הרב חזקיהו יוסף שרייבר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב שרייבר, 2012

הרב חזקיהו יוסף שרייבר (נולד בשנת תשי"ד, 1954) הוא ראש ישיבת מהרי"ל-אבן ישראל.

ביוגרפיה

נולד בבני ברק לרב פינחס שרייבר ולרייזל בת אברהם יצחק רוטשטיין, שהיה ראש בית היתומים דיסקין בירושלים. נקרא על שם סבה של אמו, חזקיהו יוסף קרלנשטיין. עוד לפני היותו בר מצווה (סביבות 1967) החל ללמוד בישיבת פוניבז', בתקופה זו היה גם משומעי לקחו של הרב גדליה נדל. באמצע שנות ה-70 נישא למינדל, בתו של הרב חיים אהרן טורצ'ין, ראש ישיבת 'מצוינים' בירושלים.

למד בישיבת פוניבז' שם שמע שיעורים מרבי דוד פוברסקי, רבי אלעזר מנחם מן שך ורבי שמואל רוזובסקי. בתחילת ימיו בישיבה עקב גילו הצעיר היה אביו רבי פנחס שרייבר מגיע ללמוד עימו בישיבה. בתקופה מאוחרת יותר היה מקורב לרבי גדליה נדל והרבה לדבר עמו בלימוד. לאחר נישואיו עבר לירושלים שם למד בכולל האברכים של ישיבת בריסק אצל רבי יוסף דוב הלוי סאלוביציק, ולאחר מכן בכולל האברכים בראשות הרב מנדל אטיק.

ישיבת מהרי"ל

בשנות ה-80 נתמנה לר"מ בישיבת מהרי"ל על שמו של הרב יהושע לייב דיסקין בבניין בית היתומים דיסקין. בראשות הישיבה עמד הרב רפאל יונה טיקוצ'ינסקי. לאחר שהרב טיקוצ'ינסקי העתיק את ישיבתו לירוחם נתמנה על ידי סבו רוטשטיין לראש ישיבת מהרי"ל.

הישיבה כללה קיבוץ בלבד, מתוך הכרה כי שיטתו של הרב שרייבר לא תובן לתלמידים צעירים. היו ראשי ישיבות (כדוגמת ראש ישיבת חברון הרב דוד כהן) שהביעו התנגדות לשיטתו של הרב שרייבר[1], ומספר התלמידים בה לא עבר את המאה. בר"ח אלול התשנ"ח נוסד בה לראשונה שיעור א'. מתכונת זו המשיכה ארבע שנים בלבד ולאחמ"כ חזרה הישיבה למתכונת קיבוץ.

באוגוסט 2001 (אלול תשס"א) עברה הישיבה לבית חלקיה. בטקס הפתיחה זכה הרב שרייבר להכרה ע"י המיינסטרים הרבני כאשר הרב מיכל יהודה ליפקוביץ' הגיע להשתתף בטקס. בראש חודש ניסן תשס"ג עברה הישיבה למודיעין עילית, שוב במתכונת קיבוץ בלבד. מלבד הרב שרייבר, עמד בראשה הרב משה מרדכי קארפ, ששינה את שמה ל"נפש החיים".

לאחר סגירת הישיבה[דרוש מקור: מתי?], שימש הרב שרייבר כעורך ראשי של מהדורת הטור השלם בהוצאת המאור.

בשנת 2005 (חורף תשס"ו) חבר הרב שרייבר לרב צבי וייספיש ראש ישיבת אבן ישראל בשכונת רמות בירושלים[2] כאשר שניהם מכהנים בראשות הישיבה.

שיטתו בלימוד

הרב שרייבר נחשב לבעל שיטת לימוד מקורית: מלבד לימוד בעיון כדרך הישיבות. ואף לפעמים הינו פורץ דרך ביצירתיות החשיבה התלמודית[דרוש מקור]. את שיעוריו לומדים גם בישיבות אחרות, בעיקר ע"י ספריו, ותלמידיו מכונים "שרייבריסטים". הרב שרייבר רואה את עצמו כממשיך שיטתו של רבי חיים מבריסק בעיון התלמודי[דרוש מקור].

משפחתו

כתביו ושיעוריו

מתלמידיו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ טלי פרקש, פילוסופיה והעיר הקדושה, באתר ynet, 27 בדצמבר 2010
  2. ^ לפניו שימש בתפקיד הרב יהושע אייכנשטיין, ראש ישיבת יד אהרון, שפרש עקב חילוקי דעות עם הרב צבי וייספיש, מקים הישיבה.
  3. ^ ‫ שרייבר, חזקיהו יוסף בן פינחס, ‏בית היין, ‏ירושלים תשעג, באתר HebrewBooks
  4. ^ שרייבר, חזקיהו יוסף בן פנחס, ‏טירת כסף, ‏ תשסד, באתר HebrewBooks
  5. ^ ‫ שרייבר, חזקיהו יוסף בן פינחס, ‏מן הדברים שנאמרו בפרק מרובה, ‏ירושלים תשעב, באתר HebrewBooks
  6. ^ ‫ שרייבר, חזקיהו יוסף בן פינחס, ‏מן הדברים שנאמרו בפרק מרובה, ‏ירושלים תשעב, באתר HebrewBooks
  7. ^ שרייבר, חזקיהו יוסף בן פנחס, ‏חדרי בית, ‏, באתר HebrewBooks
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0