רבי יעקב פרלוב (ארצות הברית)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יעקב פרלוב
Rabbi Yaakov Perlow
הרב שטיינמן הרב וואזנר נובומינסק הרב פוברסקי.jpg
הרב פרלוב (במרכז) ולצדו (מימין לשמאל): הרב ברוך דב פוברסקי, רבי אהרן יהודה לייב שטינמן ורבי שמואל הלוי וואזנר
לידה 1930
כ"א בחשוון ה'תרצ"א
פטירה 7 באפריל 2020 (בגיל 90 בערך)
י"ג בניסן ה'תש"ף
מקום פעילות ארצות הברית
השתייכות חסידים
תחומי עיסוק הלכה, חינוך, גמרא
תפקידים נוספים אדמו"ר מנובומינסק, נשיא אגודת ישראל באמריקה (אנ') ויו"ר מועצת גדולי התורה שם
רבותיו הרב יצחק הוטנר
חיבוריו עדת יעקב (3 חלקים)

הרב יעקב פרלוב (כ"א בחשוון ה'תרצ"א, 1930י"ג בניסן ה'תש"ף, 7 באפריל 2020) היה האדמו"ר מנובומינסק וראש ישיבה. כיהן כנשיא אגודת ישראל באמריקה (אנ') ויושב ראש מועצת גדולי התורה שלה.

ביוגרפיה

נולד בארצות הברית לביילה רחמה בת האדמו"ר רבי יצחק זליג מורגנשטרן מקוצק-סוקולוב ולרב נחום מרדכי פרלוב, האדמו"ר מנובומינסק-ניו יורק. נקרא על שם סב אביו רבי יעקב פרלוב (תר"ז, 1847 – תרס"ב, 1902) מייסד חסידות נובומינסק.

למד בישיבת רבי חיים ברלין והיה תלמידו הקרוב של הרב יצחק הוטנר. במקביל השלים לימודים כלליים בברוקלין קולג'.

נישא ליהודית בתם של האדמו"ר רבי אברהם אייכנשטיין מזידיטשוב-שיקגו ורעייתו שארצא, בתו של רבי פנחס שלום רוטנברג מקוסון. לאחר נישואיו למד בכולל גור אריה (אנ'), בית המדרש גבוה דלייקווד. לאחר מכן החל ללמד בישיבת בית המדרש לתורה ("Hebrew Theological College" (אנ')) בסקוקי, אילינוי. בראשית שנות ה-70 של המאה ה-20 התמנה בידי הרב שמעון שוואב כראש ישיבה בישיבת "ישורון" בוושינגטון הייטס, מנהטן (אנ'), ישיבה של קהל עדת ישורון (אנ'), בראשה עמד 11 שנים. לאחר פטירת אביו ב-1976 החל לכהן באדמו"רות במקומו, הוא הקים בית כנסת כמרכז לחסידות נובומינסק, וישיבה בשם "קול יהודה" בבורו פארק שבברוקלין, ניו יורק. בהדרגה עזב את תפקידיו בישיבת הרב ברויאר ולימים התפטר והתמקד בעבודתו בישיבתו.

הרב פרלוב היה נשיא אגודת ישראל באמריקה ועמד בראש מועצת גדולי התורה של האגודה בארצות הברית.

אשתו יהודית נפטרה בתשנ"ח (1998). הוא נישא בשנית, לאחותה, עטיל מרים.

נפטר בי"ג בניסן ה'תש"ף (אפריל 2020) ממגפת הקורונה.[1] לפי צוואתו, ממלאים שני בניו את מקומו בשווה: רבי יהושע השיל בבורו פארק, ורבי אלטר ישראל שמעון בלייקווד. חתנו רבי יצחק טרגר[2] מכהן כרב בית הכנסת של הקהילה ברחוב מנחת יצחק בירושלים.

דעותיו

ביוני 1999, שנה אחרי שהתמנה לתפקידו כיו"ר אגודת ישראל באמריקה, כתב בביטאון אגו"י The Jewish Observer טור אודות מצע פיטסבורג השני של האיחוד ליהדות רפורמית, בו הוכרז על חתירה לשמירת מצוות רחבה יותר. לאחר שציין כי גיוריהם והכרתם ביהדות העוברת דרך האב פסולים, כתב: "הזהו קולו של מעוז הכפירה? לא, זהו קולם של יהודים התועים במדבר... אנו המאמינים נטעה בפירוש רצון ההשגחה אם נתייחס לכך בציניות... הדבר עשוי להוביל לתשובה. המצע הוא אמנם רק התחלה, אבל התחלה היסטורית." המאמר עורר תגובות שליליות בקהילה האורתודוקסית, אך הרב לא חזר בו. אדם פרזיגר ראה בכך עדות לביטחונה הגובר של האורתודוקסיה האמריקנית ולכך שחדלה לראות בזרם האחר איום.[3] במאי 2014 הצהיר ש"לרפורמים ולקונסרבטיבים אין עתיד, כמעט ואין להם הווה" בנאום בכינוס רשמי של אגו"י בו נכחו גם ראש העיר ניו יורק ביל דה בלאזיו ופוליטיקאים נוספים. את המסר העיקרי כיוון נגד "האורתודוקסיה הפתוחה", אותה גינה כתנועת הכפירה החדשה של העידן, וקרא לזרם המרכזי של האורתודוקסיה המודרנית לחבור לחרדים במלחמה בה.[4]

הרב פרלוב הרבה לדבר נגד נורמות של העלמת מס ואי ציות לחוק בקרב הקהילה החרדית בארצות הברית.

כתביו

  • עדת יעקב חידושים בסוגיות התלמוד, ג' כרכים, ירושלים תשמ"ב-תשס"ח.
  • עדת יעקב, פורים (תשס"ז), פסח (תשע"ג), שבועות (תשע"ה), בראשית וחנוכה (תשע"ח), ימים נוראים (תשע"ט).
  • הכתב והמכתב, ניו יורק תשפ"ב.

קישורים חיצוניים

כתביו

הערות שוליים

  1. ^ יהדות ארצות הברית אבלה: הרבי מנובומינסק זצ”ל, יו”ר אגו”י – נפטר בגיל 89, באתר חרדים10, ‏2020-04-07
  2. ^ בנו של רבי יהודה אריה טרגר, ראש ישיבת 'עץ חיים' בוילרייק שבבלגיה
  3. ^ Adam S. Ferziger, Beyond Sectarianism: The Realignment of American Orthodox Judaism, Wayne State University 2015. עמ' 135-136.
  4. ^ Orthodox Rabbi Stuns Agudath Gala With 'Heresy' Attack on Open Orthodoxy, הפורוורד, 28 במאי 2014; YouTube full-color icon (2017).svg נאום אדמו"ר מנובומינסק בכינוס אגודת ישראל ה-92, סרטון באתר יוטיוב.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0