רבי מרדכי רוקח

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף מרדכי רוקח)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רבי מרדכי רוקח
Mordechai Rokeach.jpg
לידה ה'תרס"א
בעלז
פטירה כ"ה בחשוון ה'תש"י
תחומי עיסוק רב
חיבוריו פרשת מרדכי

רבי מרדכי רוקח (ה'תרס"א - כ"ה בחשוון ה'תש"י), היה הרב של בילגוריי שבפולין משנת ה'תרפ"ו עד פרוץ השואה ואביו של האדמו"ר הנוכחי מבעלז.

ביוגרפיה

נולד בעיר בעלז לרבי ישכר דב רוקח, האדמו"ר השלישי בשושלת חסידות בעלז, ולחיה דבורה נכדת רבי מרדכי גולדמן מזוויהל. נישא לבתו של רבי דוד שלמה מקוברין. היה מועמד לכהן כרב העיר למברג שבמחוז גליציה המזרחית. בגיל 25 הוכתר כרב העיר בילגוריי.

עם פרוץ מלחמת העולם השנייה שלח את אשתו שהייתה בעלת אזרחות רוסית וילדיו אל בית הוריה שהתגוררו ברוסיה. הוא עצמו נדד ממקום למקום ולבסוף הצטרף אל אחיו רבי אהרן רוקח האדמו"ר מבעלזא ששהה אז כפליט בפרמישלני.

בפסח שני, ט"ו באייר ה'תש"ג הגיע יחד עם אחיו להונגריה אחרי שהוברחו מגטו בוכניה על ידי קצין הונגרי לשעבר תמורת ממון רב, ושהה בבודפשט עד כ"ד בטבת ה'תש"ד, אז הוברחו הוא ואחיו הרבי מבעלזא לארץ ישראל אחרי שנודע להם שהגסטאפו עוקב אחריהם ודורש מממשלת הונגריה את החזרתם לידי השלטונות הגרמניים[1].

בט' בשבט ה'תש"ד הגיע לארץ ישראל והתיישב בתל אביב. סייע לאחיו בשיקום חסידות בעלזא. אחרי שנודע לו שאשתו וילדיו נרצחו, נישא בשנת ה'תש"ו למרים בת רבי צבי גליק ונכדת רבי יעקב יחזקיה גרינוולד[2]. בח' בשבט ה'תש"ח נולד להם בנם היחיד רבי ישכר דב רוקח, האדמו"ר מבעלזא הנוכחי.

ייסד את החדר החסידי הראשון בתל אביב ברחוב אחד העם (המרכז של חסידות בעלזא באותם ימים), וכיהן כנשיא מוסדות החינוך של חסידות בעלזא בתל אביב ובירושלים.

בתשרי ה'תש"י חלה באופן פתאומי, מצבו התדרדר במהירות והוא נפטר בכ"ה בחשוון ה'תש"י בגיל 49 בלבד. הוא נקבר בבית הקברות בטבריה ליד תלמידי הבעל שם טוב הקבורים שם. על שמו נקראים רחובות "תכלת מרדכי" בקריית בעלז בירושלים ובבית שמש[3].

אשתו מרים נפטרה בי"ח טבת ה'תשע"ז[4].

חיבוריו

כתב סדרת ספרי "פרשת מרדכי" על תנ"ך, הלכה וחסידות. כיום יצא לאור חלק א' על ספר בראשית (תשפ"א) על ידי מכון מעשה רוקח, ושאר הכרכים נמצאים בשלבי עריכה והוצאה לאור, קטעים נבחרים ממנה מתפרסמים מדי פעם בעלון השבועי החסידי "עלים לתרופה" של חסידי בעלזא.

לקריאה נוספת

  • אהרן סורסקי, מרביצי תורה מעולם החסידות, חלק ז, בני ברק, תשמ"ט, עמ' קט-קלו.
  • אהרן פרלוב, "גדולת מרדכי", בתוך: בקדושתו של אהרן, ירושלים תשס"ח, חלק ב' עמ' שע"א-ת"ע.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. על עזיבתם את הונגריה ראו בהרחבה: יציאת האדמו"ר מבעלז מהונגריה.
  2. אחיו של רבי משה גרינוולד בעל "ערוגת הבושם".
  3. תכלת מרדכי, אתר עיריית ירושלים
  4. אם המלכות: הרבנית מבילגורייא ע"ה, אמא של האדמו"ר מבעלזא, באתר JDN.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0