ישיבת בית מאיר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת בית מאיר
אין תמונה חופשית
ישיבה
השתייכות חרדי ליטאי
תאריך ייסוד 1957
מייסדים רבי זלמן רוטברג
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב צבי רוטברג
תלמידים
(נכון ל-2022) כ-320
שונות
מיקום רחוב דבורה הנביאה 8, בני ברק

בית מאיר היא ישיבה גדולה חרדית-ליטאית השוכנת בבני ברק.

הישיבה הוקמה בשנת תשי"ח (1957) על ידי רבי זלמן רוטברג. לצדו כיהן בראשות הישיבה במשך כעשרים שנה רבי ראובן פיין. לאחר פטירת הרב רוטברג התמנה תחתיו בנו הרב צבי רוטברג. הישיבה ידועה באוצר הספרים שלה.

הרב יונתן שרגא דומב כיהן במשך כארבעים שנה כמשגיח הישיבה, עד לעזיבתו באלול תשע"ח. בנוסף ישנו הרב ישראל מאיר וויסנשטרן, המכהן בתפקיד זה עשרים שנה עד היום.

מאפייני הישיבה

הישיבה קרויה על שם חותנו של הרב רוטברג, רבי מאיר קרליץ. תחילה למדו התלמידים בבית הכנסת לדרמן, ולאחר מכן עברו לרחוב דבורה הנביאה. בשנותיה הראשונות הייתה הישיבה קשורה למשפחת קרליץ. רבי יעקב ישראל קניבסקי ובנו הרב חיים קניבסקי היו מבאי בית המדרש ורבי חיים שאול קרליץ כיהן בה כמשגיח.

בין הר"מים בישיבה: הרב דניאל גינזבורג, הרב זאב שפירא (שניהם חתני הרב זלמן רוטברג), הרב שמחה רוטברג, הרב טוביה רוטברג, (שניהם בני הרב צבי רוטברג). ראש הקיבוץ הוא הרב שלמה אהרן ברמן.בנוסף כיהן בישיבה הרב בנימין כ''ץ במשך כ25 שנים, עד אשר עזב בתחילת זמן קיץ תשפ''ב.

בישיבה הגדולה כשלוש מאות בחורים מישראל ומחו"ל, בעיקר מדרום אמריקה.

מוסדות הישיבה כוללים גם ישיבה קטנה וכולל אברכים. ראש הכולל הוא הרב אליעזר מרקוביץ (בנו של הרב צבי מרקוביץ וחתנו של הרב זלמן רוטברג), וראש הישיבה קטנה היה הרב איסר זלזניק, אך באלול תשע"ח עזב עם קרוב ל-20 מתלמידיו, לישיבה חדשה שהקים[1]. תחתיו נתמנה הרב רפאל מנחם פרוכטר, חתנו של הרב צבי רוטברג.

ספריית הישיבה

"אוצר הספרים" של הישיבה הוא מהגדולים בספריות הישיבות בישראל והאוסף התורני הגדול ביותר הפתוח לעיון הציבור הרחב בעיר בני ברק. לאחר פטירתו של הרב שלמה שמשון קרליץ (גיסו של הרב זלמן רוטברג) תרמו בני משפחתו את אוסף הספרים שלו לספרייה, חדר האוסף נקרא "עטרת שלמה" על שמו[2].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אבי רבינא, ‏'בית מאיר': המו"מ פוצץ, הגר"א זלזניק הקים ישיבה חדשה, באתר כיכר השבת, 21 באוגוסט 2018.
  2. ^ ראו: גבריאל יצחק רוונה, "אוצר הספרים" של ישיבת "בית מאיר", בעלון איגוד ספרני היהדות כז.
Lublinyeshiva.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישיבות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0