חוות התנינים בחמת גדר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חוות התנינים בחמת גדר
PikiWiki Israel 14476 Wildlife and Plants of Israel.JPG
אליגטורים בבריכה הפתוחה בחווה
סוג חוות תנינאים, פינת חי, גן חיות ומרכז שימור
תאריך הקמה 1981
מספר פרטים 120
תצוגות עיקריות תצוגות האליגטורים, כלובי התנינים, גאביאלים ופיתון מרושת
תניני יאור בכלובים בחווה
גאביאלים בחווה
אליגטורים בבריכה הגדולה
תניני יאור בכלובים בחווה

חוות התנינים בחמת גדר היא חוות תנינאים המשמשת גם כפינת חי, גן חיות, ומרכז שימור, הנמצאת בחמת גדר, ומאכלסת כ-120 תנינאים בגילאים שונים (נכון ל-2018). נוסף על כך, החווה נחשבת כחוות התנינאים הגדולה ביותר במזרח התיכון. בחווה מתייחסים במונח "תנינים" לכל מיני סדרת התנינאים, ואילו את מיני משפחת התניניים עצמם, "התנינים האמיתיים", הם מכנים בשם "קרוקודילים" על מנת להבחין בינם לשאר התנינאים.

היסטוריה

החווה הוקמה בשנת 1981, ובהתחלה, היו בה כ-120 אליגטורים אמריקנים שהובאו מפלורידה, ומאוחר יותר הובאו לחווה גם תניני יאור מאפריקה וקיימנים מאמריקה הדרומית. בשנת 1996 הובאו מהודו שני מינים נוספים: הגאביאל ותנין הים. בשנת 2007 אכלסה החווה כ-200 תנינאים בגילאים שונים.

בחוות התנינים התקיים מופע "קרב תנין באדם". בעקבות תביעה שהגישה עמותת "תנו לחיות לחיות" כנגד החברה המפעילה את אתר חמת גדר, פסק בית המשפט העליון כי המופע נוגד את הוראותיו של חוק צער בעלי חיים (הגנה על בעלי חיים) ולכן יש להפסיקו.

המתחמים ובעלי החיים

הבריכות הפתוחות

המתחם העיקרי מורכב ממספר בריכות מגודרות, המופרדות ביניהם, ומעליהן גשר צף. בכל בריכה חי מין אחר של תנינאי, אם כי יש מספר בריכות מעורבות. בבריכה הגדולה ביותר חיים האליגטורים, וממול לעמדת התצפית מצויה עמדת טיפול בה מתקיים מופע האכלה שבו המטפלים מאכילים את האליגטורים ומספרים על אורחות חייהם. מינים נוספים בבריכות הן תנין היאור וגאביאל הודי. הבריכות והדשא מסביב מתאימים לתנאי מחייתם של התנינאים והם נעים בהן בחופשיות. מעל הבריכות המגודרות ישנו גשר הליכה העובר מעל המתחם המאפשר לצפות ממרחק בטוח בתנינאים.

בעבר היו בחווה גם תנין הים וקיימנים. כיום (2018) מאכלסת החווה כ-120 תנינאים, מהמינים אליגטור אמריקני, תנין היאור וגאביאל הודי.

כלובי התנינים

בחווה מספר כלובים עם בריכות בהם נמצאים תניני יאור צעירים.

פינת החי

נוסף על מיני התנינאים באתר, נמצאים גם בעלי חיים אחרים, המיועדים לבידור המבקרים באתר. ניתן להתבונן בהתנהגות החיות תחת הדרכה, לצפות בהאכלתן בשעות נתונות ואפילו ללטף חיות מחמד אחדות. בין בעלי החיים שנמצאים בפינות השונות

החיות בפינת החי

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0