חסידות ויז'ניץ מונסי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חסידות ויז'ניץ מונסי
מידע
רבי מרדכי הגר

חסידות ויז'ניץ מונסי היא חצר חסידית, ענף של חסידות ויז'ניץ. את הענף הקים רבי מרדכי הגר, בנו השני של רבי חיים מאיר הגר מוויז'ניץ. מרכז החצר בעיירה מונסי שבמדינת ניו יורק. החסידות מנתה כ-3,500 משפחות ב-2016[1], מתוכן כמה מאות בישראל.

תולדות החסידות

בשנת ה'תשל"ב, לאחר שנפטר רבי חיים מאיר הגר, האדמו"ר מוויז'ניץ בבני ברק, הוכתרו שני בניו לאדמו"רים. רבי משה יהושע הגר הוכתר כממלא מקומו בהנהגת חסידות ויז'ניץ בישראל, ורבי מרדכי, שהיה רבם של חסידי ויז'ניץ בארצות הברית עד פטירת אביו, הוכתר שם לאדמו"ר מוויז'ניץ. החסידים בישראל כינו אותו "האדמו"ר ממונסי", לעומת חסידי ארצות הברית שכינו אותו "האדמו"ר מוויז'ניץ" (ואת אחיו רבי משה יהושע "האדמו"ר מבני ברק").

לחסידות ויז'ניץ מונסי ישנם מוסדות וקהילות בוויליאמסבורג, בבורו פארק, בלייקווד ובעיירה גיברס (קיימישא לייק) שבהרי קטסקיל, שם פועלת גם ישיבה של החסידות, וכן בלונדון, באנטוורפן ובמונטריאול. בישראל יש לחסידות מוסדות בבני ברק, בבית שמש ובירושלים.

החסידות כיום

הרב ברוך שמשון, האדמו"ר בבית שמש

עוד בחיי רבי מרדכי מונו בניו לרבנים של הקהילות של החסידות, כדי שבבוא היום יהיה לכל אחד מקום הנהגה משלו. לאחר פטירתו בה'תשע"ח (2018) החלו, לפי הוראתו, שבעת בניו ונכדו לשמש כאדמ"ורים באותן קהילות:

  • הרב ישראל, הוא ממלא המקום המרכזי, בחצר במונסי. קודם לכן שימש כרב הקהילה המקומית, "קהל תורת חיים ויז'ניץ", וכיד ימינו של אביו שם.
  • הרב מנחם מנדל, הוא האדמו"ר בקייאמישא לייק (גיברס) שבהרי קטסקיל שבניו יורק. בעבר שימש כרב "קהל תורת חיים ויז'ניץ" במקום. הקהילה מונה כ-150 משפחות ויש בה ישיבה. מתנגד שיצלמו אותו ונחשב לחריף ובעל עמדות בדלניות כאביו.
  • הרב יצחק יוחנן, אדמו"ר בויליאמסבורג שבניו יורק. בעבר שימש כרב "קהל תורת חיים ויז'ניץ" המקומי. נחשב קנאי כאביו.
  • הרב אליעזר זאב, הוכתר כאדמו"ר מירושלים, אף על פי שמתגורר בארצות הברית. בעבר שימש כרב "קהל תורת חיים ויז'ניץ" המקומי. הוא עסקן רפואי, רב בית החולים מאונט סיני שבמנהטן ורב בית מדרש של החסידות בבורו פארק שבניו יורק. באייר ה'תשע"ט ייסד קריה בלייקווד ויעבור לגור שם וישמש כאדמו"ר במקום.
  • הרב דוד, אדמו"ר בלונדון. שימש בעבר רב "קהל אמרי חיים ויז'ניץ" המקומי, המונה כ-150 משפחות. עוסק בהחזרה בתשובה.
  • הרב אהרן, אדמו"ר במונטריאול שבקנדה. שימש קודם לכן כרב "קהל אהבת ישראל ויז'ניץ" המקומי.
  • הרב ברוך שמשון, אדמו"ר בבית שמש ובבני ברק, ממלא המקום המרכזי בישראל. בעבר היה רב הקהילה בבית שמש ורב בית המדרש של החסידות ברחוב הרב מלצר בבני ברק. חתנו של בן דודו האדמו"ר רבי ישראל הגר מוויז'ניץ.
  • רבי פנחס שלום, בנו הגדול, היה רב "קהל תורת חיים ויז'ניץ" בבורו פארק. נפטר בחיי אביו. בנו, הרב יעקב יוסף הגר, הוא אדמו"ר בבורו פארק.

האדמו"רים בניו של הרב מרדכי הכריזו לאחר פטירתו, לפי צוואתו, על סדר לימוד של דף גמרא ליום, בשם "מאמר מרדכי".

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Marcin Wodziński, Historical Atlas of Hasidism, הוצאת אוניברסיטת פרינסטון, 2018. עמ' 199.


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0