יחסי הוותיקן–רוסיה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יחסי רוסיה–קריית הוותיקן
רוסיהרוסיה קריית הוותיקןקריית הוותיקן
Holy See Russia Locator.svg
רוסיה קריית הוותיקן
שטחקילומטר רבוע)
17,098,242 0.44
אוכלוסייה
146,043,499 804
תמ"ג (במיליוני דולרים)
3,875,690
תמ"ג לנפש (בדולרים)
26,538
משטר
רפובליקה פדרלית נשיאותית מונרכיה תאוקרטית אבסולוטית

בין הפדרציה הרוסית ומדינת קריית הוותיקן מתקיימים יחסים דיפלומטיים מלאים. לרוסיה יש נציגות דיפלומטית בוותיקן ולוותיקן יש נציגות דיפלומטית ולרוסיה יש נציג קבוע האמון על קריית הוותיקן אשר מקומו ברומא, בירת איטליה. נשיא רוסיה דמיטרי מדבדב הורה על הקמת יחסים דיפלומטיים מלאים בין רוסיה לבין הוותקין בעקבות פגישה עם האפיפיור בנדיקטוס השישה עשר בדצמבר 2009[1]. בדומה לרוב יחסי החוץ של הוותיקן, טיב היחסים בין שתי המדינות בא לידי ביטוי באמצעות הקשר הדתי.

יחסים אקומניים

יחסי הוותיקן-רוסיה מקושרים ליחסים האקומניים בין הכנסייה האורתודוקסית, הרווחת ברוסיה והכנסייה הקתולית שהוותיקן הוא מקום מושבה.

היסטוריה

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מהפכת אוקטובר

בשנות השישים של המאה התשע עשרה הוקמה ברוסיה אופוזיציה כנגד השלטונות הצאריים. האופוזיציה הייתה התאגדות של פועלים רוסיים שאימצה את הקומוניזם של קרל מרקס ונהגה לפיו. האופוזיציה הייתה אלימה וטרור היה נפוץ ברוסיה באותה התקופה. בדיוק באותו הזמן מרדו תושביה החילוניים של מדינת האפיפיור ששלטה בתקופה ההיא על כל מרכז וצפון מזרח איטליה של היום. שתי המדינות תמכו אחת בשנייה עקב צביונן הדתי ומצבן הדומה. לאחר שמרד החילונים במדינת האפיפיור הושלם והיא הוקטנה לגודלה של העיר רומא, ומרד הפועלים שכך לזמן מה היחסים היו שקטים מאוד, עד למהפכת אוקטובר בה ברית המועצות האתאיסטית הוקמה.

הוותיקן נהג לגנות ולהוקיע את הקומוניזם ותמך בארצות הברית רוב המלחמה הקרה. לאחר ירידתה של ברית המועצות היחסים בין רוסיה לברית המועצות התחממו עקב הופעת הדת שוב באזור.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0