נביאים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

נביאים הוא שמו של החלק השני בתנ"ך, בו מצויים הספרים המתארים את תולדות הברית בין ה' לישראל מאחרי הכניסה לארץ ישראל עד תחילת בניין בית שני [1], וספרי הנביאים. הכינוי נביא מיוחס למי שנושא את דבר ה'.

ספרי התנ"ך מתחלקים לשלוש רמות של קדושה, על פי הרמב"ם חלוקה זו היא לפי מידת ההשראה האלוקית ששימשה לכתיבתם: ספרי התורה נכתבו על ידי אב הנביאים משה רבנו, ספרי הנביאים נכתבו בפעולת נבואה, וספרי הכתובים נכתבו על ידי אנשים שאינם בהכרח נביאים אך כתבו בהשראת רוח הקודש.

ספרי התנ"ך המצויים בחלק נביאים: יהושע, שופטים, שמואל, מלכים, ישעיה, ירמיהו, יחזקאל ותרי עשר.

חלוקת הספרים

ספרי הנביאים מתחלקים לרוב לשתי חטיבות, שחלוקתן אינה כרונולוגית, אלא תוכנית ועניינית:

 • נביאים ראשונים, הכולל את ספר יהושע, ספר שופטים, ספר שמואל וספר מלכים. ספרים אלו מכילים בעיקר תיאורים היסטוריים.
 • נביאים אחרונים, הכולל את ספר ישעיה, ספר ירמיה, ספר יחזקאל וספר תרי עשר. ספרים אלו מכילים בעיקר לקט של נבואות שנאמרו על ידי מחבריהם. מכונים גם "נביאי הספר" או "נביאי הכתב".
  • תרי עשר, הכולל את הושע, יואל, עמוס, עובדיה, יונה, מיכה, נחום, חבקוק, צפניה, חגי ,זכריה ומלאכי. ספרים אלו הם ספרי נבואות קצרים שקובצו יחד. נכלל בחטיבת הנביאים האחרונים.

   חלוקה זו ל"נביאים ראשונים" ו"נביאים אחרונים" מקובלת במהדורות דפוס שונות מאז תקופת האחרונים. ראשיתה כנראה במהדורה של ספרי יהושע, שופטים, שמואל ומלכים עם פירוש רד"ק, שיצאה לאור בדפוס שונצינו בשנת ה'רמ"ו תחת הכותרת "ארבעה נביאים ראשונים".[2] במקורות חז"ל מקובלת הבחנה אחרת: הנביאים עד סוף תקופת הבית הראשון, כולל ישעיה ירמיה ויחזקאל ומרבית "תרי עשר", הם "נביאים ראשונים", ואילו חגי זכריה ומלאכי, שהתנבאו בתחילת ימי הבית השני, הם "נביאים אחרונים".[3] חלוקה זו נסמכת, כנראה, על הפסוק להלן:

הֲלוֹא אֶת הַדְּבָרִים אֲשֶׁר קָרָא ה' בְּיַד הַנְּבִיאִים הָרִאשֹׁנִים בִּהְיוֹת יְרוּשָׁלִַם יֹשֶׁבֶת וּשְׁלֵוָה וְעָרֶיהָ סְבִיבֹתֶיהָ וְהַנֶּגֶב וְהַשְּׁפֵלָה יֹשֵׁב.

ספר זכריה, פרק ז', פס' ז'

מחברי הספרים

באופן כללי, על פי דברי חז"ל[4], ניתן לייחס את כתיבת הספרים באופן דלהלן:

תרי עשר

לספרי הנביאים נוסף מעין "מדור" אשר נקרא תרי עשר (שנים-עשר, בארמית) והוא קיבוץ של שנים עשר ספרי נביאים, אשר סודרו על ידי אנשי כנסת הגדולה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ישנם מעט נבואות בחוץ לארץ, אולם בכל הספרים עיקר הנבואות בארץ ישראל.
 2. מיכאל אביעוז, על מקור הכינוי "נביאים ראשונים", JSIS, גיליון 8, 2009
 3. תלמוד בבלי מסכת סוטה דף מח עמוד ב; ירושלמי מסכת ברכות פרק ה הלכה א; פירוש המשנה לרמב"ם מסכת סוטה פרק ט משנה יב.
 4. ראה מסכת בבא בתרא, דף י"ד-דף ט"ו.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0