דן ורדי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
דן ורדי
לידה 7 ביוני 1940 (גיל: 83)
חיפה
כינוי דני
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg צבא הגנה לישראל
תקופת הפעילות 19841959
דרגה תת אלוףתת אלוף
תפקידים בשירות
פעולות ומבצעים
מלחמת ששת הימיםמלחמת ששת הימים
מלחמת ההתשהמלחמת ההתשה
מלחמת יום הכיפוריםמלחמת יום הכיפורים
מלחמת לבנון הראשונהמלחמת לבנון הראשונה
הלחימה ברצועת הביטחון
עיטורים
צל"ש מפקד חטיבהצל"ש מפקד חטיבה
תפקידים אזרחיים
מנהל באפריקה, יועץ רשות הנמלים והרכבות לפיתוח רכבת הפרברים, ראש מנהלת הגז הטבעי במשרד התשתיות הלאומיות, יועץ בחברת גזפרום, מנכ"ל נתיבי הגז הטבעי לישראל, מנכ"ל חברת כלל אנרגיה מקבוצת IDB ודירקטור בחברות נוספות בקבוצה, בהם נייר חדרה.

דן (דני) ורדי (נולד ב-7 ביוני 1940) הוא קצין צה"ל בדימוס בדרגת תת-אלוף, כיהן כמנכ"ל חברת כלל אנרגיה מקבוצת IDB.

קורות חייו

קריירה צבאית

דן ורדי נולד בחיפה ב-7 ביוני 1940. הוא התגייס לצה"ל ב-1959, שירת כקצין בחיל השריון, השתחרר מהשירות והתגייס שוב לשירות קבע לאחר מלחמת ששת הימים. במבצע קלחת 2 פיקד כסמג"ד על כוח מיוחד של חטיבה 188 ששימש לצורך המבצע כ"סיירת החטיבתית", על פועלו זכה לצל"ש ממפקד החטיבה משה בר כוכבא[1]. בהמשך שימש כמפקד גדוד 53 של החטיבה ושימש כמדריך במשלחת צה"ל להדרכה בסינגפור. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים שב לישראל ומונה ב-10 באוקטובר 1973 למפקד חטיבה 179 בעקבות פציעת מפקדה רן שריג, אך עד הגעתו לחטיבה כבר חזר שריג מבית החולים[2]. בהמשך נקרא להקים מחדש את חטיבה 188 שהושמדה בקרבות, אך זמן קצר לאחר שנכנס לתפקיד נפצע ממוקש במהלך מלחמת ההתשה במובלעת הסורית. ורדי פיקד על עוצבת הסוס הדוהר, על חטיבה 500 ועל חטיבת ההכשרות של השריון, חטיבה 460 בשנים 1976-‏1977. לאחר לימודים במכללה לביטחון לאומי מונה ב-1978 למפקד בסיס אימון ליחידות שדה וב-1979 מונה למפקד עוצבת הפלדה.

במלחמת לבנון הראשונה פיקד על "כוח ורדי" כוח משימה אוגדתי לא אורגני, שהורכב מכוחות שונים שקובצו יחד. הכוח פעל בגזרה המזרחית של לבנון ולחם נגד כוחות הצבא הסורי. בין היחידות שהיו תחת פיקודו, חטיבה 460, חטיבת צנחנים במילואים וכוח מחטיבת גולני (גדוד וסיירת בפיקודו של הסמח"ט גבי אשכנזי). במהלך הקרבות ארעה תקרית קרב קמ"ט-קק"ש, בו נלחמו יחידות מהכוח זו בזו בתקרית אש כוחותינו.

ב-1984 השתחרר משירות הקבע בדרגת תת-אלוף.

לאחר השחרור

לאחר שחרורו עבד כמנהל באפריקה, ואחר כך כיועץ וכמנהל בגופים ובחברות בולטות במשק. בשנים 1992-‏1994 שימש כיועץ רשות הנמלים והרכבות לפיתוח רכבת הפרברים, בשנים 1996-‏2001 שימש ראש מנהלת הגז הטבעי במשרד התשתיות הלאומיות, היה יועץ של חברת גזפרום וב-2003 מונה להקים את חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל, שנוסדה על מנת להקים ולהפעיל מערכת הולכת גז טבעי בלחץ גבוה בישראל. בתקופתו כמנכ"ל החלה לראשונה אספקת גז טבעי בישראל, כאשר הוקמו צינורות ההולכה ממאגר ים תטיס לתחנות הכוח של חברת החשמל וכן צינור ההולכה של הגז הטבעי ממצרים. בתחילת 2008 סיים את תפקידו ומונה למנכ"ל חברת כלל אנרגיה מקבוצת IDB וכיהן כדירקטור בחברות נוספות בקבוצה, בהם נייר חדרה.

ורדי הוא בוגר תואר ראשון בכלכלה ומדע המדינה מהאוניברסיטה העברית בירושלים ולימודים מתקדמים של לימודי הנדסה ב-MIT וניהול באוניברסיטת הרווארד.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ כעוף החול חטיבת השריון ברק 188, ביטאון שריון, ספטמבר 2013
  2. ^ כעוף החול חטיבת השריון ברק 188, בטאון שריון, גיליון 44, ספטמבר 2013Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0