גנים לאומיים בישראל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בישראל, גן לאומי הוא אתר היסטורי או אתר נוף מוכרז, הנמצא בפיקוח רשות הטבע והגנים, הממונה על גנים, שמורות וערכי טבע בישראל. עד סוף 2009 הוכרזו בישראל 66 גנים לאומיים, כאשר בסך הכל התבצעו 74 הכרזות ומתוכן שמונה הכרזות שהיו הרחבות לגנים קיימים. בשנת 2011 רשות הטבע והגנים פיקחה על פעילותם של 81 גנים לאומיים[1] .

היסטוריה והווה

את ראשיתם של הגנים והפארקים הלאומיים ניתן לראות בדבריו של אריה שרון, כראש אגף התכנון הממשלתי, בדבר תפיסתו הנופית:

לא על הלחם בלבד יחיה האדם, ולעמנו העובד נחוץ גם נוף ונופש וירק. לנוער שלנו – אפשרות לבילוי, לחופש ולסיורים, שיקשרו אותו לארץ ולהיסטוריה שלה. לכן מחובתנו להקדיש בתוך התכנית הארצית שטחים ניכרים למטרה זו, מטרת נופש וחופש אחרי העבודה היומיומית הקשה... בכל מקום ומקום אנו נתקלים בשרידי העבר המפואר של ארצנו, שרידי בניינים גדולים, קברים עתיקים או תלים עתיקי ימים שטרם נחפרו על-ידי ארכיאולוגים. ערך שרידים אלה אינו מדעי בלבד. הם יוצרים קשר בינינו ובין הארץ עם ההיסטוריה הארוכה שלה... מטרתנו לשלב את רשת השטחים המוגנים והפארקים הלאומיים, שיכללו את המקומות ההיסטוריים במסגרת התכנית הארצית שלנו.

אריה שרון, "ארכיאולוגיה ותכנון", הרצאה בקול ישראל מה-2 באוגוסט 1949. מצוטט אצל ליסובסקי, נ' ודולב, ד' (עורכות), תבנית נוף: הגנים של ליפא יהלום ודן צור, הוצאת "בבל", 2012
קובץ:Rashut haTeva vehaGanim.png
הסמליל הקודם רשות הטבע והגנים

הגדרתו של גן לאומי מופיעה בחוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה, התשנ"ח-1998: "שטח המשמש או המיועד לשמש לצורכי נופש לציבור בחיק הטבע או להנצחת ערכים שיש להם חשיבות היסטורית, ארכאולוגית, אדריכלית, טבעית או נופית וכיוצא באלה, בין שנשאר בטבעו ובין שהותקן לשמש מטרות אלה ואשר שר הפנים הכריז עליו, בהתאם להוראות סעיף 22, שהוא גן לאומי".

חלק מן הגנים הלאומיים מופעלים על ידי הרשות. בחלקם נעשו עבודות פיתוח רבות והכניסה אליהם היא בתשלום ובשעות קבועות. אחרים נשארו לפי שעה בצורתם הטבעית, למעט סימוני שבילים, גדרות ומעקות לביטחון הציבור. חלק מן הגנים הלאומיים כוללים אתרי פיקניק ומקומות המיוחדים להבערת מדורות, או אתרי נופש פעיל לילדים ומבוגרים. בחלקם יש מסלולים מיוחדים המותאמים לנכים בכיסאות גלגלים.

חלק מן הגנים הלאומיים נוצרו סביב אתרים ארכאולוגיים - כגון מגידו, בית שאן, אשקלון, כורסי. אחרים, כמו נחל אלכסנדר, פארק הכרמל או חורשת טל מתרכזים בטבע וייעודם הוא לאפשר לציבור הרחב טיול ונופש ליד מים ועצים וצפיה בבעלי חיים במקום מחייתם הטבעי.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

  • ויקיטקסט חוק גנים לאומיים, שמורות טבע, אתרים לאומיים ואתרי הנצחה, התשנ"ח-1998, באתר ויקיטקסט
  • הערות שוליים    Logo hamichlol.png
    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רשימת התורמים
    רישיון cc-by-sa 3.0