רבי חיים פרידלנדר

מתוך המכלול
(הופנה מהדף חיים פרידלנדר)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב חיים פרידלנדר
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
מצבת הרב חיים פרידלנדר

הרב חיים פרידלנדר (ט' בתמוז ה'תרפ"ג, 23 ביוני 1923 - כ"ח בתמוז ה'תשמ"ו, 4 באוגוסט 1986) היה איש תנועת המוסר בדור האחרון, משגיח בישיבות פוניבז' והנגב. עסק רבות בכתבי הרמח"ל והוציא מהדורות של כמה מספריו.

קורותיו

נולד בברסלאו שבגרמניה (כיום פולין) למשה וצפורה פרידלנדר. חודשים ספורים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה עלתה משפחתו ארצה. עם עלייתו נשלח ללמוד בישיבת לומז'א בפתח תקווה, בה התוודע להרב שמואל רוזובסקי ואף למד עמו בחברותא. עם הקמתה של ישיבת פוניבז' בחורף תש"ד (1943) מונה הרב רוזובסקי לעמוד בראשות הישיבה והוא בחר להביא את הרב פרידלנדר לגרעין היסוד של הישיבה, שמנה שבעה תלמידים בלבד. בעת לימודיו בישיבה התקרב למשגיח הרב אליהו אליעזר דסלר, והוא ראה עצמו כממשיך דרכו המוסרית.[1]

בסוף שנות הארבעים נישא לשרה, בתו של הרב יונה מרצבך, שהיה רב בדרמשטט ומראשי ישיבת קול תורה בירושלים. בשנות השישים הקים בבני ברק את תלמוד תורה "תורת אמת", שניהל במשך שנים רבות. לאחר מלחמת ששת הימים היה ממקימי ארגון "מורשת אבות - אל המקורות", שעסק בהפצת יהדות ובהחזרה בתשובה.

בשנות השבעים כיהן כמשגיח בישיבת עזתה בנתיבות, שבראשות הרב יששכר מאיר. תקופה קצרה לאחר פטירת המשגיח בישיבת פוניבז', הרב בן ציון במברגר, בשנת תשמ"א (1981), נקרא לכהן כמשגיח שם.

מפעלו ההגותי-ספרותי

הרב פרידלנדר, יחד עם הרב אריה כרמל, ערכו והוציאו לאור את סדרת ספריו של הרב דסלר - מכתב מאליהו.

עסק רבות בתורת הרמח"ל בין היתר יחד עם קבוצה שכללה את הרב יואל קלופט והרב יצחק שלמה זילברמן, וההדיר חלק מכתביו: דעת תבונות, קל"ח פתחי חכמה, אדיר במרום ועוד. נחשב כבקי בחכמת הקבלה, ובעיקר בקבלת הרמח"ל. בשנת תשכ"ט (1969) הוציאה הקבוצה לאור את הספר קול התור.

מלבד עיסוקיו התורניים והספרותיים היה סופר סת"ם מומחה, וספרי התורה שכתב נחשבים מבוקשים ביותר.

בשנות השמונים חלה ושהה בארצות הברית לצורך טיפולים, משם כתב לתלמידיו קונטרס של חיזוק באמונה וביטחון בה', והוא הופץ באלפי עותקים. קונטרס זה צורף לכרך הראשון של "שפתי חיים" - אמונה.

לאחר פטירתו, בחודש תמוז תשמ"ו (1986), הוחל בהוצאה לאור של ספריו המבוססים על שיעורים, שיחות וכתבים שהותיר אחריו. על המלאכה הופקד חתנו, הרב גבריאל זלושינסקי ובנו הרב נחמיה. ספריו: "מסילות חיים בחינוך" מאמרים בנושאי חינוך, וסדרת "שפתי חיים" מאמרים ושיחות.

סדרת "שפתי חיים" כוללת:

  • מועדים - עיונים במוסר ודעת ותוכחות חיים, מסודרים לפי מועדי ישראל.
  • אמונה וההשגחה - ענייני אמונה והשגחת ה'.
  • מידות ועבודת ה' - פרקי הדרכה במידות ובעבודת אלוקים חיים.
  • תפילה - באורים לתפילת שמונה עשרה.
  • על סדר התורה.

משפחתו

בנו, הרב אליהו פרידלנדר, הוא איש חינוך, המנהל כיום את ה"תלמוד תורה" שהקים אביו. כמו כן הוא עומד בראש קבוצת מחנכים המטפלים בעניינים חינוכיים כלליים בקרב הנוער החרדי, ומפרסם מאמרי חינוך והשקפה ביומון יתד נאמן. בנו הרב נחמיה פרידלנדר הוא משגיח בישיבת גרודנא - באר יעקב וחיבר את סדרת הספרים 'משנתו של הרמח"ל' על המועדים. כמו כן, ערך את סדרת ספרי 'שפתי חיים' יחד עם גיסו, חתנו של רבי חיים פרידלנדר, הרב גבריאל זלושינסקי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. הקדמתו לספרי שפתי חיים.