רות רפפורט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף יונה ספיר)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
רות רפפורט
עיסוק כתיבה
לאום ישראלי
שפות היצירה עברית
תחום כתיבה ספרי נוער ומבוגרים
סוגה מתח, ספרי נשים
זרם ספרותי חרדי ישראלי
נושאי כתיבה אומנות הריגול, נשים
יצירות בולטות הסדרות מרגל להשכרה ועשרים ואחד בבית אחד

רות רפפורט היא סופרת חרדית ותסריטאית. רפפורט כתבה ספרי מתח לנוער בשם 'מתח לנוער', סדרות לנשים, וסדרת ספרים לילדים בשם 'עשרים ואחד בבית אחד' ששניים מספריה עובדו לסרט.

רפפורט כותבת גם תחת שם העט יונה ספיר, בין השאר את סדרת ספרים הפופולרית בציבור הדתי ובציבור החרדי מרגל להשכרה.

ספריה

מתח לנוער

הסדרה עוסקת בסיפורי מתח לנערים ונערות.

 • חללית בהתרסקות-
 • כחול עמוק יותר- הספר השני בסדרה, בו מסופר על ילד יהודי מאוזבקיסטן שהופך לשחמטאי מן המוצלחים בעולם השחמט לנוער.
 • גבולות שחורים- הספר השלישי בסדרה, מדבר בעיקרו על מחנות המעצר בתקופת המנדט הבריטי באריתריאה ובאפריקה בכלל.

עשרים ואחד בבית אחד

הסדרה עוסקת במשפחה עם עשרים ואחד ילדים, בגילאי עשרים ושתיים עד שנתיים. ומכאן שם הסדרה. בסדרה מתוארות ההתמודדות של המשפחה עם מקרים פשוטים- לכאורה: נסיעה לחתונה בלונדון, שיפוצים, חתונת בת וכדומה. מהסדרה יצאו ארבע עשר חלקים.

שניים מספריה (החמישי והשלושה עשר) עובדו לסרט שכתבה רפפורט עצמה.

קצה המחנה

קצה המחנה הנה סדרת ספרים לנשים, העוסקת בהתמודדויות אנושיות, ובעיקר בילדים מאומצים. עד כה יצאו מהסדרה שלושה ספרים:

 • הילדים מקצה המחנה- ספר הפתיח לסדרה העוסק באימוץ ילדים שחוו קשיים בתחילת חייהם והקושי הכרוך בכך.
 • האנשים מקצה המחנה- ספר ההמשך לילדים מקצה המחנה, עוסק בהמשך חייהם של הילדים המאומצים.
 • האלמונית מקצה המחנה- ספר המדבר על ענייני חברה. מהווה באופן חלקי המשך לשני הספרים הקודמים. יצא לאור בשנת ה'תשע"ט.

יונה ספיר

תחת שם העט "יונה ספיר" כתבה רפפורט תשעה ספרים שונים שכולם עוסקים באקשן ובפעולה. הספרים כולם מתמקדים בדמות של סוכן-על, בן שלושים לערך, בוגר סוכנויות מודיעין ידועות על פי רוב ודתי. למרות השתדלותו לברוח מפעולה בטחונית הוא נאלץ לבצע מבצעים מסובכים מחמת אילוצים שונים. בשני הספרים הראשונים שהוציאה כתבה על אישים שונים אבל החל מהספר השלישי והלאה החלה מתמקדת סוכן המוסד לשעבר אייל גלבוע.

הספר הראשון: משפט שדה. הספר עוסק בצעיר ישראלי שנאלץ להתמודד עם המאפיה האיטלקית בקובה.

הספר השני: המצולע – ספר מתח המספר על סוכן-על שבכוחו להכריע את מלחמת העולם השנייה. עלילת הספר מתרחשת בתקופת השואה. במרכז העלילה עומד אדם מסתורי בעל כוחות אגדיים, המכונה "המצולע", ומבקש לאלץ את בעלות הברית לצאת לעזרת אחיו היהודים, ולהפציץ את מחנה ההשמדה אושוויץ. במקביל נפרסת עלילה של חיים יהודיים בגטו, מזוויות שונות: בנות בית יעקב לצד סוציאליזם, תלמידי ישיבות לצד פרטיזנים, ילדים השורדים בכוחות עצמם לצד אומנים ונגנים עדיני נפש. גיבור הסיפור עומד בראש משפחה יהודית בגטו, ובסופה זוכה להיפגש עם רב ילדיו ששרדו את התופת.

סדרת "מרגל להשכרה"

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – מרגל להשכרה

סדרת המתח "מרגל להשכרה" שהתחילה לצאת לאור בשנת 2014, עוסקת בסיפורו של סוכן המוסד אייל גלבוע, שבדומה לגיבור הספר "המצולע", ניחן בכוחות-על בלתי רגילים. בספרים בסדרה ישנו מוטיב חוזר בו ארגונים שונים מנסים לסחוט את אייל לבצע עבורם משימות קצה שרק הוא מסוגל לבצעם. אייל מלהטט בין ערכיו לבין המשימות המוטלות עליו בהצלחה לא מועטה.

הספרים בסדרה

 • אויב באדמת ידיד – הספר הראשון בסדרה, בו נחשד אייל בהיותו סוכן כפול, ומתכננה של חטיפת ראש הממשלה אריה להב. יצא לאור בשנת 2014.
 • מבוקש – הספר השני בסדרה, בו אייל נאבק למען הצלת בן דודו. יצא לאור בשנת 2015.
 • לוחמי הצללים – הספר השלישי בסדרה. בספר מסופר על ארגון חשאי שמטרתו היא ליצור שלום עולמי, המכונה "אחוות מלאכי השלום". הארגון מבצע את פעולותיו בניגוד לחוק, ואייל גלבוע נשלח על ידי המוסד להיות שתול בארגון הסודי ולחלץ משם מידע אודות ראשיו. יצא לאור בשנת 2017.
 • התנקשות – הספר הרביעי בסדרה, המהווה המשך ישיר לספר הקודם, בו מתוארות עלילותיו של המרגל אייל גלבוע באוקראינה במרדף אחר אוליגרך רוסי בשם רובאנוב, בשליחות שנכפתה עליו על ידי ארגון "אחוות מלאכי השלום". יצא בשנת 2018.
 • שתול – הספר החמישי בסדרה, בו אייל גלבוע מנסה ומצליח להציל את אחיינו גידי, שהסתבך עם מאפיה מסוכנת בקובה. יצא לאור בשנת 2019.
 • טווח אפס – הספר השישי בסדרה, בו אייל גלבוע מסתבך בקונפליקט הגורם לו להתלבט בין נאמנות למדינתו לבין נאמנות למשפחתו. יצא לאור בשנת 2020.
 • דם קר - הספר השביעי בסדרה, ובו אייל גלבוע שובר את כל המוסכמויות, ומגלה כוחות אדירים כדי להציל את חברו הטוב, אלי, ועוד חמישה חילים ישראלים לאחר שאחד נהרג, משבי שהוא עצמו יצא ממנו 15 שנה לפני. יצא לאור בשנת 2021.

בפסח תשפ"א פרסמה רפפורט סיפור קצר במוסף הסיפורים של יתד נאמן תחת השם "יונה ספיר", ובמקביל החלה לכתוב תחת שם זה סיפור בהמשכים במגזין לנשים של יתד נאמן, קטיפה. הסיפור נקרא "סוף העולם דרומה" ומתרחש בחלקו באנטרטיקה.

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0