קרל הראשון, קיסר אוסטריה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
קרל הראשון קיסר אוסטריה
Karl I
JCKV Karel I.JPG
דיוקן רשמי
לידה 17 באוגוסט 1887
פֶּרְזֶנְבּוּרְג, האימפריה האוסטרו-הונגרית האימפריה האוסטרו-הונגריתהאימפריה האוסטרו-הונגרית
פטירה 1 באפריל 1922 (בגיל 34)
מדיירה, פורטוגל פורטוגלפורטוגל
שם מלא קרל פרנץ יוזף לודוויג הוברט גאורג אוטו מריה פון הבסבורג-לותרינגן
מדינה אוסטרו-הונגריה
בת זוג זיטה, נסיכת בורבון-פארמה
שושלת בית הבסבורג - לורן
תואר קיסר אוסטריה ומלך הונגריה
אב אוטו פרנץ, ארכידוכס אוסטריה
אם מריה יוזפה, נסיכת סקסוניה
צאצאים ראו בהמשך
קיסר אוסטרו-הונגריה ה־2
21 בנובמבר 191612 בנובמבר 1918
(שנתיים)
אין, פירוק האימפריה ←

קרל הראשון, קיסר אוסטריה (בשמו המלא: קרל פרנץ יוזף לודוויג הוברט גאורג אוטו מריה פון הבסבורג-לותרינגן, בגרמנית: Karl Franz Joseph Ludwig Hubert Georg Otto Marie von Habsburg-Lothringen, ובהונגרית: Károly Ferenc József; ‏ 17 באוגוסט 18871 באפריל 1922), קיסר אוסטריה, היה המונרך האחרון בבית הבסבורג ושליטה האחרון של האימפריה האוסטרו-הונגרית בין השנים 19161918. הוא היה האחרון שנשא בתואר "מלך הונגריה" (בשם קארויי הרביעי) ובתארים הנגזרים: מלך בוהמיה וקרואטיה, ומלך גליציה ולודומריה. בנובמבר 1918 הודיע לו ראש ממשלתו שרצוי כי "יוותר על השתתפותו בענייני המדינה", אך הוא לא הודח רשמית. עד מותו ניסה לרכוש לגיטימציה על מנת לחזור לכס השלטון.

שנים ראשונות

הוא נולד בטירת פֶּרְזֶנְבּוּרְג (Persenbeug) שבאוסטריה תחתית לאוטו פרנץ, ארכידוכס אוסטריה ולמריה יוזפה, נסיכת סקסוניה, בתם של גאורג, מלך סקסוניה ומריה אנה, נסיכת פורטוגל, והיה אחיינו של פרנץ פרדיננד, ארכידוכס אוסטריה (שרציחתו בסרייבו הציתה את מלחמת העולם הראשונה). בשנת 1911 נשא לאשה את זיטה, נסיכת בורבון-פארמה, בתם של רוברטו הראשון, דוכס פארמה ומריה אנטוניה, נסיכת פורטוגל, ממנה נולדו לו 8 ילדים. עם הרצחו של דודו פרנץ פרדיננד הפך קרל ליורש העצר.

מלחמת העולם הראשונה


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות ביטחונית

פרמטרים [ תקופת שירות, תפקידים צבאיים, מלחמות וקרבות ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

קרל, ארכידוכס אוסטריה
Emperor karl of austria-hungary 1917.png
קרל הראשון, 1917
השתייכות קובץ:Austria-Hungaria transparency.png הצבא האוסטרו-הונגרי.
דרגה פלדמרשל (הצבא האוסטרו-הונגרי) פלדמרשל
עיטורים
מסדר גיזת הזהב
מסדר העיט השחור
פור לה מריט

בשלב הראשון של המלחמה שהה קרל במטה הכללי האוסטרי. באביב 1916 מונה קרל למפקד הקורפוס ה-20 שהיה חלק מהארמייה ה-11 בפיקוד ויקטור דנקל בחזית האיטלקית, והשתתף עם הקורפוס שבפיקודו במתקפת טרנטינו. ב-4 ביולי 1916 מונה קרל למפקד הארמייה ה-12 בחזית המזרחית, וב-13 באוגוסט 1916 מונה קרל למפקד קבוצת הארמיות ארכידוכס קרל בחזית המזרחית, והשתתף עימה בבלימת מתקפת ברוסילוב.

כקיסר

עם מותו של פרנץ יוזף הראשון, קיסר אוסטריה ב-30 בדצמבר 1916 הוכתר לקיסר. במקביל הפך גם לגנרל-פלדמרשל, מפקדו העליון של צבא אוסטרו-הונגריה במהלך המלחמה. אחת מפעולותיו הראשונות הייתה כניסה לשיחות שלום סודיות עם צרפת; כמתווך שימש גיסו, סיסטו, נסיך בורבון-פארמה, אחיה של אשתו, אשר היה קצין בצבא בלגיה. כאשר דבר השיחות דלף באפריל 1918, התנער קרל ממעורבות עד אשר ראש ממשלת צרפת, ז'ורז' קלמנסו חשף את ההתכתבות הסודית. הדבר גרם לאוסטריה להסתבך יותר ונדרשה ממנה מעורבות רבה יותר במלחמה מצד האימפריה הגרמנית בת בריתה.

אוסטריה תססה בשנים אלה כתוצאה מדרישתן של הקבוצות האתניות שהרכיבו אותה להשתחרר ממרותה ולקבל עצמאות. דרישות אלה מצאו הד ב"ארבע עשרה הנקודות" שהציג נשיא ארצות הברית וודרו וילסון על מנת לשקם את אירופה. קרל הביע נכונות לכנס מחדש את הפרלמנט, והציע לכל טריטוריה המוכנה לכך שותפות בקונפדרציה שתקום בשטחי האימפריה. אולם היה זה צעד קטן מדי ומאוחר מדי; הקבוצות האתניות השונות ראו את העצמאות כאפשרית, ולא נטו להתפשר על פחות מעצמאות מלאה.

ב-14 באוקטובר 1918 כתב מזכיר המדינה של ארצות הברית רוברט לאנסינג לקיסר שארצו ומדינות ההסכמה לא יסתפקו בפחות מעצמאות לצ'כיה, סלובקיה ועמי סרביה הדרומית (יוגוסלביה), כך שאפילו אוטונומיה לא תספק אותן. ב-31 באוקטובר הודיעה ממשלת הונגריה שהיא מסיימת את האיחוד הפרסונלי עם הקיסרות האוסטרית, והאימפריה הגיעה למעשה לקִצה, כאשר כל קבוצה מבססת עצמאות בשטחה על בסיס ממשל מקומי.

לאחר תום הקיסרות

ב-11 בנובמבר 1918, גם יום שביתת הנשק, מסר הצהרה לראש ממשלתו היינריך לאמאש (Heinrich Lammasch) בה למעשה וויתר על השתתפותו בענייני המדינה. הקיסר הודיע לקציניו שהוא משחרר אותם מחובת נאמנותם האישית אליו והודיע שהוא מעניק לעמו את הרשות להחליט לגבי צורתה העתידית של מדינתו. באותו יום עזבה המשפחה המלכותית את וינה. ב-13 בנובמבר הודיע קרל הודעה זהה לעם ההונגרי. הוא הקפיד להדגיש שלא הודח מעולם.

המשפחה המלכותית עזבה לשווייץ והתמקמה בטירת פרנז'ן (Prangins), על גדות אגם ז'נבה.

ב-1921 דרש קרל משליט הונגריה, מיקלוש הורטי, ששלט כעוצר (כלומר ממלא מקומו של המלך בהיעדרו), את כתר הונגריה, בטענו שתוארו של הורטי אינו חוקי כאשר יש מלך חוקי להונגריה. הדבר נתפס בעיני המלוכנים ההונגרים כבגידה של הורטי. הורטי, מצדו, נסמך חוקית על צידודו של הפרלמנט בחוסר הרצון להחזיר את קרל אל כס המלוכה. נראה שצעדו של הורטי נבע מאיומן של המדינות השכנות של הונגריה (צ'כוסלובקיה ויוגוסלביה שאך-זה זכו לעצמאות) לפלוש להונגריה אם יעלה קרל על כס המלוכה שם.

קרל, ששהה בהונגריה, נכלא יחד עם אשתו (שהייתה הרה עם בנו השמיני) במנזר טיהאן, ומשם שוחרר אל גלותו הסופית באי מדיירה. הוא מת באי ונקבר שם, בעוד לבו הוסר ונקבר באחוזת הקבר המשפחתית של בית הבסבורג בווינה.

לאחר מותו

כיום הערכת ההיסטוריונים (וכותבים אחרים כגון הסופר אנטול פרנס) היא שקרל ניסה ככל יכולתו להציל את ארצו ועמו מתוצאות מלחמת העולם הראשונה ורבים רואים בחיוב את ניסיונו לחתור לשלום. עם זאת שוררת תמימות דעים לגבי היותו חלש וחסר יכולת של ממש להאבק מול הכוחות שעמדו מולו.

ב-3 באוקטובר 2004 הוכרז קרל כמבורך על ידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני. בדברי הבירוך הודגש שיתוף הפעולה שלו בחתירה לשלום תוך היענות לבקשתו של אפיפיור מלחמת העולם הראשונה, בנדיקטוס החמישה עשר.

משפחתו

בשנת 1911 נשא לאשה את זיטה, נסיכת בורבון-פארמה, בתם של רוברטו הראשון, דוכס פארמה ומריה אנטוניה, נסיכת פורטוגל, ממנה נולדו לו 8 ילדים:

עיטורים

אילן יוחסין

פרנץ קרל, ארכידוכס אוסטריה
 
סופי, נסיכת בוואריה
 
פרננדו השני, מלך שתי הסיציליות
 
מריה תרזה, ארכידוכסית אוסטריה
 
יוהאן, מלך סקסוניה
 
אמליה אוגוסטה, נסיכת בוואריה
 
פרננדו השני, מלך פורטוגל
 
מריה השנייה, מלכת פורטוגל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קרל לודוויג, ארכידוכס אוסטריה
 
 
 
 
 
מריה אנונציאטה, נסיכת שתי הסיציליות
 
 
 
 
 
גאורג, מלך סקסוניה
 
 
 
 
 
מריה אנה, נסיכת פורטוגל
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוטו פרנץ, ארכידוכס אוסטריה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מריה יוזפה, נסיכת סקסוניה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קרל הראשון, קיסר אוסטריה


לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים


קרל הראשון, קיסר אוסטריה
בית הבסבורג
נולד:17 באוגוסט 1887 מת:1 באפריל 1922
פרנץ יוזף קיסרות אוסטריה
ממלכת הונגריה
18481916
המלוכה התבטלה
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0