הרב משה וולפסון

מתוך המכלול
(הופנה מהדף אמונת ישראל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

הרב משה וולפסון (נולד: שבט תרפ"ה, 1925) הוא משפיע חסידי אמריקאי וראש קהילות אמונת ישראל.

ביוגרפיה

למד בישיבת תורה ודעת אצל רבי שרגא פייבל מנדלוביץ', רבי גדליה שור ורבי יעקב קמנצקי. בהשפעת רבי גדליה שור התקרב לחסידות והיה מקורב לרבי יעקב יוסף טברסקי מסקווירא. כמו כן היה מקורב לאדמו"ר מחב"ד ולאדמו"רי קרלין ותולדות אהרן. לאחר חתונתו היה ר"מ ומשגיח בישיבת תורה ודעת.

הרב וולפסון אינו חובש שטריימל על אף היותו חסיד, וכן חלק מחסידיו אינם חובשים שטריימל. חתנו של הרב וולפסון הוא הרב מרדכי מנשה זילבר, אף הוא משפיע חסידי.

קהילת אמונת ישראל

רבים מתלמידיו של הרב וולפסון המשיכו לשמור קשר איתו לאחר עזיבתם את הישיבה ועם הזמן נוצרה מסביבו חבורת חסידים, חלקם הגדול היו ליטאים במקורם. הרב וולפסון פתח קהילה לתלמידיו בשם 'אמונת ישראל' ולאחר מכן פתח בית כנסת בבורו פארק. הרב וולפסון הושפע מדרך חסידות קרלין ותפילתם של חסידיו מאופיינת בהתלהבות ובצעקות כדרך חסידי קרלין. הרב וולפסון מגיע לישראל בזמן חופשת הקיץ ומוסר שיעורים לחסידיו המתגוררים בארץ. הרב וולפסון הוא חלוץ המשפיעים בציבור הכלל חסידי.

לקהילה בתי כנסת בבורו פארק, מונסי, לייקווד ירושלים וביתר.

דרכו בחסידות

הרב וולפסון מרבה להדגיש את קדושת המועדים ואת האמונה שכל יהודי הוא קדוש, גם כאשר אין זה נראה כלפי חוץ ("פינטעלע ייד"). הוא מדגיש את חשיבות הרגשת החיות בעבודת ה', ללא תלות במנהגים מסוימים. במכתב לתלמיד הוא כותב[1]: "על שאלתך מהי חסידות, תשובתי - איני יודע. אם תשאל לי מהו חיים, גם על זה אשיב, איני יודע. אמנם אני מרגיש חיים. אין שינוי בין חי למת, רק שבחי יש רוח חיים. הבעש”ט המשיך חיים של הרגשת אלוקות בעולם... אין תורת הבעש”ט תלוי בשום הנהגה פרטית ולכן תלמידיו משתנים בהנהגותיהם." בהתאם לזאת בבית מדרשו הנהיג מנהגים מקהילות שונות.

תורתו מבוססת על רעיונות מכלל ספרי חסידות, בפרט החסידות הפולנית, כשפת אמת ורבי צדוק הכהן מלובלין. הוא מרבה להשתמש בגימטריאות. בתחלת שיעוריו בספר התניא מודגש שלימודו מיועד להתעוררות חיונית ולא להשכלה גרידא.

מספריו

  • אמונת עתיך, חידושים שנכתבו או נערכו על ידיו, שלושה כרכים על התורה ומועדים, ברוקלין תשמ"ז-תשס"א
  • סדרת הקונטרסים אמונת עתיך, שיחות שנרשמו על ידי תלמידיו, משנת תש"מ ואילך.
  • ליקוטי אורות - שיעוריו בספר התניא

קישורים חיצוניים

ספריו באתר היברו בוקס:

הערות שוליים

  1. ספר ליקוטי אורות, עמ' 13.