רבי שמואל צבי הורוביץ

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות רבנית

פרמטרים ריקים [ סיום כהונה, תחילת כהונה, הקודם, חסידות, מספר בשושלת, הבא ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

ר' הערשל'ה ספינקער
הרב שמואל צבי הורוביץ
Reb hershele Spinkar ztl.jpg
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה יולי 1921
ט' בתמוז תרפ"א
פטירה אוגוסט 1997 (בגיל 76)
כ"ז באב תשנ"ז

רבי שמואל צבי הורוביץ (ר' הערשל'ה ספינקער, ט' בתמוז תרפ"א, יולי 1921 - כ"ז באב תשנ"ז, אוגוסט 1997) היה האדמו"ר מספינקא בארצות הברית.

תולדות חייו

נולד לרבי אברהם אביש הורוביץ, רבה של קרולי ונכד לשושלת מעליץ, ולרבנית הינדא שיינדל בתו היחידה של רבי יצחק אייזיק וייס (ה"חקל יצחק"), האדמו"ר השני מספינקא. הוא גדל אצל סבו מצד אמו, החקל יצחק, שחיבבו מאד. זוגתו היא בת רבי בעריש ויינברגר מווישווא .

לאחר השואה חלק משרידי חסידי ספינקא פתחו לו בית מדרש באיסט-סייד, ניו יורק. לאחר תקופה הוא עבר לוויליאמסבורג. היה מקורב לרבי יואל טייטלבוים האדמו"ר מסאטמר.

על אף שפתח את בית מדרשו ללא שהיו לו חסידים רבים, עם הזמן רבים נסחפו אחריו המונים, ובסעודה שלישית שהיה עורך במשך שעות ארוכות, היו באים מרחבי ניו יורק אנשים רבים לשמוע את דרשתו שהייתה נאמרת בדרך כלל בבכיות.

דברי תורתו נאספו ויצאו לאור בסדרת הספרים "תפארת צבי": כרכים על התורה, המועדים, הש"ס, הגדה של פסח וזמירות השבת (יצא לאור על ידי בנו רבי ישכר דב בעריש הורוביץ); וכן בספרים "תולדות צבי" (יצא לאור על ידי בנו הרב אלעזר יצחק אייזיק הורוביץ) ו"טבא דשמואל" (יצא לאור על ידי בנו הרב נתן נטע זאב הורוביץ) ו"מלבוש צבי" (יצא לאור על ידי בנו הרב מאיר אברהם אביש הורוביץ).

נפטר בליל שבת בעיצומו של עריכת השולחן, בעת שאמר את דברי התורה.

צאצאיו

לרבי שמואל צבי נולדו חמשה בנים ושבע בנות:

חתניו:

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0