יפתח רון-טל

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
יפתח רון-טל
Yiftah Ron-Tal 2013.jpg
לידה 15 באפריל 1956 (64)
קיבוץ נתיב הל"ה ישראלישראל  ישראל
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 1974 - מרץ 2006
דרגה אלוף  אלוף
תפקידים צבאיים
מלחמות וקרבות

מבצע ליטני
מלחמת לבנון הראשונה  מלחמת לבנון הראשונה
האינתיפאדה הראשונה
האינתיפאדה השנייה

תפקידים אזרחיים

יפתח רון-טל (נולד ב-15 באפריל 1956) הוא אלוף לשעבר בצה"ל, בתפקידו האחרון כיהן כמפקד זרוע היבשה. כיהן כיו"ר הדירקטוריון של חברת נמלי ישראל, ומספטמבר 2010 מכהן כיו"ר דירקטוריון חברת החשמל.

ביוגרפיה

יפתח רון-טל נולד בשם יפתח רוזנטל בקיבוץ נתיב הל"ה ב-15 באפריל 1956. הוא התגייס ב-1974 לחיל השריון, שירת כקצין בחטיבה 460. במבצע ליטני שירת כמפקד פלוגה בגדוד 77 של חטיבה 7 ואחר כך כמ"פ בגדוד 198 של חטיבה 460. במלחמת לבנון הראשונה שירת כקצין אג"ם בחטיבה 211 (עוצבת יש"י)[1] וכמפקד גדוד 9 של החטיבה. לאחר מכן שירת כסגן מפקד החטיבה במשך כשנתיים. באינתיפאדה הראשונה, בין השנים 19891990, שירת כמפקד חטיבת בנימין באזור יהודה ושומרון ובמקביל כמפקד חטיבה 27. בהמשך שירת כמפקד חטיבה 500, כמפקד חטיבה 460 וכמפקד אוגדה 370, במקביל לפיקוד על קורס מפקדי פלוגות ומפקדי גדודים וקורס מפקדי חטיבות.

ב-1998 מונה למפקד המרכז הלאומי לאימונים ביבשה, והוביל את המעבר התפיסתי מבסיס אימון ליחידות שדה (באלי"ש), למרכז לאומי לאימונים ביבשה (מל"י). השינוי בוצע כדי להתאים את כוחות היבשה בסדיר ובמילואים ללחימה בשדה הקרב המשולב ולהטמיע את ערכי צה"ל כ"צבא העם", חברה המתגייסת על-מנת להגן על עצמה[2]. ב-2000 מונה לראש מטה מפקדת זרוע היבשה (מז"י).

ב-2001 מונה למפקד זרוע היבשה והועלה לדרגת אלוף. במסגרת תפקיד זה יזם את פרויקט צבא יבשה דיגיטלי (צי"ד), והוביל את הצטיידות מערך היבשה ביכולת חיונית זו.

בחלק מתקופת שירותו כקצין בכיר התגורר רון-טל ביישוב עפרה, על כן נחשב לאלוף המתנחל הראשון בצה"ל.

בשנת 2004 פתחה המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בחקירה נגד רון-טל, ששירת אז כמפקד זרוע היבשה. על פי החשד, שלושה אלופים, בהם רון-טל, היו מעורבים בקבלת טובות הנאה וסכומי כסף גדולים, בניגוד לפקודות. בעקבות החקירה קבע הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל אביחי מנדלבליט, כי "התנהגותו של האלוף רון-טל לא עומדת באמות המידה הנורמטיביות הראויות והמצופות מקצין בצה"ל". רון-טל דרש מיוזמתו לעמוד לדין או לקיים הליך משמעתי כלשהו כדי להוכיח את חפותו אך הפצ"ר סירב[3]. הרמטכ"ל, רא"ל דן חלוץ, מינה באוקטובר 2005 את רא"ל (מיל') אמנון ליפקין-שחק כדי לבדוק את השתלשלות הפרשה. ליפקין-שחק פרסם חוות דעת בנושא, ובה קבע כי "לא מצאתי פגם ערכי בהתנהגותו של האלוף רון-טל... לא מצאתי מקום לנקיטת צעדים משפטיים מכל סוג שהוא כולל לא בדין משמעתי". ליפקין-שחק קבע כי אין כל מניעה להמשך שירותו של האלוף רון-טל בצה"ל[4].

בחודש מרץ 2006 יצא רון-טל לחופשת פרישה מצה"ל. באוקטובר 2006 התראיין לשבועון "כפר חב"ד" וטען שצה"ל לא התכונן למלחמת לבנון השנייה בגלל תוכנית ההתנתקות (שבמהלכה פונה גם בנו של רון-טל), ושהצבא היה שמח ולהוט מדי לביצוע התוכנית[5]. הוא מתח ביקורת על תוכנית ההתנתקות וטען שצה"ל לא היה צריך לקחת בה חלק ושהיא עוול למתיישבים, ומהווה כישלון מדיני ערכי ואידאולוגי חמור. עוד אמר רון-טל שהמלחמה בלבנון הסתיימה בכישלון ועל מפקדיה להתפטר[6]. בתגובה הנחה הרמטכ"ל דן חלוץ לקצר את חופשת השחרור של רון-טל במספר ימים ולשחררו משירות פעיל[7].

בשנת 2007 מונה רון-טל לתפקיד יו"ר הדירקטוריון של חברת נמלי ישראל. בתקופה זו הוביל את יישום הרפורמה בנמלים, שבמסגרתה הועברו לבעלות החברה שטחי נמל חיפה, נמל אשדוד ונמל אילת וכן האחריות לפיתוח נמלי העתיד. תחת ניהולו הרחיבה החברה את פעילותה לעבר שווקים בינלאומיים, בהם בין היתר בחינה של הקמת נמל בהודו[8]. רון טל קרא להקמתו של קו הרכבת לאילת כדי להביא לפיתוח משמעותי של נמל אילת, קבע את חזון נמל התעלה במפרץ אילת, וכן את פיתוחה של חזית הים העירונית בחיפה[9].

בספטמבר 2010 מונה ליו"ר דירקטוריון חברת החשמל.

רון-טל הוא בוגר הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים וחבר לשכת עורכי הדין. הוא מוסמך במנהל עסקים מאוניברסיטת בר-אילן, לאחר שהשתתף בתוכנית ה-Executive MBA של בית הספר למנהל עסקים. נשוי לוורד ואב לשבעה. מתגורר במודיעין.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אביחי בקרניצחון הכיפה השקופה, באתר הארץ, 24 ביולי 2002.
  2. שאול נגר (עורך), ‏מה זה, מי זה מז"י - ראיון עם האלוף יפתח רון-טל, שריון 15, אפריל 2002, עמ' 9-4, באתר "יד לשריון"
  3. איתן רבין, האלוף רון-טל: תשפטו אותי, באתר nrg‏, 16 ביוני 2005
  4. אמיר בוחבוט, האלוף רון-טל שוקל לתבוע את צה"ל, באתר nrg‏, 4 במרץ 2006
  5. עמוס הראלהכישלון מחלחל, באתר הארץ, 5 באוקטובר 2006
  6. מנחם רהט, "ההכנות להתנתקות פגעו בהכנות למלחמה", באתר nrg‏, 4 באוקטובר 2006
  7. חנן גרינברג, חלוץ הורה: לשלוח את רון-טל לגמלאות מייד, באתר ynet, 4 באוקטובר 2006
  8. אבי בר אלי, הממשלה תבחן הקמת נמל ימי בהודו, באתר TheMarker‏, 4 במאי 2010
  9. עידן יוסף, רון-טל: להשקיע בתשתיות כמו בנמלים, באתר News1 מחלקה ראשונה‏, 13 במרץ 2009


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0