ישיבת בית מאיר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ישיבת בית מאיר
היכל ישיבת בית מאיר 02.jpg
ישיבה
השתייכות חרדי ליטאי
תאריך ייסוד 1957
מייסדים רבי זלמן רוטברג
בעלי תפקידים
ראש הישיבה הרב צבי רוטברג
תלמידים
(נכון ל-2022) כ-320
מיקום
מיקום רחוב דבורה הנביאה 8, בני ברק

בית מאיר היא ישיבה גדולה חרדית-ליטאית השוכנת בבני ברק.

הישיבה הוקמה בשנת תשי"ח (1957) על ידי רבי זלמן רוטברג. לצדו כיהן בראשות הישיבה במשך כעשרים שנה רבי ראובן פיין. לאחר פטירת הרב רוטברג התמנה תחתיו בנו הרב צבי רוטברג. הישיבה ידועה באוצר הספרים המפותח שלה.

מאפייני הישיבה

הישיבה קרויה על שם חותנו של הרב רוטברג, רבי מאיר קרליץ. תחילה למדו התלמידים בבית הכנסת לדרמן, ולאחר מכן עברו לרחוב דבורה הנביאה. בשנותיה הראשונות הייתה הישיבה קשורה למשפחת קרליץ. רבי יעקב ישראל קניבסקי ובנו הרב חיים קניבסקי היו מבאי בית המדרש ורבי חיים שאול קרליץ כיהן בה כמשגיח.

בישיבה הגדולה כשלוש מאות בחורים מישראל ומחו"ל, בעיקר מדרום אמריקה.

בין הר"מים בישיבה: הרב דניאל גינזבורג, הרב זאב שפירא (שניהם חתני הרב זלמן רוטברג), הרב שמחה רוטברג, הרב טוביה רוטברג, (שניהם בני הרב צבי רוטברג), והרב שלמה זלמן שפירא. ראש הקיבוץ הוא הרב שלמה אהרן ברמן. בעבר כיהן בישיבה הרב בנימין כ"ץ במשך למעלה מעשרים שנה, לאחר שהתמנה במקומו של הרב ברוך מרדכי אטינגר בשנת תשנ"ט. המשגיחים הם הרב ישראל מאיר וויסנשטרן והרב יהודה ברונר. בעבר כיהן הרב יונתן שרגא דומב במשך כארבעים שנה.

מוסדות הישיבה כוללים גם ישיבה קטנה וכולל אברכים. ראש הכולל הוא הרב אליעזר מרקוביץ (בנו של הרב צבי מרקוביץ וחתנו של הרב זלמן רוטברג), וראש הישיבה קטנה היה הרב איסר זלזניק, אך באלול תשע"ח עזב עם קרוב ל-20 מתלמידיו, לישיבה חדשה שהקים[1]. תחתיו נתמנה הרב רפאל מנחם פרוכטר, חתנו של הרב צבי רוטברג.

ספריית הישיבה

"אוצר הספרים" של הישיבה הוא מהגדולים בספריות הישיבות בישראל והאוסף התורני הגדול ביותר הפתוח לעיון הציבור הרחב בעיר בני ברק. לאחר פטירתו של הרב שלמה שמשון קרליץ (גיסו של הרב זלמן רוטברג) תרמו בני משפחתו את אוסף הספרים שלו לספרייה, חדר האוסף נקרא "עטרת שלמה" על שמו[2].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ אבי רבינא, ‏'בית מאיר': המו"מ פוצץ, הגר"א זלזניק הקים ישיבה חדשה, באתר כיכר השבת, 21 באוגוסט 2018.
  2. ^ ראו: גבריאל יצחק רוונה, "אוצר הספרים" של ישיבת "בית מאיר", בעלון איגוד ספרני היהדות כז.


Lublinyeshiva.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא ישיבות. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
Logo hamichlol.png
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0