רבי יעקב פולק

מתוך המכלול
(הופנה מהדף יעקב פולק)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מצבתו של הרב יעקב פולק בבית הקברות היהודי בלובלין

רבי יעקב בן יוסף פולק (לעתים פולאק; ה'ר"ל 1470כ"ג בסיוון ה'ש"א 1541) היה מראשוני החכמים שתרמו להיווצרותו של מרכז התורה בפולין. כונה "בעל החילוקים" בגין דרכו בלימוד ותמיכתו בשיטת הפלפול.

נולד בגרמניה ולמד בישיבת נירנברג אצל רבי יעקב מרגליות, נשא את בת ר' משה פישל ממנהיגי קהילת קרקוב, שהה תקופה בפראג ושימש בה דיין וראש ישיבה עד שנאלץ לעזוב בעקבות המחלוקת על המיאון.

פסק המיאון

בשנת 1492 אישר רבי יעקב מיאון שעשתה אחות אשתו שנישאה בקטנותה, וביטל את הקידושין, אף על פי שחמישים שנה קודם לכן תיקן רבי מנחם ממירזבורק שלא לעשות מיאון. הדבר הזה גרם למחלוקת גדולה נגד רבי יעקב, ורבנים רבים וביניהם רבו רבי יעקב מרגליות מנירנברג החרימו אותו. מהר"י מינץ כתב עליו "אם חוזר בו (הר' יעקב פולק בנדון המיאון) מוטב, כיון שהנידוי היה על תנאי זה עד שיחזור, ואם ח"ו שאינו חוזר, ראוי להורידו מגדולתו" (שו"ת מהר"י מינץ סי' י"ג). תלמידי תלמידיו של רבי יעקב הצדיקו את מעשיו, "הר' יעקב פולק מרוב חשיבותו וגדלותו העמיד המיאון על דעתו ולא השגיח בהם ובגזירותם, והיתה נשואה אותה אשה הממאנת לאדם אחר ע"פ אותו המיאון" (מהרש"ל ים של שלמה יבמות פי"ג סי"ז).

רבנות קרקוב

לפני שנת 1494 הגיע לפולין, התיישב בקראקוב והקים בה ישיבה. ייסד את שיטת החילוקים – שיטה מפולפלת לניתוח סוגיות תלמודיות – אשר שלטה במשך מאות שנים בעולם התורני באירופה המרכזית והמזרחית. בשנת 1503 העניק לו מלך פולין מינוי כ"רב היהודים". בסביבות שנת ה'רס"ח נאלץ לעזוב את קרקוב עקב סכסוכים פנימיים בקהילה בין יוצאי צ'כיה ליוצאי פולין, ועקב המיאון שעורר עליו את התנגדות מהר"י מינץ ורבי יעקב מרגליות. כעבור תקופה הוחזר לעיר כראש ישיבה בהשפעת חמותו האלמנה העשירה רחל פישל[1]. רבי יעקב פולק נטמן בבית הקברות הישן בלובלין. גדול תלמידיו היה רבי שלום שכנא מלובלין רבו וחותנו של הרמ"א.

בהקשר אליו נאמר: "מיעקב (ר"י פולאק) עד יעקב (ר"י מלובלין) לא קם ביעקב כיעקב".

ראו גם

לקריאה נוספת

  • הרב דר. אשר זיוו, רבי יעקב פולק - המהרי"ף, הדרום, גיליון נג, ניו יורק תשמ"ד. עמ' 118–163
  • 'אשר כל גדולי הארץ הזאת הם תלמידיו', ר' יעקב פולק – ראש וראשון לחכמי קרקוב, קראקא, קז'ימיז, קרקוב, מחקרים בתולדות יהודי קרקוב, בעריכת אלחנן ריינר, תל אביב תשס"א, עמ' 6843.

קישורים חיצוניים

P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
  1. כרב העיר נתמנה אז גיסו תנה השני של חמותו ר' אשר למל, ואחרי פטירתו בה' רצ"ב אחייננו ותלמידו ר' משה פישל.