר סטוטשין ה־1
ה'תשמ"ה–הווה

הרב מרדכי מנשה זילבר (מכונה ר' מוטל; נולד בג' באלול תשי"א, 4 בספטמבר 1951) הוא אדמו"ר של חסידות תולדות יהודה דתלמידי סטוטשין.

ביוגרפיה

נולד לשמחה אלתר, חסיד סטוטשין. הרב מרדכי מנשה היה תלמידם של האדמו"ר מסטוטשין רבי יהודה הורוביץ ושל האדמו"ר מאמשינוב ארצות הברית רבי יצחק קאליש, אותו פגש בקיץ בהרי קטסקיל. למד בישיבת תורה ודעת. בהשתדלות רבי יהודה הורוביץ נשאר בבית המדרש ולא יצא להתפרנס. נישא לבתו של הרב משה וולפסון, משגיח בישיבת תורה ודעת. הוא עסק בלימוד של ספרי חסידות, כולל ספרי חב"ד וברסלב. לאחר פטירת רבי יצחק מאמשינוב, החל הרב זילבר לנסוע מדי שנה לרבי משולם פייש מטאש, עד שזה חלה.

בשנת תשמ"ב, לאחר פטירת רבי יהודה הורוביץ, הקימו מספר משפחות מהחסידות בית כנסת בשם תולדות יהודה והרב מרדכי מנשה מונה לרבו. במהלך השנים הפך לאדמו"ר והחל לערוך טיש בליל שבת ובסעודה שלישית.

בטיש בליל שבת הוא מספר סיפורים ששמע מרבי יהודה מסטוטשין, ולאחר מכן שר זמירות שבת ושירים נוספים במשך שעות. בסעודה שלישית הוא אומר מערכה קבלית-חסידית על פרשת השבוע. כמו כן מוסר שיעורים בחסידות, ומהם מודפסים מדי שבוע בעלון "דברי תורה", ומשנת תשפ"א התחילו חסידיו להוציא גליון בשם "דעהו" מיוחד לבחורים ובהם בין השאר ביאורים ביסודי תורת החסידות, שיעוריו בספר מסילת ישרים באידיש וכן הסיפורי צדיקים שהוא מספר.

בחודשים יולי אוגוסט כשבאמריקה נוסעים לקמפ נוהג הרב זילבר לשהות בישראל, בשנים עברו למד בתקופה זו בישיבת שער השמים. גם בימי השובבי"ם הוא נוהג לשהות בישראל לשבוע או שניים. בסביבות שנת תש"ס החל הרב זילבר למסור שיעורים בביקוריו בישראל ולאחר מכן החל אף לערוך טישים ועם השנים נוצרה קהילת חסידים בישראל. בשנים האחרונות מוסר בתקופת שהותו בישראל שיעורים מדי יום. חסידיו הקימו את בית הכנסת "תולדות יהודה" בירושלים.

בארצות הברית פתחו חסידיו בתי כנסת בויליאמסבורג בלייקווד, במונסי ובמונרו. הוא מוסר שני שיעורים שבועיים בבית הכנסת בבורו פארק, ושיעורים חודשיים בויליאמסבורג, לייקווד, מונסי ומונרו. הוא מוסר שיעור בספרים ליקוטי מוהר"ן, אגרא דפרקא, מסילת ישרים ועוד.

ילדיו

לרב זילבר 8 ילדים. בנו הגדול, הרב שמואל יהודה, חתן הרב חיים לייב כץ, הוא רב בית המדרש אמונת ישראל בורו פארק.

דרכו בחסידות

תורתו של הרב זילבר מושפעת מדרכו של חותנו הרב וולפסון ומכתבי המהר"ל, חסידות חב"ד, ליקוטי מוהר"ן וספר ברית כהונת עולם. הוא עוסק בקבלה.

הוא תובע משומעיו שיתעמקו בלימוד תורת החסידות כמו שרגילים להתעמק בתורת הנגלה ושלא יסתפקו במועט בעבודת ה'. מדגיש את עניין החיוניות בעבודת ה', בפרט בחגים ומועדים. תפילותיו נאמרות במתינות. תפילת שחרית נמשכת אצלו למעלה משעתיים, וכן נענועי ארבעת המינים נמשכים כשעתיים והוא רוקד לעיתים במשך שעות.

הרב זילבר מבקר אדמו"רות אשר כל מעלתה היא רק היותה ירושה של שושלת אבות[דרוש מקור].

מספריו

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0