עטרת שלמה

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף ישיבת עטרת שלמה)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
עטרת שלמה
עטרת שלמה לוגו.png
לוגו ישיבת עטרת שלמה
ישיבת עטרת שלמה ראשון לציון קרית הישיבה.jpeg
פעילות גני ילדים, תלמודי תורה, ישיבות קטנות, ישיבה גדולה וכוללי אברכים
תחום חינוך
מדינה ישראל
מייסדים שלום בער סורוצקין

עטרת שלמה היא רשת מוסדות תורה חרדית ליטאית, הכוללת ישיבה גדולה, כוללי אברכים, ישיבות לצעירים תלמודי תורה וגני ילדים, ובה כארבעים מוסדות בישראל (נכון ל-2016).

ראש רשת המוסדות הוא הרב שלום בער סורוצקין. נשיאה הראשון היה הרב אהרן יהודה לייב שטינמן ולאחר מכן כיהן הרב חיים קניבסקי כנשיא המוסדות עד לפטירתו.

הישיבה הגדולה ממוקמת בכפר הנוער שדה חמד בראשון לציון, ראשי הישיבה הם הרב חיים פיינשטיין והרב חיים מרדכי אוזבנד.

כוללים

תחילתה של הרשת בשנת תשנ"ה (1995) שנתיים לאחר תחילת האכלוס החרדי בבית שמש, אז פתח הרב סורוצקין כולל לאברכים צעירים במקום, בשם "עטרת שלמה", על שם הרב שלמה זלמן אוירבך שנפטר באותה שנה. עם השנים נפתחו עוד סניפים בעיר. בשנת תשס"ד נבנה בניין מרכזי ובו רוכזו כל הכוללים בעיר. באותה שנה נפתח גם כולל בביתר עילית ובהמשך נפתחו כוללים של הרשת גם בירושלים, בני ברק, מודיעין עילית, אלעד, פתח תקווה, צפת, רכסים, ירוחם, נתיבות, בית מאיר, אשדוד, חיפה, טלז סטון, יסודות, טבריה, בית חלקיה ואופקים. בשנת 2012 התרחבו המוסדות לפעילות גם במגזר החסידי, והוקם כולל כלל חסידי בירושלים, ובהמשך גם בבני ברק, אשדוד, בית שמש ומודיעין עילית.

לאחר כעשר שנים הכולל בבית חלקיה נסגר.

ברשת הכוללים לומדים למעלה מאלפיים וחמש מאות אברכים.[1]

מלבד המלגה החודשית הניתנת לאברכי הכוללים, הרשת מסייעת לאברכים הלומדים בה בחלוקת ביגוד והלבשה לאברכים ובני משפחותיהם, ובהשתתפות כספית עבור מצרכי מזון לפני חגים.[2] במסגרת זאת מחלקת הרשת אלפי חבילות מצות שהיא אופה במאפיית מצות שבבעלותה.

בערב פסח תשע"א (2011) הושמעה ביקורת על כך שחולקו על ידי הכולל סלי מזון לקמחא דפסחא בשיתוף פעולה עם כולל חב"ד.[3] הרב סורוצקין השיב שקיבל את הסכמתו של הרב שטיינמן ודחה את הטענה כי מקור המימון הוא מהקרן לידידות.[4]

בית המדרש בישיבת עטרת שלמה, קרית הישיבה ראשון לציון

בזמן מגפת הקורונה בישראל (2020) ישיבת עטרת שלמה הייתה הראשונה שקיימה לימודים במסגרת מתווה הקפסולות[5].

ישיבות קטנות

בשנת תשנ"ח (1998) נפתחה ישיבה קטנה בבית שמש, בשם "אור אליעזר" על שם הרב אליעזר לאטץ. עם השנים נפתחו ישיבות קטנות נוספות, בירושלים ("עטרת שלמה אריה"), בני ברק ("עטרת יוסף"), מודיעין עילית ("עטרת יוסף שלום"), נתיבות ("תורת ישראל"). ביתר עילית ("עטרת שלמה") אלעד ("עטרת שלמה").

תלמודי תורה

בשנת תשס"ד (2004) נפתח תלמוד תורה של הרשת בבית שמש. בהמשך נפתחו תלמודי תורה גם במודיעין עילית ושני תלמודי תורה בבני ברק ומאוחר יותר גם בחריש וברמה ד' בבית שמש. כמו כן סניף נוסף נפתח בשכונת גן הדסים במודיעין עילית.

ישיבת עטרת שלמה

בשנת תשע"ד (2014) ייסד הרב סורוצקין את הישיבה הגדולה במטרה שתהווה המשך לישיבת טעלז שנכחדה בשואה ובראשה העמיד את הרב חיים פיינשטיין והרב חיים מרדכי אוזבנד, משגיח הישיבה הוא הרב יוסף דייויס.

בתשרי תשע"ז נחנך מבנה בית המדרש של הישיבה בכפר הנוער שדה חמד בשילוב הכנסת שבעה ספרי תורה, בהשתתפות הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי[6]. המבנה החיצוני הושלם בשנת התשע"ט, עם זאת ארון הקודש עדיין לא הובא לישיבה ובמקומו מוצבת בבית המדרש תמונת הדמיה לארון הקודש.

בישיבה לומדים כ-800 בחורים.

מלבד ראשי הישיבה נמנים על צוות הישיבה: הרמי"ם - הרב אליעזר לוי, הרב אליעזר ברוורמן, הרב שמעון סורוצקין, הרב יהושע ויינברגר, הרב אליהו חסידה, הרב מרדכי ויזל, הרב דוד שרייבר, הרב מנדל ריפס. ראש הקיבוץ - הרב דוד כהנוביץ'. הראש בקיאות - הרב גרשון לוצקין.

בשנת תשע"ט הוציאה הישיבה סידור עם מנהגי הישיבה על פי מנהגי ישיבת טעלז שנקבעו על ידי רבי אליעזר גורדון.

דרך הלימוד

שיטת הלימוד בישיבה מבוססת על שיטת ישיבת מהרי"ל הכוללת לימוד איטי ויסודי ומתמקדת בחשבון שיטות הראשונים בסוגיה, רוב צוות הישיבה הם מתלמידיו של הרב חזקיהו יוסף שרייבר. בעבר אף הוצע שהרב שרייבר בעצמו יכהן כראש ישיבה.

עם זאת בסדרי ב' וג' מונהג בישיבה לימוד מהיר המבוסס על הספקים. כמו כן בסוף כל זמן מתקיימת חזרה כללית בשבוע אחד על כל הנלמד באותו זמן. בישיבה גם מוטל דגש על סדרי שישי שבת יותר מכלל הישיבות.

תפארת התלמוד

ישיבת באר התלמוד (מכונה "בויאר" על שם ראש הישיבה) הפכה בשנת תשע"ז למעין סניף של הישיבה (ישיבת חיזוק), ורבים מבחורי הישיבה עוברים לחיזוק בישיבה בשלב כלשהו במהלך לימודם בישיבה.

ראשי הישיבה הם הרב חיים מן והרב אריה בויאר בישיבה לומדים כ-100 בחורים.

קהילה

בסיון תש"פ הוקמה קהילת חניכי ישיבת עטרת שלמה במודיעין עילית בראשות הרב שמואל דוד רייסנר[7] הקהילה מוציאה עלון כל חג ומקיימת כוללים נפרדים לבוגרי הישיבה בהם המלגה גבוהה משאר הכוללים של הישיבה.

מוסדות עטרת שלמה

גיוס כספים

הרב סורוצקין שוהה זמן רב בחו"ל כדי לגייס כספים לרשת.[1] בפברואר 2019 יצאה הרשת בקמפיין מימון המונים-מצ'ינג נרחב במטרה לגייס 35 מיליון שקלים תוך 35 שעות. שם הקמפיין היה "מצילים את עולם התורה" סיסמת הקמפיין הייתה "להציל את עולם התורה", ודבריו של הרב חיים קנייבסקי נשיא הרשת "כי בנפשי הדבר". בסופו של דבר הושגו כ-49 מיליון שקלים.[8]

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עטרת שלמה בוויקישיתוף

הערות שוליים

Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0