חתול נמרי בנגלי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חתול נמרי בנגלי
Leopard Cat Tennoji (crop).jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה טורפים
משפחה חתוליים
סוג חתול נמרי
מין חתול נמרי בנגלי
שם מדעי
Prionailurus bengalensis
תחום תפוצה
Leopard Cat area.png

חתול נמרי בנגלי (שם מדעי: Prionailurus bengalensis) הוא מין של חתול נמרי ממשפחת החתוליים החי בטבע באסיה. הוא מזכיר במראו נמר קטן ומכאן השם.

זה חתול קטן שמזכיר בגודלו חתול בית ומעט קטן יותר. אורכו 38-66 ס"מ ומשקלו 0.5-3.8 ק"ג. הוא בעל פרווה כתומה עד אפורה-בהירה ומנומרת מעט בשחור כמו נמר, אבל הכתמים הרבה יותר גדולים ופזורים על גופו. הם בעלי פסים רבים על הראש, האוזניים גדולות העיניים גדולות, בוהקות וירוקות והפה קטן.

החתול הנמרי נפוץ באזור מזרח אסיה מרוסיה וסין עד לאינדונזיה ולפיליפינים ומערבה עד אפגניסטן במגוון בתי גידול של יערות שונים לחים וחמימים בעיקר אך גם בהרים גבוהים בנפאל ובאזורים עשבוניים ובביצות. הם מעדיפים קרבה לנהרות שם שנה הרבה צמחייה בה הם מסתתרים. החתולים יודעים לשחות וגם לטפס על עצים ואף לצוד עליהם.

הם ציידים שניזונים מעופות, יונקים קטנים שונים (בעיקר מכרסמים, טופיים וארנבות) ועל הקרקע ממכרסמי קרקע, זוחלים שונים וגם חרקים. הם ציידי מארב קשוחים ההורגים את טרפם במכה מטפריהם או בנשיכה בצוואר. בניגוד לרוב החתולים הם לא משחקים בטרף וגם ישחררו את טרפם עד שיוודאו שהוא כבר מת, ככל הנראה עקב תזונתם המושפעת מאד מעופות היכולות לברוח.

החתול לא נמצא בסכנת הכחדה אף שהוא מאויים בכמה אזורים והיערות בהם הוא חי נכרתים. נדיר ביותר הוא תת-המין Prionailurus bengalensis iriomotensis, החי ביפן וקרוב מאד להכחדה.

באזורים מסוימים בדרום מזרח אסיה הילידים הצליחו לאלף מספר פרטים ולהפכם לחיות בית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0