ישיבת ההסדר ירוחם

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת ההסדר ירוחם
מבנה הישיבה
ישיבה
השתייכות ציונות דתית, ישיבות הסדר
מייסדים שמואל בן שלום, הרב אליהו בלומנצוייג
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב אליהו בלומנצוייג
תלמידים
כ-270
מיקום
מיקום בעיירה ירוחם
קואורדינטות 30°59′07″N 34°55′39″E / 30.9853882°N 34.9274340°E / 30.9853882; 34.9274340
המבנה הישן של הישיבה. מאז חנוכת המבנה החדש הוא משמש כחדר האוכל שלה.

ישיבת ההסדר ירוחם היא ישיבת הסדר שהוקמה בשנת ה'תשנ"ג (1993) בעיר ירוחם. הישיבה מתנהלת ברוח למדנית מסורתית ומאופיינת בסדר יום חברתי. ראש הישיבה הוא הרב אליהו בלומנצויג.

הקמת הישיבה

בירוחם פעל החל משנות השבעים גרעין ציוני דתי, אשר פעל להתמודד עם בעיות של פערים, ניכור בין חלקי החברה ואיבוד ערכים. גרעין המשפחות התרחב על ידי גרעיני נח"ל משימתיים של בני עקיבא בריכוזו של שמואל בן שלום בשנות השמונים. העומדים בראש הגרעין (בן שלום וחגי גלנדואר) הזמינו את הרב אליהו בלומנצוייג, אז ר"מ בישיבת הר עציון, לכהן כראש הישיבה החדשה. מחזור התלמידים הראשון החל ללמוד בישיבה באלול תשנ"ג וכלל בעיקר תלמידים מהישיבות התיכוניות: בית אל, חורב, הישיבה לצעירים וכפר הרא"ה. כמו כן הגיעה קבוצת תלמידים משיעורים ג' וה' מישיבת הר עציון, על מנת לחזק את הישיבה הצעירה.

בשנת תש"ע עברה הישיבה למשכן חדש ומפואר שנבנה בסמיכות למבנה הקודם.

דרכה של הישיבה

הישיבה ממשיכה את מסורת הלימוד מבית ישיבת הר עציון שממנה יצאה. עם זאת, בתחום המחשבה התקרבה הישיבה לישיבות המזוהות עם מרכז הרב, דבר המתבטא במרכזיות העיסוק בתורת הרב קוק בישיבה. עדות להתקרבות זו היא זיהוי שנוצר בין הישיבה לגישת הממלכתיות ופעילותה הנרחבת במסגרת "פנים אל פנים".

ישיבת ירוחם מדגישה את חשיבות לימוד הגמרא בעיון בכלל ועל פי שיטת בריסק בפרט. סדר היום כולל סדר וחצי גמרא בעיון, חצי סדר מחשבה ותנ"ך, וסדר אחד בקיאות. בישיבה קיימת גם תוכנית לימוד הלכה לקראת רבנות.

הישיבה מחנכת את תלמידיה לפתח אוזן קשבת לצורכי החברה ולעשייה חברתית. כל התלמידים בישיבה מתנדבים בעיירה, בעיקר בתחומי החינוך. עד לשנת תשע"ז הייתה קיימת בישיבה תיכונית בשם "יעדים" לתלמידים מקרב העדה האתיופית. חלק מבוגרי הישיבה נשארים בירוחם גם לאחר תקופת לימודיהם בה.

הישיבה מכוונת את תלמידיה להשתית את עולמם הרוחני על שיטותיהם של ריה"ל והמהר"ל מפראג, ובהתאם להשקפתו של הראי"ה קוק. נלמדות בה גם משנתו של רמח"ל, ספרי חסידות וגישות שכלתניות כדוגמת שיטות הרמב"ם והרב סולובייצ'יק.

הישיבה רואה חשיבות גדולה בלימודי התנ"ך, ומקדישה לכך מספר שעות שבועיות. שיעורי התנ"ך מועברים על ידי רבנים מהישיבה עצמה וממכללת הרצוג, בהם הרב יוסי אליצור, ועד לשנת תשס"ו גם הרב יעקב מדן.

הצוות החינוכי

בישיבה מלמדים, מלבד הרב בלומנצוייג, הרבנים אוריאל עיטם, חיים וולפסון, עודד מיטלמן, עידו הבר, אליקים שריר, שמואל אריאל, שי גניזי, אחיה בן פזי, אשר וייס ושמואל גלייזר (ארבעת האחרונים הם בוגרי הישיבה בעצמם). כמו כן מועברים בישיבה שיעורים קבועים מפי הרבנים אלי בזק, ויוסי אליצור.

בעבר לימדו בה הרבנים מיכאל אברהם, יצחק ברנד, ניר וינברג, אבי בלידשטיין, מאיר כהנא (שהתמנה לדיין בבתי הדין האזוריים), יאיר יעקובי (שכיום משמש כראש הישיבה התיכונית "בלבב שלם"), אלי הורוביץ (נרצח בפיגוע בקרית ארבע) ואהוד ברזילי.

באדר תשע"ח, הודיע הרב בלומנצוייג כי באלול יצמצם את נוכחותו בישיבה וימונו תחתיו שני סגנים, הרב אוריאל עיטם והרב חיים וולפסון.[1]

הישיבה התיכונית

בשנת ה'תשס"ז הוקמה לצד ישיבת ההסדר, ישיבה תיכונית "בלבב שלם", בראשות הרב יאיר יעקובי, אחד הר"מים הוותיקים בישיבת ההסדר. המחזור הראשון כלל כ-35 תלמידים. הקמת הישיבה התיכונית היא חלק מהמטרה הכוללת של ישיבת ההסדר - סיוע לעיירות הפיתוח וקידומן, בראש ובראשונה בתחום החינוכי. מסיבה זו נעשה מאמץ שבישיבה ילמדו תלמידים רבים מהאזור לצד תלמידים הבאים מקהילות ציוניות דתיות מבוססות, כך שהישיבה תהיה מוסד לימודים איכותי שהורים ישלחו את בניהם אליו מבחירה ולא מחוסר ברירה.

בישיבה ניתן דגש על התחום החברתי. הדבר בא לידי ביטוי בשם הישיבה, "בלבב שלם", מתוך פסקה של הראי"ה קוק אודות עבודת ה' שלמה מתוך חיבור לזולת, בפעילויות חסד שונות ובשיעורים בנושא.

ביום העצמאות ה-64 למדינת ישראל, תשע"ב, הוכתר תלמיד הישיבה אלחנן בלוך בתואר חתן התנ"ך העולמי.

לקריאה נוספת

  • ממדבר מתנה - עלון חודשי לחיילי הישיבה (הנמצאים בפרק השירות הצבאי), תלמידיה ובוגריה
  • אורייתא תליתאי ששמו החדש נחליאל - קובץ מאמרים פנים ישיבתי היוצא כשלוש פעמים בשנה
  • מישרים - בטאונה החד-שנתי (במקור) של ישיבת ההסדר ירוחם. בפועל יצאו עד היום רק 6 כרכים ב-20 שנים.
  • כתנות אור - בירור אמוני בסוגיית הצניעות, בעריכת תלמידי הישיבה
  • עלי עשור - חוברת לציון עשר שנים להקמת הישיבה
  • החזית שבעורף - ספר מאמרים על השירות הצבאי העורפי, בעריכת תלמידי הישיבה

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ישיבת ההסדר ירוחם בוויקישיתוף

הערות שוליים

  1. ^ סגנים חדשים לראש ישיבת ירוחם, באתר ערוץ 7, כ"א באדר ה'תשע"ח, 8 במרץ 2018
Logo hamichlol 3.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0